Kosmetika v ledničce – zbytečnost, nebo nezbytnost?

Prodloužit životnost kosmetiky a parfému můžete jejich správným skladováním. Různé produkty (v závislosti na obsahu i balení) vyžadují různé podmínky – vitamín C ani přírodní kosmetika se bez ledničky neobejdou, a naopak pleťové oleje do chladu nepatří vůbec.
Yelyzaveta Topukh
——
9. března 2023

Foto: Profimedia

Parfémy

Parfémy jsou obvykle uloženy na toaletním stolku, což je přijatelná a velmi praktická varianta. Často je ale vídáme vyfocené na poličce v koupelně, což je v podstatě horší kosmetický zločin než jít spát nalíčený. Teplotní výkyvy a vysoká vlhkost vzduchu v koupelně zkracují životnost vůně a přispívají k jejímu rychlému vyprchání. Chlad a tma naopak doslova konzervují její výdrž.

Léčebná kosmetika

Kosmetika, kterou často dostanete v lékárně na předpis, musí být skladována podle striktních pravidel uvedených na obalu. Zejména je důležitý teplotní režim, aby její účinnost nevyprchala během několika dní. Mnoho účinných látek totiž při přehřátí svou účinnost ztrácí. Nejčastěji se tak musíte vyvarovat skladování krémů a mastí v teplém prostředí nad 25 stupňů – tedy v koupelně.

Přípravky proti otokům

Ať už se jedná o krémy na obličej, patches na oči, masky, nebo osvěžující spreje, všechny je nejlépe uchovávat v chladu a mimo dosah slunečních paprsků. Zatímco v chladu působí dvakrát silněji, zahřátím ztrácejí svůj účinek. Hlavně to platí pro termální vody ve spreji, které vaší pleti poskytují dvojí účinek – osvěží a ochladí.

Krémy

Nejlepší je uchovávat je v lednici především v létě, kdy teploty šplhají ke třiceti stupňům. Vy tento teplotní šok sice v domácích podmínkách můžete vítat, avšak na krémy takto vysoké teploty mají negativní účinek. V rozporu s mylnou představou však přechovávání produktů v ledničce nezvyšuje jejich účinnost. Pravdou je pouze to, že chladný krém nebo gel se bude nanášet výrazně příjemněji než ten, který je zahřátý sluncem. Mějte však na paměti, že v chladničce se může trochu změnit textura nebo barva krému, což nutně nemusí mít vliv na jeho účinnost. A pamatujte také, že ani krémy není dobré uchovávat v koupelně. Teplo a vlhkost několikanásobně krátí i jejich trvanlivost. Nehledě na to, jak je to praktické nebo jak hezky to vypadá na fotkách na Instagramu.

Cokoli s obsahem vitamínu C

Ať už je léto, nebo zima, jakýkoliv výrobek obsahující vitamin C by měl být uchováván v chladném prostředí, nebo dokonce v ledničce. Vitamín C je velmi nestabilní látka, a byť se kosmetické společnosti snaží pro jeho stabilizaci udělat maximum – ať už chemicky v rámci složení, nebo balením –, může na výrobek mít vliv i jemná změna teploty nebo krátkodobý intenzivní sluneční svit. Velmi rychle tak může oxidovat a ztratit své účinky.

Opalovací krémy

I když je v pořádku nechat opalovací krém celý den na rozpáleném písku pod žhavým sluncem, je lepší ho uchovávat v chladu. Pokud tedy doma najdete krém (či sprej) s SPF 50, jehož datum spotřeby vám vydrží ještě na celé nadcházející léto, dejte jej klidně „k chladu“ až do teplejších měsíců. Zpomalí se tak rozklad složek blokujících UV záření a krém vydrží déle.

Přírodní kosmetika

Tento druh kosmetiky se pyšní tím, že nevyužívá složité „chemické řetězce“, silikony a chemické přípravky k tomu, aby se prodloužila jeho životnost. Aneb je pro ty, co se raději řídí heslem „keep it fresh“. Právě proto má často přírodní kosmetika výrazně kratší životnost a vyžaduje speciální podmínky. Přírodní složky totiž mohou být o to rychleji poškozeny teplem a na vzduchu rychle oxidují. Pakliže patříte k milovníkům bio, green & fresh beauty, skladujte svou kosmetiku v ledničce.

Dekorativní kosmetika

Dekorativní kosmetika by neměla být uchovávána v chladu, protože vám nepřinese žádné další výhody a ani to neprodlouží její životnost.

Pleťové oleje 

Do ledničky neukládejte ani kosmetiku na olejové bázi – olejům totiž nevadí teplo tak jako třeba vitamínu C. Některé oleje se dokonce pro lepší účinnost musí před aplikací na obličej rozehřát v rukou, a proto je můžete klidně uchovávat v koupelně bez výčitek svědomí.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu