Jak bezpečně odvodnit tělo: příčiny zadržování vody a jak se mu vyhnout

Pokud vás váha nebo oblečení upozorňuje na to, že trochu přibíráte, nedělejte ukvapené závěry a neskákejte ihned do drastických diet – je možné, že vaše tělo pouze zadržuje tekutiny. Jak se jich nejlépe zbavit? Vyzkoušejte některé bylinné čaje, sport, saunu nebo vyšší příjem proteinu.
Alice Filatova
——
23. prosince 2022

Foto: Unsplash

Tento problém je ve skutečnosti velmi častý – konkrétně u žen je tento proces velmi silně spojen s menstruačním cyklem, kdy má tělo před začátkem menstruace tendenci zadržovat vodu. Mohou za to výkyvy ženských hormonů – estrogenu a progesteronu, ovlivňující metabolismus tekutin. Proto může váha v těchto dnech kolísat až o tři kilogramy. V tomto období může tělo mít také tendenci otékat i na obličeji (kolem očí) nebo na prstech. Ale většinou právě se začátkem menstruace tento problém sám ustoupí. Pakliže však k otokům dochází často a přetrvávají déle než týden, je důležité provést vyšetření ledvin – ty jsou zodpovědné za vylučování vody a škodlivých látek z těla.  K zadržování vody v těle také může přispívat jídlo – určité potraviny totiž mají tendenci tento problém umocňovat. Jak tedy tělo bezpečně odvodnit? 

Kolik vody vůbec potřebuje? 

Paradoxně nejlepším způsobem, jak se zbavit otoků, je dodat tělu dostatek vody, tedy dodržovat pitný režim. Byť často vidíme opakující se číslo 2,5 litru denně, je to o něco složitější. Někteří specialisté doporučují spoléhat spíše na individuální potřeby, které se odvíjejí od vaší váhy, věku i životního stylu. Pro výpočet množství vody, které byste měli denně vypít, je potřeba si každý kilogram váhy vynásobit 0,035 – tak vám vyjde množství litrů pro vaši konkrétní váhu. Je ale také důležité brát v potaz, kolik vypijete denně kávy a také jak aktivně sportujete. Obě tyto věci totiž přispívají k odvodňování, a tím pádem o to více potřebujete navýšit příjem tekutin. Nezapomínejte, že výsledné číslo se týká pouze množství příjmu vody za den – neměly by se zde započítávat ani džusy, čaje, smoothie atd.

Pozor na skrytou sůl

Ve velké míře za zadržování vody může také zvýšený příjem soli. Stejně tak, jak si neuvědomujeme množství cukru v sodovkách či jogurtech, i různá dochucovadla, dresinky do salátů, ba i sušené svačiny mohou obsahovat skrytou sůl. Na sůl ale můžete mít i skryté chutě, které se sice mohou občas tvářit jako nedostatek nějaké látky, ale ve skutečnosti se může jednat pouze o hlad. Správný příjem proteinu v podobě vajec, masa, ryb a mléčných výrobků tělo dostatečně zasytí, a nebudete tak mít potřebu dodatečného mlsání.

Odvodňovací potraviny a čaje 

Máta, meduňka, šípek, bříza, brusinka, kopřiva, pampeliška nebo svízel – všechny tyto čaje jsou močopudné a můžete je konzumovat kdykoliv během dne. U některých těchto bylin je však potřeba dát si pozor na konzumované množství a na to, abyste nepřekračovali denní dávku.  V případě zeleniny můžete docílit stejného účinku díky okurkám, cuketám, červené řepě, zelí nebo lilkům. To vše navíc přispívá ke zlepšení zažívání.

Solná koupel

Během tohoto rituálu svému tělu pomůžete nejen s relaxací, ale zároveň spustíte i proces vylučování přebytečné vody. Pro dosažení maximálního účinku se doporučuje dvě hodiny před koupelí nejíst a nepít. Vanu naplňte vlažnou vodou (o teplotě nejvýše 38 stupňů) a přidejte 300–500 g soli s magnesiem. Po koupeli se lehce osušte a lehněte si pod deku na 30–40 minut. Hodinu po tomto rituálu nejlépe nejezte, a dejte si jen šálek heřmánkového nebo mátového čaje.

Sauna a sport 

Sauna je skvělým způsobem, jak se zbavit přebytečných tekutin, jelikož se voda vylučuje skrze kůži. Sport zas rozpohybuje vaše svaly a rozpumpuje krev. Nejlépe je tyto dvě činnosti jednou za čas zkombinovat. Během těchto aktivit ale nezapomínejte doplňovat tekutiny, abyste předešli dehydrataci. Tělo si pak může začít uvnitř organismu vodu šetřit, čímž byste se dostali opět do onoho začarovaného kruhu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu