Skin food by Erika Palkovičová

#erikasuniverse
Erika Palkovičová
——
11. května 2023

Když přijde řeč na péči o pleť, většina z nás vždy nejprve myslí na kosmetické produkty. Najít tu správnou kosmetiku, která by vyhovovala naší pleti, může být opravdu zdlouhavý a náročný proces. I já jsem si prošla fázemi a obdobími, kdy jsem si myslela, že kosmetika, kterou používám, musí být buď drahá, nebo oblíbená, nebo se líbit většině. Opak je však někdy pravdou. A lhala bych, kdybych napsala, že jsem se nenechala zlákat reklamou nebo mocným jménem, které za výrobou stojí. Dlouhodobým zkoušením a nesčetnými pochůzkami jsem však došla k poznání, že méně je více, i pokud jde o pleť. A tak jsem se do toho pustila znovu. Moje denní rutina se nyní skládá z maximálně 3 základních kroků a důvodem je i správná strava. Myslím, že to je nejdůležitější faktor, který hraje roli v krásné pleti. Pokud samozřejmě nemluvíme o kožních chorobách nebo různých typech akné, v tom případě je třeba navštívit odborníka. Nicméně myslet si, že do svého těla můžeme donekonečna cpát nezdravé potraviny a doufat, že se z toho naše pleť vzpamatuje díky obsedantnímu používání drahých kosmetických přípravků, má asi takový smysl jako doufat, že se dostaneme do formy nošením sportovního oblečení, aniž bychom cvičili.

Asi nejméně oblíbené odpovědi, které mohu dát, když se mě někdo zeptá na mou pleť, jsou ty, které zní jako klišé. A právě proto jsou klišé, protože se donekonečna opakují, ale pravdou je, že dávají největší smysl. V dnešní době každý doufá, že nějaký zázračný krém nebo maska „vymaže“ z naší pleti všechny následky našeho životního stylu, a tak donekonečna investujeme a zkoušíme všechno možné.

Největší nepřátele zdravé a krásné pleti přitom můžeme ovlivnit. Jak a čemu se vyhnout?

Kouření a alkohol

Není co dodat. Všichni víme, jak nezdravá tato kombinace je. Pleti nic nepřináší, žádné živiny, naopak kouření ničí kolagen, což má za následek jemné vrásky. Alkohol pleť dehydratuje a vysušuje, mohou se také objevit drobné černé žilky, což má za následek zduření cév.

Stres 

Během stresu vylučujeme stresové hormony adrenalin a kortizol, které brání zdravému prokrvení pokožky, takže pleť vypadá mdle, unaveně a často i dehydratovaně.

Opalování bez opalovacího krému 

Kromě hrozby spálení od slunce dochází také k narušení kolagenu v pokožce, což má za následek (v lepším případě pouze) vrásky. V horším případě vede nedostatek ochrany k riziku vzniku rakoviny.

Nedostatek tekutin 

Někdy, když příliš létám, si všimnu, že mám sušší kůži. Potom si vždy připomenu, že mám doplnit tekutiny, a sama na sobě vidím rozdíl, jak se mi pleť vypíná a vyplňují se mi jemné vrásky. (Do této kategorie tekutin nepatří káva, alkohol, slazené nápoje apod.)

Nedostatek spánku 

Během spánku se naše pleť obnovuje a omlazuje. Nedostatek spánku má za následek otoky nebo urychlení stárnutí pleti.

Cukr 

Nadměrná konzumace cukru vede k zánětům, podráždění a vyrážkám. No a nakonec nedostatek živin a nezdravý životní styl – pokožka je náš největší orgán, takže není žádnou novinkou, že nedostatečná výživa uvnitř ovlivní její vnější vzhled.

Potraviny pro pleť, které lze snadno zařadit do jídelníčku

Avokádo

Oblíbené ovoce, které lze připravit jako guacamole, přidat do koktejlů nebo nakrájet do salátu. Toto ovoce obsahuje spoustu zdravých tuků, které jsou nezbytné při hydrataci pokožky. Obsahuje také vitamín E, který je důležitým antioxidantem při ochraně před oxidačním poškozením. Může také pomoci chránit před poškozením způsobeným slunečním zářením.

Sladké brambory

Další oblíbená surovina, která je vynikajícím zdrojem betakarotenu. V těle betakaroten působí jako přirozená ochrana před slunečními paprsky a zabraňuje poškození pokožky.

Zelený čaj

Je plný silných antioxidantů zvaných katechiny. Právě tyto antioxidanty chrání pokožku před poškozením sluncem, ale také snižují zarudnutí a zlepšují hydrataci a pružnost pokožky.

Červené hrozny

(v syrové formě, ne jako víno) obsahují resveratol, který zabraňuje známkám stárnutí pleti tím, že oslabuje škodlivé volné radikály, které poškozují pokožku.

Kimči a kvašená zelenina 

Zdraví pokožky začíná ve střevech. Navíc kvašená zelenina také pomáhá při zánětech.

Kakao a hořká čokoláda

Opět sem nepatří slazené čokolády a sladkosti. Neslazené kakao má protizánětlivé a antioxidační účinky.

Celer, okurka, meloun

Všechna tato zelenina obsahuje vysoké množství vody a pomáhá hydratovat pokožku a odplavovat škodlivé látky z těla.

Drobné ovoce, jako jsou borůvky a maliny

Obsahuje až 80 % vody a spoustu antioxidantů. Ty chrání před volnými radikály a zabraňují předčasnému stárnutí.

Bobule goji

Pomáhají vytvářet kolagen, pomáhají redukovat vrásky a známky stárnutí, zabraňují hyperpigmentaci.

Koneckonců to, jak se staráme o svou pleť uvnitř, je minimálně stejně důležité jako to, jak se o ni staráme navenek. Ne vše lze ovlivnit změnou životního stylu, ale pokud jde o pleť, můžeme některým nedokonalostem předcházet, aniž bychom museli investovat peníze do drahé kosmetiky a doufat v zázraky.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu