5 oblíbených destinací napříč Amerikou podle Eriky Palkovičové

#erikasuniverse
Erika Palkovičová
——
2. května 2023

Jestli mě přátelé v něčem žádají o radu, pak je to rozhodně cestování. Stejně jako má někdo nástěnku s módními nebo fitness náladami, já mám tu cestovatelskou. Když vím, že se někam chystám pracovně nebo plánuji dovolenou, stačí, když si otevřu své album dané země. Vzhledem k blížící se sezóně dovolených jsem se rozhodla sepsat některé ze svých oblíbených destinací a hotelů po celé Americe.

Jamajka

Městečko Oracabessa na Jamajce je známé tím, že se zde natáčely scény bondovek. Kromě toho se tato oblast nyní pyšní také luxusními hotely a resorty.  Pravděpodobně nejznámějším jamajským hotelem je GoldenEye, kde kromě Justina a Hailey Bieberových trávila dovolenou řada hollywoodských hvězd. Původní dům Iana Fleminga nyní doplňují chaty, které se rozkládají na 52 akrech podél pláže Low Cay a zelenomodré laguny. Celý resort je dokonale situován a jakmile projdete branou, budete si připadat jako na soukromém ostrově. V resortu se nachází několik restaurací a bar. Kromě toho je tu také korálový útes ideální pro šnorchlování. Chcete-li však nasát pravou jamajskou atmosféru, doporučuji navštívit malá městečka, vodopády a autentické trhy s uměním, kde vám místní budou chtít prodat úplně všechno.

Rio de Janeiro

Před rokem jsem v Riu oslavila kulaté narozeniny. Butikový hotel Janeiro (který jsem poprvé viděla na fotografiích Tiny Kunakey a Vincenta Cassela) mám uložený v albu „Brasil“ na svém instagramu. Z kulatého okna bazénu v nejvyšším patře hotelu je vidět ikonická hora Morro Dois Irmãos, na jejíž jedné straně „vězí“ favela Vidigal. Pod námi je pláž Praia de Leblon a kosmopolitní čtvrť s totožným názvem Leblon. Tato oblast za Ipanemou a Copacabanou nijak nezaostává, naopak se rychle rozvíjí a najdete zde jedny z nejlepších restaurací, kaváren a butiků. V minulosti nepatřila oblast Leblon k nejoblíbenějším, protože je daleko od centra, ale dnes je velmi populární a na pláži můžete potkat mnoho celebrit a známých osobností. Hned za pláží Leblon se nachází Ipanema a za skalnatou zatáčkou pokračuje slavná Copacabana. Podél všech pláží se hraje fotbal, volejbal nebo tenis a ze všech stran je slyšet hudba. Všechny turistické atrakce jsou dobře přístupné veřejnosti – k soše Ježíše Krista vedou kromě schodů a výtahu dokonce eskalátory – a všechny je lze zvládnout bez průvodce.

Kostarika

Costa Rica, v překladu „bohaté pobřeží“ doslova vystihuje tuto zemi. Nejkrásnější fauna a flóra, jakou jsem kdy v životě viděla (pokud nepočítám obří pavouky). Kostarika patří mezi tzv. země modré zóny, což je seznam 5 zemí světa, kde lidé žijí šťastněji, déle a zdravěji. A právě na Kostarice jsem měla tento pocit. Hotel, o kterém budu psát, nepatří mezi luxusní hotely. Je docela těžké se do něj dostat a cesta ze San José trvala přes 7 hodin autem. Majitelé nám řekli, že v období dešťů je hotel na několik měsíců zcela uzavřen, protože může pršet tak moc, že už tak špatně sjízdná cesta je zcela pod vodou. Finca Exotica neboli exotická farma se nachází v oblasti poloostrova Osa. Tuto farmu obklopuje černý písek, obrovské vlny a deštný prales a vy si opravdu připadáte jako na konci světa. „Pokoj“ neměl žádné stěny, pouze konstrukci. Bambusovou podlahu a střechu zdobily krátké závěsy na každé straně a sprcha, ve které netekla teplá voda, byla umístěna venku. V noci byly slyšet opice a vlny oceánu se lámaly tak silně, že jsem měla pocit, jako by se mi za hlavou rozlévalo celé moře. Štědrá farma se nacházela na kopci a kromě nejčerstvějšího ovoce a zeleniny nabízela i lekce jógy na nejvyšším bodě s dokonalým výhledem. Nejbližší obchod s potravinami je kvůli špatně sjízdné, kamenité „cestě“ daleko, a tak jsme byli zcela odkázáni na tuto farmu, která byla po životě v New Yorku na pár dní dokonalým odpočinkem. Na pohostinné majitele, domácí a horké kakao během tropické bouře máme ty nejdokonalejší vzpomínky. Přestože jsme na Kostarice prošli čtyři oblasti a hotely, tento byl pro mě tím nejnadšenějším a také nejšťastnějším.

Výlet do USA

Jízda z Kalifornie do Arizony, Utahu, Nevady a zpět za 5 dní je jako já. Během tohoto bláznivého výletu jsme se rozhodli bydlet ve stanu. Samozřejmě ne v klasickém, ale v teepee inspirovaném safari uprostřed národních parků v Americe. Under Canvas je glamping na úrovni, se sprchou, nábytkem, vyhříváním postelí a krásnou estetikou. Pod hvězdnou oblohou uprostřed Arizony nebo Utahu (lokalit je několik) se nachází několik stanů obklopených nádhernou krajinou a při troše štěstí i divokou zvěří.

Dominikánská republika

Přiznám se, že Dominikánská republika nikdy nebyla na mém seznamu cestovatelských přání. Dostali jsme se sem v podstatě náhodou. Měli jsme naplánovaný a zamluvený výlet do Jihoafrické republiky, ale zřejmě tam zrovna v té době dorazil nový druh covidu. Takže jsme pár dní před plánovaným odjezdem celou akci v Kapském Městě zrušili a já jsem rychle vymyslela plán B. Napadlo mě, že bychom mohli jet do Dominikánské republiky na výlet a úplně se vyhnout turistické oblasti Punta Cana. Měli jsme zamluvené jen první čtyři noci a všechno ostatní jsme rezervovali „za pochodu“. Přesto jsme zde objevili minimálně dva hotely, které rozhodně stojí za zmínku. Naše dovolená začala v Cabarete, kitesurfingové oblasti na severu ostrova. Za tři týdny jsme procestovali velkou část ostrova a podařilo se nám vyhnout velkým all inclusive resortům.  Punta Rucia Lodge, malý „hotel“ nacházející se v oblasti Punta Rucia tvořený několika domky na pláži. K dispozici je restaurace, lázně, velký bazén, a i když byly domy plně obsazené, měli jsme pocit, že jsme úplně sami. Azurově modré moře a odlehlá lokalita byly ideální pro tři dny absolutní izolace a relaxace.  Casas del XVI v hlavním městě Santo Domingo působilo jako oáza uprostřed centra Zona Colonial. Jednotlivé domy měly vlastní vchody z ulice a dohromady tvořily jeden komplex. Úchvatnou estetiku tohoto butikového hotelu dotvářela umělecká díla, fontány a bazény. Celý komplex byl zrekonstruován, ale autentické prvky minulosti zůstaly zachovány. O bezpečnost se starali strážníci, kteří byli již na ulici podél celého hotelu. Ve městech Dominikánské republiky je zajímavé, že se můžete procházet po turistických ulicích, ale na jejich konci obvykle stojí policisté se zbraněmi a jemným zavrtěním hlavy vám naznačí, že tam to pro vás končí a že za jejich zády se již pravděpodobně nachází nebezpečná oblast.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu