Pleťové desatero – vitamín C: sjednotí, vyhladí, rozzáří

Je univerzálním pomocníkem při nerovnoměrném a mdlém tónu pleti, ale také velmi rozmarnou ingrediencí, kterou nemůžete jen tak s něčím kombinovat. Jak ho používat a na co si dát pozor? Objevte nejlepší pleťová séra a krémy s touto zázračnou ingrediencí.
Oli Egler
——
21. ledna 2023

Foto: Getty Images

Pečující přípravky s vitamínem C patří mezi nejpopulárnější produkty vůbec – jedná se o univerzálního pomocníka v boji se mdlým tónem, nerovnoměrnou strukturou či nežádoucí hyperpigmentací, který zároveň pomáhá s neutralizací volných radikálů. 

Co je vitamín C a jak funguje? 

Tento silný antioxidant chrání naši pleť před volnými radikály a vnějším znečištěním, nežádoucí pigmentací a UV zářením. Je také nezbytný pro mnoho tělesných funkcí včetně tvorby kolagenu – napomáhá jeho produkci a aktivně se podílí na kolagenové syntéze. Vitamín C (nebo také kyselina askorbová) je rozpustný ve vodě a v těle se neukládá. Naše tělo jej tak potřebuje dostávat z vnějších zdrojů – potraviny, doplňky stravy i skrze lokální aplikaci. Byť se nejedná o tak silnou a mocnou ochranu pleti před předčasným stárnutím, jako jsou přípravky s SPF, jsou séra a krémy s vitamínem C schopny pomoci hojení pleti a také urychlit produkci kolagenu a elastinu. Představuje tak silného hráče v boji proti předčasnému stárnutí pleti a tvorbě vrásek. V neposlední řadě může vitamín C pomáhat při blednutí a fungovat jako prevence tmavých skvrn neboli hyperpigmentace. „Snižuje tvorbu melaninu díky svému působení jako inhibitor tyrozinázy, čímž rozjasňuje pleť a zabraňuje oxidaci stávající pigmentace, takže se nestává tmavší,“ vysvětluje estetická lékařka a pedagožka v oblasti kosmetické dermatologie Dr. Amiee Vyas. Výsledkem je tedy pevnější, hladší a pružnější pleť.

Je vitamín C univerzálním přípravkem pro všechny? 

Ve skutečnosti se jedná o takřka univerzálního pomocníka, s nímž nemůžete šlápnout vedle – ať už toužíte po sjednocení tónu pleti, hladší textuře, zmírnění pigmentace, nebo prvním kroku k předcházení vrásek, vitamín C vám dopřeje všechno naráz.
Je ale důležité zmínit, že nemusí zcela vyhovovat lidem s přecitlivělou pletí a křehkou kožní bariérou, která má tendenci se (nejvýrazněji v přechodných měsících) narušovat. Rozhodně by se mu měli vyvarovat ti, které trápí ekzémy, dermatitida, růžovka nebo suchá pleť. Je vždy lepší nejdříve zahojit a posílit kožní bariéru a až poté sáhnout po vitamínu C. Pakliže si nejste jisti, nejprve proveďte tzv. patch test – tedy aplikujte (nejlépe z testeru) přípravek na malou část obličeje (například na dolní část tváře), abyste zjistili, jak vaše pleť v průběhu několika minut nebo hodin zareaguje.

Kdy a jak přípravky s vitamínem C používat? 

Vitamín C je notoricky známý svou nestabilitou. V praxi to znamená, že reaguje takřka na všechno – voda, vzduch i světlo mohou degradovat jeho účinnost. Přípravky s vitamínem C proto vyžadují buď velmi silný chemický stabilizátor, který jej udrží účinný, nebo jej najdete ve velmi inovativních a unikátních baleních, často vzduchotěsných a neprůhledných, v nichž nemají možnost se zkazit, respektive ztratit svou účinnost. 
Ani to však není všechno – vitamín C není pro naši pleť tak snadno vstřebatelný, jelikož je odpuzován naší voděodolnou kožní bariérou. Podle doktorky Vyas se vstřebává pouze tehdy, když je hodnota pH přípravku nižší než čtyři.

S čím nekombinovat vitamín C v naší beauty rutině? 

Rozhodně se nedoporučuje užívat ve stejném rituálu vitamín C s AHA a BHA kyselinami – tedy glykolovou, salicylovou a mléčnou. Vitamin C je kyselina sama o sobě, a toto spojení by mohlo narušit pH pleti.

Stejně tak by se neměl používat s retinolem či jinou formou vitaminu A. Retinol pomáhá vytvářet kolagen, ale také vytváří obměnu kožních buněk, takže jeho použití s kyselinou askorbovou může způsobit větší podráždění. Pokud ale chcete oba přípravky zařadit do své rutiny, používejte vitamín C ve dne, společně s krémem s ochranným faktorem, a retinol na noc – ten má tendenci lépe fungovat s hydratačními složkami, jako je kyselina hyaluronová nebo ceramidy.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu