Ivana Mentlová, minimalistka s příchutí rock'n'rollu

#erikasuniverse
Erika Palkovičová
——
24. srpna 2023

Ivana Mentlová je bezpochyby jedna z nejúspěšnějších českých designérek. Mezi její klienty patří světové módní osobnosti, influencerky a celebrity. Na sociálních sítích ji sleduje více než 100 tisíc fanoušků, mezi nimiž najdeme jména jako Hailey Bieber, Rosie Huntington-Whiteley, Elsa Hosk, Pernille Teisbaek, Alex Rivière-Sieber a mnoho dalších. Jak sama říká, Instagram je pro ni momentálně nejsilnějším prodejním nástrojem, a přestože pár jejích modelů najdete v pražském concept storu Space, vlastní kamenný obchod nepotřebuje. O klientky z celého světa, které jí s oblibou dělají reklamu na sociálních sítích, nemá nouzi. Právě tento úspěch inspiroval několik zahraničních značek k vytvoření repliky jejích kusů. Na to však zareagovala Marie von Behrens, která si kabát od Ivany objednala, aby i před svým milionem fanoušků na Instagramu označila původ originálu. Nikdo nečekal, že takové faux pas, kterých je v high-end módě na denním pořádku nespočet, vyvolá tak velké pozdvižení, o němž napíšou i světová média. A už vůbec ne kvůli jedné designérce z maličké evropské země. Ivana Mentlová má zkrátka zástup věrných klientek, jejichž podpory si velmi váží. Svou práci hájit nemusí. Dlouhá léta tvrdé dřiny a neměnného, osobitého stylu nemůže nikdo zpochybnit. I Ivaniny modely staré pár let se totiž pomalu, ale jistě vracejí do módy.

Umíš si ještě zavzpomínat na své začátky? Myslíš, že dnes, v době sociálních sítí, by bylo snazší vybudovat úspěšnou značku?

I moje značka začala být úspěšná právě díky sociálním sítím. Nejdřív díky Facebooku a posledních deset let prakticky výhradně na Instagramu. Ten nabízí neuvěřitelné možnosti, tvou práci mohou vidět lidé z celého světa.

Máš obrovskou podporu velkých zahraničních influencerek a celebrit, o kterých vím, že tě oslovují samy. Které z těchto jmen tě potěšilo nejvíc?

Samozřejmě mě těší každý, kdo nosí mé věci, třeba i několik sezon, a každé podpory si moc vážím. Co se týká zahraničí, zlomem byla moje kolekce podzim/zima 2019, kterou tenkrát na svém profilu sdílela fashion blogerka, zakladatelka a kreativní ředitelka značky Rotate Jeanette Madsen, můj kabát měla na sobě jako první Marie von Behrens-Felipe, obrovsky mě podpořila Elsa Hosk, Pernille Teisbaek, Alex Rivière, Mija Flatau nebo dánská stylistka a designérka Hanna MW. Všechny dámy obdivuji pro jejich obrovský záběr a talent, jsou to opravdové múzy a jejich zájem o mé věci mi vyrazil dech.

Vím, že své věci prodáváš v pražském Space a hlavně tedy přes Instagram. Napadlo tě někdy otevřít si vlastní kamenný obchod?

Vzhledem k tomu, že aktuálně pracuji jen s kůží, jsou mé kolekce spíše sezónní záležitost a butik není na pořadu dne. Česko je malý trh a zatím by se tu kamenný obchod nevyplatil. Ale plánujeme rozšíření značky o konfekci a konečně i online prodej.

Co bylo inspirací při tvorbě tvé poslední kolekce?

Přirozeně navazuje na tu předešlou, která byla silně inspirována 80. lety a tím, co jsem v té době nosila nebo nosit chtěla. Extra oversized střihy a maxi délky, výrazná ramena, textury, odstíny hnědé, šedé a bílé. Jehnětina bude mít v nové sezoně vzhled umělé kožešiny.

Jak bys charakterizovala svůj vlastní styl a co tě inspiruje při tvorbě outfitů?

Nemám ráda komplikovaný styling a když to vypadá, že se člověk příliš snaží. Často nosím vlastní věci a ty mě inspirují právě i při tvorbě outfitů. Vyrůstala jsem na Jane Birkin, Carolyn Bessette, Kate Moss nebo Sienně Miller. Minimalistka s příchutí rock'n'rollu? (smích)

Tvá dcera je už pomalu, ale jistě ve věku, kdy se ráda obléká sama. Nechá si od tebe v tomhle ještě poradit?

Isabela se už obléká sama, ale na výběr má z věcí, které jí kupuji já, takže zatím nemůže šlápnout vedle. (smích) Upřednostňuje pohodlí, neutrální barvy, a asi jak v tom vyrůstá, přirozeně k tomu inklinuje taky. Zatím!

Jsi velká minimalistka a tvůj šatník sestává převážně z nadčasových věcí. Jaký byl ale poslední trend, který sis nemohla odpustit?

Všechny „trendy“ poslední doby jsem už za svůj život nosila, některé i poněkolikáté. Pořídila jsem si baleríny, které zase slaví velký návrat. Budou se nosit i v zimě, klidně naboso a s objemným kožichem z jehnětiny z mojí kolekce.

Jaké kousky nesmí chybět ve tvém šatníku tento podzim?

Oversized pilotka, pelerína, maxi kabát, vlněné sako, biker boots.

Přestože se ti v Čechách daří, přemýšlela jsi někdy o životě v jiné zemi?

V zahraničí jsem žila, umím si to představit a v mnohém by to bylo pro moji práci přínosnější, ale moje rodina je zatím tady. Uvidím, co mi život ještě přinese.

Jaký je recept na úspěch Ivany Mentlové?

Spousta práce, autenticita a netlačit na pilu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu