Iris Van Herpen a její nejlepší róby

Iris Van Herpen a její metamorfózy

Připomeňme si nejkrásnější róby dnešní oslavenkyně…
Oli Egler
——
5. června 2023

Foto: Imaxtree

V době, kdy jsme si mysleli, že móda již nemůže nabídnout nic jiného, nás nizozemská módní návrhářka přesvědčila o opaku. Pakliže vycházíme z předpokladu, že haute couture má sloužit coby hnací motor inovací pro celý průmysl, Van Herpen obhájila tuto presumpci na jedničku.  Návrhy této Holanďanky pozná na první pohled i netrénované oko jedinců k módě zcela lhostejných – jejím poznávacím znamením se totiž stal velmi sofistikovaný 3D print, který jí zajistil prvenství v módním oboru. Na výrobě svých designů spolupracuje s vědci a umělci, s nimiž hledá způsoby, kterými nejen zdokonalit své výtvory vizuálně, ale také najít nové cesty, jak se co nejvíce přiblížit udržitelné utopii.

Lady Gaga v róbě od Iris Van Herpen na obálce alba Chromatica

Značku založila ihned po ukončení univerzity ArtEz v roce 2006 a již o pět let později se stala členkou nejprestižnějšího módního klubu – Chambre Syndicale de la Haute Couture, který jí zaručil čestné místo na půdě pařížského haute couture týdne módy. Nebylo to však jenom použití nových technologií v módě, jež očarovalo široké publikum – oko hypnotizující futuristické konstrukce (tedy róby) vycházejí vždy z konceptu mikro a makro světa přírody: lidského těla, živlů, flory a fauny, ba i vesmíru samotného.

Natalie Portman - jedna z múz návrhářky

Nekonečné experimentování s formami a texturami však nekončí pouze na mole. Krom tvorby kostýmů pro Björk, Daphne Guiness, Lady Gagu, Katy Perry, Beyoncé či JLo spojila Van Herpen v minulosti síly například s United Nude pro vytvoření limitované kolekce obuvi. Zde mnozí vypozorují podobnost s estetikou Alexandera McQueena, který je pro návrhářku jednou z největších inspirací. Její avantgardní kořeny však sahají ještě dál, a to do práce japonské designérky Rei Kawakubo a její značky Comme De Garçons, která již v 80. letech zcela rozbila estetické normy a nabídla nový pohled na krásu.

Módou to ale nekončí – návrhářka spolupracuje s architekty, inženýry, ba i celými institucemi v rámci interdisciplinárních projektů, které spojují módu s různými studijními obory. Stírá tak hranice mezi módou, vědou a technologiemi a dláždí cestu pro celou novou generaci tvůrců, pro které nastavuje nové standardy kreativity i výroby.

Zpěvačka Bjork v costume made róbě od návrhářky Iris Van Herpen

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu