Jak se vymanit ze spárů neopětované lásky?

Zamilovali jste se do nesprávné osoby? Nechová k vám partner stejné city jako vy k němu? Nebo se ani po rozchodu nedokážete odpoutat od bývalého partnera? Je čas dát mu sbohem.
Linda Svobodová
——
28. srpna 2022

Foto: Profimedia

V určité fázi života se pravděpodobně každý z nás zamiloval a choval city, které nebyly opětovány. V mládí naše srdce tíhla k idolům z řad celebrit, s postupem věku a sociální interakcí jsme naopak hledali své protějšky mezi spolužáky a později kolegy z práce. Každá zkušenost s platonickým poblázněním je individuální, ale i přesto se v mnoha případech projevuje stejně. Vyznačuje se intenzivní touhou během určitého časového období a zahrnuje malou nebo žádnou reciprocitu. Chybí zde zkrátka alfa a omega šťastného a vyrovnaného soužití – vzájemná láska.

Setkat se s její odvrácenou stranou můžeme v mnoha podobách, ale objevuje se především v těchto čtyřech:  

Touha po někom, kdo je pro nás nedostupný z důvodu jiného závazku. Touha po někom, kdo nemá zájem o vztah. 

Touha po bývalém partnerovi, k němuž máte stále city i po rozchodu. 

Neopětovaná láska může nastat i při příležitostném randění, pokud se vaše city stanou vážnými, ale zájem druhé osoby se nikdy neprohloubí.

Jak ji poznáte?

Na první pohled zanedbatelné detaily, které mohou v budoucnu vést ke konfliktu. Jedním z faktorů může být to, když váš partner i po několika dlouhých debatách nemá zájem rozvíjet váš vztah a pracovat na jeho nedostatcích.  I přesto, že se snažíte o hlubší spojení a chcete trávit se svým protějškem více času, on si s každou vaší snahou udržuje odstup. Tím, co vy tedy nazýváte rande, které má navodit intimní večer, on či ona vidí jako večer se známými či přáteli. Veškerá iniciativa tak přichází z vaší strany a mnohdy se vám ani nedostává zpětné vazby.

Bez ohledu na to, v jakém z typů se nacházíte, neopětovaná láska bolí. Abyste s tímto trápením, kvůli kterému jste ve slepé uličce, nadobro skoncovali, je potřeba se na situaci podívat realisticky a začít jednat.

Konec popírání

Je přirozené snažit se vyvarovat bolesti a zlomenému srdci, ale na druhou stranu je nutné přestat si nalhávat něco, co nebude nikdy skutečné. I přesto, že se vehementně snažíte najít lásku, rozhodně nebude možná jen s jedním účastníkem. Byť se možná bojíte negativní odpovědi, je lepší mít jasno v tom, zda je vztah možný, nebo ne. Pakliže vám daná osoba dá najevo, že k vám bohužel nechová stejné city a nemá zájem ve vztahu pokračovat či jej obnovovat nebo začínat, je třeba její přání respektovat.

Kde je problém?

Zkuste zjistit, v čem tkví problém. Zamyslete se, zda se náhodou nejedná o opakovaný vzorec ve vašem životě. Podle psychologa Phillipa Shavera může souviset s poruchou citové připoutanosti z dětství, kdy se mezi vámi a rodiči nevytvořilo dostatečně pevné pouto. Důvodem však může být i to, že si nesprávně vykládáte signály, které osoba (podle vás) vysílá nebo si rýsujete nepravděpodobnou představu budoucnosti.

Komunikujte

Dialog s partnerem nebo druhou osobou o tom, co k sobě ve skutečnosti cítíte, je klíčovým elementem pro ukončení trápení pro oba. Je třeba si vše říct na rovinu a pravdivě. Žádný vztah totiž není dlouhodobě udržitelný tam, kde má zájem jen jeden. Nejspíš se nebude jednat o nic příjemného, ale bez tohoto mezníku se nebudete moci posunout dál a ukončit kapitolu, která pro vás nemá potenciál. Místo toho, abyste koncentrovali svůj čas a energii na takový vztah bez budoucnosti, svou pozornost raději věnujte sami sobě.

Pracujte s pocity 

Přijmout pocity tak, jak přicházejí, se zdá někdy jako nadlidský úkol. Zkuste se však na situaci podívat s odstupem a zaměřte se na to, zda jsou vaše city stále tak intenzivní. Ke zpracování vám může pomoci psaní deníku, kde budou vaše myšlenky utřízené na jednom místě. Poradit se můžete i s odborníkem, který vám nejen pomůže pochopit, proč je pro vás těžké se odpoutat, ale také poradí, jak na to.

Zaměřte se na svoje potřeby

Spočítejte si, kolik času jste reálně strávili snahou navázat vztah tam, kde to bylo nemožné. Byť své pocity nemůžete ovládat zcela, je třeba je racionálně vysvětlit a připravit si alternativní scénář. Pakliže toužíte po vztahu, ale ještě nejste připraveni se otevřít nové příležitosti, naučte se trávit čas sami se sebou. Bez telefonu a televize. Ponořte se do vlastních myšlenek a soustřeďte se na své touhy a přání. Možná je nejlepší čas zkusit nový koníček nebo věnovat čas svému tělu. Investujte čas do sebe a připravte se na nové příležitosti.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu