Why Would You: Div že na tyhle boty ještě nikdo nevylil hrachovku a pak se k nim nepřilepil

Diana Vreeland pro Harper’s Bazaar psala sloupek Why Don’t You?, kde čtenářům radila, co mají dělat. Já se ve Why Would You? zamýšlím nad tím, co by šlo udělat lépe a bez čeho bychom se nejspíš obešli docela.
Martin Váša
——
26. listopadu 2022

Foto: Imaxtree

Pokud čekáte reakci na aktivisty, co se pokoušejí zvrátit ekologickou katastrofu útoky na umělecká díla, protože to přece dává smysl, najdete ji tady. O umění ale půjde i v tomto sloupku.

Popravdě řečeno si totiž nevzpomínám, kdy naposledy móda nabídla tolik bot, co by mohly být vystavené v galeriích, všichni bychom si je fotili na Instagram, pár krátkozrakých by na ně možná dokonce zaútočilo jídlem a pak se dlaní přilepilo k jejich podstavci.

Podpatek, co působí, jako by se mohl každou chvíli zlomit, u módního domu Alaïa, boty chlupatější než chlupaté u značek Bottega Veneta i Roger Vivier a jako z porcelánu u Driese Van Notena… To je jen pár příkladů výjimečně nápaditých modelů, některé z nichž – doufám – za pár měsíců uvidíme na nohách Carrie Bradshaw v druhé řadě seriálu And Just Like That…, protože postavy se možná za posledních dvacet let vyvinuly k nepoznání, ale láska k botám (dost jako naděje) umírá poslední.

Jsou to boty, které nepotřebujete, ale chcete. Vedle kterých působí pouhá krása nudně a touha šokovat otravně. Jsou to boty, co vyprávějí příběh, a jak tomu u umění bývá, každému pozorovateli trochu jiný.

Můj favorit jsou ty od Loewe, obzvlášť ty jakoby překryté džínovou nohavicí. Nevím, co dělají s vámi, ale pro mě v nich Jonathan Anderson obsáhl celá nultá léta, a tedy mé dospívání. Jediný pohled a v hlavě se mi rozehrává I’m a Slave 4 U od Britney Spears, kdy „slave“ jsem já a „you“ právě ty absurdně dlouhé nohavice, které jsem měl v té době permanentně špinavé a rozedřené, což byla součást looku, jakési stvrzení, že možná ještě nevíte, o čem je život, ale rozhodně víte, o čem je móda. V té době, kdy se denim kombinoval s denimem a více bylo rozhodně více – něco, co se podle mě drápe zpátky na výsluní z hlubin zapomnění. Bojíte se?

Jak píšu, nejspíš je nepotřebujete. Nejspíš jsou rozvážné nákupy na pořadu vašeho dne častěji než impulzivnost, ale jestli vám to pomůže, investice do umění nikdy není úplně špatný nápad. A právě teď je dost z čeho vybírat.

Tenhle svět nepotřebuje ničení krásy, aby upozornil na ničení jiné. Potřebuje ji oslavovat.

#whywouldyou

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu