6 otázek pro návrhářku Zuzanu Kubíčkovou

Aktuální kolekce prêt-à-porter Zuzany Kubíčkové se nese v duchu výrazných ramen, pastelových barev a pestrých potisků.
Petra Štěpánková
——
21. dubna 2023

Velká ramena, vysoký pas, nové krejčovské detaily a živá barevná paleta tvoří osvěžující look aktuální kolekce prêt-à-porter návrhářky Zuzany Kubíčkové. Linie chytrého, skladebného dámského šatníku, uvedená v roce 2018 pod názvem Pop, se tak plynule přesouvá z teritoria klasické a uhlazené elegance a rozvíjí šatník k více uvolněné, moderní siluetě. V šestém roce své existence také opouští svůj název Pop a pro jasné zakotvení v portfoliu návrhářky, jež se zapsala do povědomí především tvorbou unikátních Couture modelů, se bude nadále nazývat Prêt-à-porter.

My jsme se Zuzany Kubíčkové exkluzivně zeptali na 6 otázek, týkajících se nejen její aktuální kolekce.

1) Jak výrazné jsou rozdíly v estetických preferencích v rámci dámského odívání zde a ve zbytku Evropy (nebo světa)? 

Řekla bych, že rozdíly jsou celkem nepatrné. Jde podle mě spíš o to, že ve společnosti je vždy skupina lidí, která se o módu zajímá. Tato skupina je u nás velikostně menší, ale v její estetice velké rozdíly s podobnými lidmi ve světě už moc nevidím. A ti lidé, kteří módu až tak neřeší, dnes díky fast fashion řetězcům vypadají všude na světě víceméně také dost podobně.  

2) A jak silně těmto lokálním preferencím přizpůsobujete svou kreativní vizi?

Jenom do určité míry. Znám své zákaznice a ty zase znají mou tvorbu. Neřeším tedy přizpůsobení se něčím estetickým zájmům; soustředím se na svou vizi a rozvoj své estetiky v čase. 

3) K aktuální kolekci – která estetika vás inspirovala, jaké barvy jste zvolila a proč?

Protože řešíme návaznost na předchozí kolekce řady prêt-à-porter, chtěla jsem nabídnout zase něco trochu jiného, posunout modely jiným směrem, aby byla řada co nejrozmanitější (samozřejmě v rámci určitých estetických kritérií). Zvolila jsem lehčí, uvolněnější siluety, které, ač stále elegantní, nejsou už tak vypasované a uhlazené. Co se týče barev, zvolila jsem kombinaci tří základních tónů – vínová, tmavě modrá a tmavě zelená –, které mi částečně nahrazují černou. Doplnila jsem je pastelovými odstíny, smetanovou/vanilkovou a potisky, jež tvoříme v limitované edici (aktuální motivy potisků jsou v nabídce pouze tento rok, zatímco střihy zůstávají a můžeme je kdykoli znovu ušít v jiné jednobarevné nebo jiné potištěné látce). Mým záměrem bylo ukázat nové barevné verze a kombinace. Stále uvažujeme v té logice, že rozšiřujeme existující řadu, takže doplňujeme a současně navazujeme na kolekce z předchozích let.  

4) Kdo je vaší největší múzou v rámci tvorby? 

Nikoho takového nemám. Pro mě ani není dobré upnout se na jednu „múzu“. V mé hlavě není žádný jednotlivec; je tam moje představa ženy a jaká by mohla být.  

5) Vytváříte kolekce prêt-à-porter a couture – co je vašemu srdci bližší? V čem se více „vyžíváte“ kreativně? 

Obě linie tvorby jsou mi stejně blízké, protože ke každé mám úplně jiný přístup. Práce na nich se příjemně doplňuje. V žádné z nich se kreativně nerealizuji více. Každá linie má své tvůrčí „mantinely“ a ta kritéria, která ji definují, jsou pro mě zajímavá. Vnímám obě linie paralelně, vedle sebe.  

6) Jakou osobnost byste chtěla obléknout? 

Troufám si říci, že obléknu kohokoli, kdo o to bude mít zájem. Pro mě neexistuje žádná vysněná osobnost a není pro mě rozdíl v tom, když oblékám osobnost známou, či zcela anonymní.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu