#MoodFood: Co jíst, aby vás nebolela hlava

#MoodFood: Co jíst, aby vás nebolela hlava

Každá potravina je komplexní chemický vzorec, který ovlivňuje naše zdraví i náladu. Některé umí nastartovat zažívání a jiné vyléčit migrénu.
Yelyzaveta Topukh
——
30. srpna 2023

Foto: Getty Images

Časté bolesti hlavy a migrény u žen mohou souviset s poklesem hladiny hormonu estrogenu. To je samozřejmě důvod k návštěvě endokrinologa. Ale jako rychlý lék na zmírnění bolesti poslouží potraviny bohaté na estrogen, esenciální mastné kyseliny a vitamín E. Především jsou to lněná semínka, sezamová semínka, sója a výrobky z ní, fazole, losos a olivový olej. A dobrým zdrojem fytoestrogenů jsou jablka. A tyto potraviny je třeba konzumovat pravidelně.

Nejčastějšími příčinami bolestí hlavy jsou nedostatek kyslíku v mozkových buňkách, dehydratace, křeče cév a svalů kolem hlavy a páteře. A právě v těchto případech lze situaci napravit spíše přírodními prostředky než léky. Podle toho, proč (a jak) vás bolí hlava, zvolte si svůj lék.

Potraviny bohaté na hořčík

Bylo prokázáno, že hořčík zmírňuje záchvaty bolesti hlavy spojené se zúžením cév. Hořčík má uvolňující účinek na cévy, což zlepšuje prokrvení mozku a v důsledku toho okysličuje mozkové buňky. V první řadě jsou to kešu a piniové oříšky, mandle, pohanka, meruňky, banány, avokádo a slunečnicová semínka.

Potraviny bohaté na draslík

Draslík je součástí nitrobuněčné tekutiny, a proto jeho absenci tělo při dehydrataci potřebuje doplnit. Pokud vypijete méně než jeden a půl litru vody denně a bolesti hlavy pro vás nejsou neobvyklé, hledejte příčinu ve vodě. Pomoci vám mohou potraviny s vysokým obsahem draslíku, a to především brambory (se slupkou) nebo banány, čočka či fazole. Pokud vás bolí hlava kvůli tomu, že nepijete dostatek vody, zkuste sníst pomeranč a vypít hrnek opravdového zeleného čaje (ne toho z pytlíku). Ovšem poté bude zřejmě potřeba přehodnotit svůj pitný režim.

Černý čaj s cukrem

Černý čaj s cukrem je univerzálním lékem na bolesti hlavy. Celá magie spočívá v tom, že přidání cukru do nápoje podporuje uvolňování katechinů – látek, které mají výrazný analgetický a antimikrobiální účinek. Mimochodem, právě z tohoto důvodu pomáhá silný sladký čaj lépe při bolestech hlavy. Nejedná se o dlouhodobé řešení ani zdravou prevenci, ale pouze o jednoduchý lék, který vám může pomoci při akutní bolesti.

Potraviny bohaté na vápník

Zdrojem bolestí hlavy nejsou vždy jen chemické procesy v našem mozku, ale svaly okolo hlavy, šíje a zad. Jedná se o takzvané „tenzní bolesti“. Máte při nich pocit, že vás bolí celá hlava, ale ve skutečnosti se jedná o svalovou křeč. Takové bolesti podle studií obvykle souvisejí s nedostatkem vápníku v těle. K jejich zmírnění pomáhají především potraviny bohaté na magnézium: dýňová semínka, losos, mléko, nízkotučný tvaroh, přírodní jogurt. A ano, i hořká čokoláda!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu