Pleťové desatero – vitamín C: sjednotí, vyhladí, rozzáří
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Pečující přípravky s vitamínem C patří mezi nejpopulárnější produkty vůbec – jedná se o univerzálního pomocníka v boji se mdlým tónem, nerovnoměrnou strukturou či nežádoucí hyperpigmentací, který zároveň pomáhá s neutralizací volných radikálů.
Tento silný antioxidant chrání naši pleť před volnými radikály a vnějším znečištěním, nežádoucí pigmentací a UV zářením. Je také nezbytný pro mnoho tělesných funkcí včetně tvorby kolagenu – napomáhá jeho produkci a aktivně se podílí na kolagenové syntéze. Vitamín C (nebo také kyselina askorbová) je rozpustný ve vodě a v těle se neukládá. Naše tělo jej tak potřebuje dostávat z vnějších zdrojů – potraviny, doplňky stravy i skrze lokální aplikaci. Byť se nejedná o tak silnou a mocnou ochranu pleti před předčasným stárnutím, jako jsou přípravky s SPF, jsou séra a krémy s vitamínem C schopny pomoci hojení pleti a také urychlit produkci kolagenu a elastinu. Představuje tak silného hráče v boji proti předčasnému stárnutí pleti a tvorbě vrásek. V neposlední řadě může vitamín C pomáhat při blednutí a fungovat jako prevence tmavých skvrn neboli hyperpigmentace. „Snižuje tvorbu melaninu díky svému působení jako inhibitor tyrozinázy, čímž rozjasňuje pleť a zabraňuje oxidaci stávající pigmentace, takže se nestává tmavší,“ vysvětluje estetická lékařka a pedagožka v oblasti kosmetické dermatologie Dr. Amiee Vyas. Výsledkem je tedy pevnější, hladší a pružnější pleť.
Ve skutečnosti se jedná o takřka univerzálního pomocníka, s nímž nemůžete šlápnout vedle – ať už toužíte po sjednocení tónu pleti, hladší textuře, zmírnění pigmentace, nebo prvním kroku k předcházení vrásek, vitamín C vám dopřeje všechno naráz.
Je ale důležité zmínit, že nemusí zcela vyhovovat lidem s přecitlivělou pletí a křehkou kožní bariérou, která má tendenci se (nejvýrazněji v přechodných měsících) narušovat. Rozhodně by se mu měli vyvarovat ti, které trápí ekzémy, dermatitida, růžovka nebo suchá pleť. Je vždy lepší nejdříve zahojit a posílit kožní bariéru a až poté sáhnout po vitamínu C. Pakliže si nejste jisti, nejprve proveďte tzv. patch test – tedy aplikujte (nejlépe z testeru) přípravek na malou část obličeje (například na dolní část tváře), abyste zjistili, jak vaše pleť v průběhu několika minut nebo hodin zareaguje.
Vitamín C je notoricky známý svou nestabilitou. V praxi to znamená, že reaguje takřka na všechno – voda, vzduch i světlo mohou degradovat jeho účinnost. Přípravky s vitamínem C proto vyžadují buď velmi silný chemický stabilizátor, který jej udrží účinný, nebo jej najdete ve velmi inovativních a unikátních baleních, často vzduchotěsných a neprůhledných, v nichž nemají možnost se zkazit, respektive ztratit svou účinnost.
Ani to však není všechno – vitamín C není pro naši pleť tak snadno vstřebatelný, jelikož je odpuzován naší voděodolnou kožní bariérou. Podle doktorky Vyas se vstřebává pouze tehdy, když je hodnota pH přípravku nižší než čtyři.
Rozhodně se nedoporučuje užívat ve stejném rituálu vitamín C s AHA a BHA kyselinami – tedy glykolovou, salicylovou a mléčnou. Vitamin C je kyselina sama o sobě, a toto spojení by mohlo narušit pH pleti.
Stejně tak by se neměl používat s retinolem či jinou formou vitaminu A. Retinol pomáhá vytvářet kolagen, ale také vytváří obměnu kožních buněk, takže jeho použití s kyselinou askorbovou může způsobit větší podráždění. Pokud ale chcete oba přípravky zařadit do své rutiny, používejte vitamín C ve dne, společně s krémem s ochranným faktorem, a retinol na noc – ten má tendenci lépe fungovat s hydratačními složkami, jako je kyselina hyaluronová nebo ceramidy.