Designérka Zuzana Spustová: Stimulovat oči i duši

Před pár lety nadchla svými jednoduchými, ale dokonalými náramky s iniciály Neva Oslo, předloni se takřka v mžiku vyprodala bižuterie, kterou navrhla pro módní dům Arket. A letos uvádí svou novou značku, která nese její jméno. Designérka šperků Zuzana Spustová prožívá nový začátek i volné pokračování. Rozhovor je součástí projektu 25 žen, kterým slavíme 25. výročí vstupu Harper’s Bazaaru na náš trh.
Kristýna Mazánková
——
23. října 2021

Foto: archiv Spustová

V jakém jste zrovna rozpoložení? 

Mám za sebou osm týdnů na cestách. Po roce jsem konečně viděla svoji rodinu a dopřála si dovolenou. Nikdy předtím jsem nezažila, že bych se tak dlouho neviděla se svojí mámou, a vlastně mi až teď došlo, jak emočně náročný rok to byl. Uvědomila jsem si, že mnoho emocí jsem záměrně blokovala, byl to můj způsob, jak se vyrovnat s danou situací. Vidět znovu své blízké bylo velmi dojemné. 

Jaký byl pro vás uplynulý rok?

Byl plný změn, měla jsem doma novorozence a zároveň tvrdě pracovala na re-brandingu své značky. Byl to doslova přerod, ale byl pro mě velmi důležitý, vycházel z vnitra. Bylo však velmi náročné všechno skloubit a tahle osmitýdenní pauza mi dala možnost zastavit se a vše zreflektovat. Dát finální sbohem jedné etapě a pomalu vítat novou. 

Právě teď uvádíte svou značku pod vlastním jménem. Je to pro vás nový začátek? 

Je to pro mě nový začátek, ale zároveň i volné pokračování. Nemám ráda radikální změny, a proto jsem si tenhle čas, tuhle etapu nazvala jako „transition”, pomalý přechod. Uctít tento přerod bylo pro mě velmi důležité. Řím se taky nepostavil za den…

Jaká bude značka Zuzana Spustová? 

Doufám, že autentická a že nebude stimulovat jen oči, ale i intelekt a duši. 

A když se vrátíme zcela na začátek, jaké byly začátky Neva Oslo?

Ve svém životě jsem si – kromě milující rodiny – musela všechno odmakat. Zdolávat překážky mi nevadí, jsem dříč. Každopádně s věkem a se třemi dětmi se pomalu učím lehkosti bytí a snažím se vědomě do svého života tuhle lehkost vnést. Je mi třicet sedm let, hodně jsem toho udělala a mám víc a víc pocit, že už nemusím nic dokazovat. Je to osvobozující pocit.

Proč máte ráda šperky?

Protože jsou k nim navázané emoce. Častokrát má pro nás šperk větší emoční než finanční hodnotu.

Jaké šperky jsou pro vás ty nejosobnější?

Tak jak se říká, že obuvník chodí bos, tak často nenosím nic. Momentálně je pro mě nejzásadnější šperk, který jsem dostala od muže k desátému výročí svatby. Ring Panthere od Cartier. Dlouhé roky jsem po něm toužila, a tak mi jím udělal neskutečnou radost. Každopádně den předtím, než jsem ho dostala, jsme se po velmi dlouhé době hodně pohádali. Říkám tomu „post covid burnout.” Ten šperk mi bude navždy připomínat, že deset roků manželství je kromě úžasných chvil taky tvrdá práce a odhodlání vytrvat.

Jak se vám daří skloubit mateřství s prací?

Moje děti jsou moje všechno. Byly mým největším snem a jsou mou největší pýchou. Je to místy náročné, ale žiju svůj sen. Paradoxně děti jsou místo, kde umím opravdu vypnout, když jsem s nimi a skutečně přítomná, odpočinu si úplně nejvíc – jejich pohled na život, naše diskuse a jejich humor je pro mě největší inspirací.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu