London Fashion Week 2022 aneb Keep Calm and Carry On… Skoro

„Měsíc módy“ měl v Londýně cynický nádech irelevance – Británie má nyní na práci mnohem důležitější věci. Burberry odložil přehlídku až na konec měsíce a Richard Quinn vzdal královně ten nejkrásnější hold. Je čas poděkovat, oslavit a jít dál…
Oli Egler
——
22. září 2022

Foto: Imaxtree

Zatímco (podle mnohých již upadající) New York Fashion Week zcela ignoroval rapidně se zhoršující ekonomickou situaci v USA a nabádal k oslavám života v podobě zcela nepraktických (ale pochopitelně krásných) #blikblink „věcí“, londýnský event byl obzvláště pochmurný a s trpkou pachutí v ústech. Raf Simons a Burberry zrušili své přehlídky a jiní na královnu zavzpomínali alespoň symbolikou.

British Fashion Council coby organizátor eventu zrušil všechny přehlídky plánované na 16. září a doporučil posunout či zrušit doprovodné a neesenciální akce v rámci programu jako projev úcty vůči zesnulé královně. Raf Simons coby nový spolu-kreativní ředitel domu Prada svou přehlídku zrušil s tím, že ji nejspíš přesune do digitálního prostoru (zatím však není nic potvrzeno). Riccardo Tisci, kreativní ředitel Burberry, přehlídku přesunul na 26. září – tou dobou bude Milano Fashion Week již v plném proudu a bude tedy zajímavé sledovat modelky, které budou mít méně než 24 hodin na přípravy a přesun.

Pakliže stále vnímáme pařížský fashion week jako manifest vrcholného díla (aktuálních) světových mistrů „jehly a niti“, tak Londýn je od pradávna místem mladých, vycházejících hvězd. Možná s výjimkou JW Andersona, který Londýnu vždy dodá trochu oné umělecké teatrálnosti, která zase na nějaký čas zaplaví sociální sítě a stane se centrem horlivých debat. Klávesnicový top, printy připomínající laciné spořiče obrazovky, ba i oválné zrcadlové šaty – to vše bylo satirou na to, jak se dobrovolně stáváme otroky svých obrazovek. Šaty na jedno rameno s výrazným uzlem a printem rybičky v plastovém pytlíku byly obzvláště trefné, stejně tak jako pomačkané šaty s cedulkou „premium blend“, signalizující omezenost našeho světa a zaprodanost špatným ideálům.

Zvláštní a zároveň hypnotizující hybrid maskulinity a femininity předvedla Simone Rocha, opět potvrzující, že menswear se postupně stává o mnoho zajímavější než dámská móda. Na jednu stranu je to fér – ženy si v minulém století osvojily oblek, military styl i sportswear, a proto možná přišel čas se podělit o naše tylové volány a krajku. Právě ta ve spojení s objemnými bombery, padákovými popruhy a výšivkou jen umocnila souhru elementů – jemnost a síla, krása a přísnost, cit a rozum… skoro jako óda na všechny historické královny. Kdybychom se však chtěli opravdu pídit po referencích, tak je najdeme ve spodničkách. Respektive pod nimi. Na Aranských ostrovech totiž existuje zvyk, kdy si ženy barví své spodničky načerno a nosí je na hlavě při pohřebním průvodu. #CloseEnough

V čem se však od Britů má celý svět co učit, je jejich nekonečná oddanost, respekt a pýcha vůči svým hrdinům. Stejně tak jako se světová hvězda fotbalu a kdysi nejbohatší fotbalista David Beckham rozhodl vystát 14hodinovou frontu pro vzdání holdu své královně (a nevyužít VIP privilegia jako mnozí jeho kolegové), ani Richard Quinn nezaváhal, když přišel čas splatit svůj dluh. V roce 2018 se totiž nečekaně královna Alžběta objevila na jeho přehlídce, kde usedla v první řadě po boku Anny Wintour (kde jinde!?). Vděk a lásku jí projevil ve své práci, kdy se 10 dní před přehlídkou rozhodl předělat svou kolekci a vzdát své královně hold. Se šestičlenným týmem švadlen a dvaceti pomocníky pracovali dny i noci, jen aby kolekci rozšířili o 22 looků, z nichž sršel upřímný smutek. Černočerné modely z brokátu, sametu a jiných „královských“ materiálů a tváře zahalené do krajky a dlouhých kapuc zcela jistě pohly i s city odpůrců monarchie.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu