Cestování nalehko aneb Jak si na cesty balí modelky

#erikasuniverse
Erika Palkovičová
——
16. května 2023

Už ani nespočítám, kolikrát jsem se tento měsíc musela kvůli práci otáčet na letišti při jednodenních výletech. Za ta léta jsem si zvykla balit si věci, kterým říkám „kapslový šatník“ (nemám ten termín ráda, ale také nevím, jak jinak to nazvat). Znamená to asi tolik, že to, co mám v kufru, jsou všechno kousky, které se dají sladit se zavřenýma očima – snadno kombinovatelné, pokud s sebou nechci tahat velký kufr a v malém nemám místo na tři a více různých outfitů. Záleží také na tom, na jak dlouho jedu, ale byla jsem v situaci, kdy jsem dostala práci v jiné zemi a nemohla jsem mezitím letět domů a přebalit si kufr. Právě díky tomu jsem se naučila balit tak, že někdy vydržím i pět dní s malým kufrem, aniž bych musela každé oblečení opakovat několikrát.

Tady je návod, jak na to:

1. Pokud je zima, obléknu si do letadla svůj nejtěžší a největší kabát, abych nezabírala místo v kufru. Vybírám si také kabát neutrální barvy. Černý, béžový nebo hnědý, aby ladil s ostatními věcmi, které si do kufru zabalím. Pokud cestuji v teplejších nebo letních měsících, vždy si s sebou beru koženou bundu. V případě, že musím jet na focení do chladnější země, počítám také s klimatizací v místnostech.

2. Za nejzásadnější považuji, aby všechny věci, které si s sebou beru, byly v neutrálních barvách a aby spolu ladily. Tak se nestane, že by to, po kterém tričku a kalhotách sáhnu, nebylo dohromady použitelné.

3. V kufru mám jen jeden pár bot. Vždy si vyčlením jeden sportovní a jeden společenský pár. Většinou cestuji v těch sportovních a nosím je v letadle, a co se týče elegantních bot, nikdy nenosím podpatky, spíše něco univerzálního. Třeba baleríny nebo mokasíny. Podpatky bych použila maximálně na večer a zbytečně by mi zabíraly místo v kufru. Večerní boty však mohou být i bez podpatků, takže si vybírám ty, které během cesty využiji vícekrát. Ty ostatní, sportovní, si nechávám pro případ, že budeme fotit na místě, protože nikdy nevím, kdy se budou hodit.

4. Oblečení, které nekřičí logy, se také mnohem lépe kombinuje. Vždycky mám na paměti, že chci, aby můj vzhled vypadal nadčasově, aniž by bylo na první pohled zřejmé, že s sebou nemám zrovna celý svůj šatník. Doplňky, které mohou jednoduchý vzhled pozvednout, mohou být klobouk, čepice, šála, pásek...

5. Vrstvení – kromě bundy nebo kabátu, který nosím do letadla, si beru alespoň jeden svetr. Obvykle volím takový, aby mi nebyla zima, když si ho dám přes tričko, ale aby se zároveň vešel pod konkrétní bundu, kterou mám s sebou.

6. Obvykle si do kufru přibalím jednu malou kabelku. Takovou, která se hodí na běžné nošení, ale i na večeři. Do letadla si pak beru větší tašku, do které balím věci jako notebook, knihu, sluneční brýle atd.

7. Zabalit si kosmetiku tak, aby se vešla do limitu (do letadla nesmí být víc než 100 ml a nesmí být víc než jedna malá průhledná taštička), je pro mě mnohem těžší než balení oblečení. Co nejvíce minimalizuji svou péči o pleť a snažím se najít věci, které nemusí být v tekuté formě. Například deodorant volím tuhý místo spreje (i z necestovatelských důvodů), odličovač měním za hydratované ubrousky na obličej nebo si na čištění pleti beru místo tekutého gelu enzymový pudr, který si s vodou smíchám až v hotelu, stejně jako si beru plátýnkové masky místo těch, které jsou tekuté.

Nakonec bych ještě dodala, že i když si mohu sbalit příruční zavazadlo na několik dní, může se stát, že kufr bude muset být přesto odbaven kvůli kapacitě letadla. Proto se vždy ujišťuji, že pokud taková situace nastane, mám v kabelce místo, abych tam mohla hodit spodní prádlo a kosmetickou taštičku.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu