Ve věku 81 zemřela kmotra punku, Vivienne Westwood

Punk is Dead…
Oli Egler
——
30. prosince 2022

Anarchistická idealistka a odpůrkyně statusu quo se proslavila svým agresivním aktivismem reagujícím na pasivitu mládeže v rámci politických a později i ekologických otázek. Móda pro ni byla zbraní, mající důležitou symboliku a moc na nás i naše okolí.

Stála u zrodu punku – společně s Malcolmem McLarenem na King's Road otevřela butik s (původním) názvem SEX. Právě spolupráce těchto dvou gigantů dala díky syntéze oblečení a hudby (McLaren dal dohromady Sex Pistols) vzniknout punkové scéně v 70. letech.

Ve svém butiku prodávala bizarní kusy jako bondage kalhoty a pásy nebo kožené bundy s hákovými kříži – to vše podle ní symbolizovalo fetiš a sex převedený do módy. Největší reklamu však svému obchodu i celému hnutí dělala ona – její výrazné vlasy, jehlové podpatky a explicitně vyzývavé kusy (hraničící s pornografií) lákaly pozornost široké veřejnosti. Pro ni se však jednalo o autentickou symboliku oddanosti hnutí, jež spočívalo v kontrakulturním povstání proti zkorumpovanému a nespravedlivému světovému řádu. Špendlíky jako piercingy a dekorativní prvky na oblečení byly výrazem protestu a punk byl novým politickým vyznáním. Hudba a pouliční subkultura pro ni však ztratily hodnotu ve chvíli, kdy si uvědomila, že punk mladí neberou vážně a mají zájem pouze o element extravagance lákající pozornost okolí.

Rozhodla se proto své revolucionářství projevit v módě – její začátky byly velmi skromné. Všechny kusy na přehlídky v Londýně a Paříži šila sama na malém šicím stroji, přičemž šablony tvořila a vykrajovala podle vlastního těla. Parodovala konvenční módu, vytvářela vulgární hesla a dělal návrhy, které její brand mnohokrát přivedly blízko bankrotu. Veřejnost ji však milovala a pro luxusní módu byla doslova novým větrem do plachet. Stala se globálním brandem a svými přehlídkami, které byly občas krátké jen pár minut byla známá jako „enfant terrible“, přičemž se její móda stala ironicky symbolem statusu – a to v neposlední řadě díky Patricii Field, která zvolila právě svatební šaty od Westwood pro postavu Carrie Bradshaw ve filmu Sex and the City.

V roce 1989 byla Westwood časopisem WWD zařazena mezi šest nejlepších návrhářů dvacátého století,a to hned vedle Armaniho, Lagerfelda a Saint Laurenta. Věčná rebelka se navíc v roce 2006 stala Dámou britského impéria.
Až do poslední chvíle byla hlasitou aktivistkou PETA, Oxfam, podporovala Green party a výzkum v boji proti AIDS a byla také velkou příznivkyní Juliana Assange.

Letos ji v rámci nového seriálu Pistol ztvárnila Talulah Riley.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu