Art

Akné a anarchie: miniseriál „Pistol” představí punk, jak ho neznáte

Režisér filmu Trainspotting uvádí seriál o punkové subkultuře, která se tentokrát zaměří na módu, styl a hudbu 70. let. P. S. Těšte se pořádnou dávku Vivienne Westwood!
Oli Egler
——
1. června 2022

FX

Punk’s not dead! A fascinace touto subkulturou zřejmě také ne. Na televizní obrazovky totiž míří minisérie věnovaná tomuto anti-glam hnutí, ve které si zahrají Maisie Williams (Game of Thrones), Thomas Brodie-Sangster (Láska nebeská) nebo Louis Partridge (Enola Holmes) – ten ztvární baskytaristu Sex Pistols, Sida Viciouse. Seriál je založen na autobiografii „Lonely Boy: Tales from a Sex Pistol” kytaristy Steva Jonese, popisující do detailu každý koncert legendární kapely do nejmenšího detailu. Režie se proto nemohl ujmout nikdo jiný než právě Danny Boyle, který je mistrem autentické reinkarnace atmosféry 70. let v Londýně.

Britský miniseriál se zaměří primárně na módu, hudbu a „krásu”. Byť sedmdesátým letům vládly upravené krásky s dokonalou pletí a dlouhými vlasy jako Jane Birkin a Jerry Hall, punk se vůči těmto beauty standardům zcela vymezoval. Tmavé kruhy pod očima, akné a chaotický styling vlasů byly skoro povinností. Na první pohled by se mohlo zdát, že estetika v tomto hnutí vůbec neexistovala, avšak opak je pravdou – ve skutečnosti byla skoro nejdůležitějším pilířem hnutí. Onen „opotřebený” vzhled reflektoval určitý životní styl hudebních fanoušků – koncerty a párty do rána, odkud docházeli rovnou do práce bez potřeby se osprchovat, učesat nebo vyměnit outfit. A oblíbené skincare přípravky té doby? Mýdlo, voda a spousta laku na vlasy!

Tvůrcům seriálu šlo o docílení maximální autentičnosti, a proto bylo potřeba krásné mladé herce doslova zošklivit – na obrazovkách je proto záměrně uvidíme s falešnými zuby, mastnými vlasy a obličejem plným akné. Dobrou zprávou ale je, že v seriálu spatříme i archivní kusy návrhářky Vivienne Westwood, k nimž dostali kostýmní výtvarníci neomezený přístup. Pravě Westwood byla první módní designérkou, která světu punk v celé jeho (nekonvenční) kráse představila. Mimochodem, i její postava se v seriálu objeví!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu