Domácí spa rituál: koupele s magnéziem

Hořečnaté koupele jsou v evropských lázních oblíbené již od 18. století. Dnes je to populární wellness trend, který si dopřávají Victoria Beckham nebo Gwyneth Paltrow. A vy jej teď můžete snadno vyzkoušet i doma.
Yelyzaveta Topukh
——
27. listopadu 2022

Foto: Getty Images

Neexistuje snad starší spa rituál než horká koupel s variací přírodních přísad: od esenciálních olejů a různé soli až po mléko a med (které používala Kleopatra). Svět zdraví a krásy se navždy změnil objevem „anglické soli“, jež pochází z minerálních pramenů v Epsomu v hrabství Surrey. Epsomal neboli anglická sůl se skládá z čistého síranu hořečnatého (oproti tomu mořská sůl je chlorid sodný), je bezbarvá a nijak nevoní, ale má výrazně hořkou chuť a projímavý účinek.

Typy hořečnatých koupelí

Je důležité vědět, že tato sůl má několik alternativních názvů: anglická, epsomální a hořčíková neboli magnéziová. Ať už si vyberete jakýkoliv název, dopřejí vám stejný účinek: uvolnění nervového systému, posílení cév a srdce, posílení krevního oběhu, tonizace pokožky a prevence celulitidy. Za zmínku stojí, že hořečnaté koupele se používají k uvolnění svalových křečí nebo léčbě  pohybového aparátu a některých metabolických poruch. 

Hořečnatou koupel můžete připravit buď z anglické, tedy epsomské soli – síranu hořečnatého, nebo bischofitu (bišofitu) – chloridu hořečnatého. Obecná charakteristika obou druhů však zůstává stejná: jejich cílem je boj proti stresu a úzkosti. Hořčíková sůl je primárně zaměřena spíše na uvolnění svalů a nervové soustavy a detoxikaci pokožky, zatímco bischofit zmírňuje bolesti kloubů, snižuje krevní tlak a podporuje srdeční činnost.

Jak si připravit koupel s magnéziem doma

Hořečnaté koupele jsou jednou z mála spa procedur, které si snadno připravíte doma. Jak anglická sůl, tak i bischofit mají silný relaxační účinek, proto se vyplatí dát si koupel raději před spaním. Pro dosažení trvalého účinku se doporučuje absolvovat jedno ošetření denně (nebo jednou za dva dny) po dobu 10–12 dní, a to s dobou trvání okolo půl hodiny.

  • Před koupelí se doporučuje vypít šálek bylinného čaje nebo vody – sůl podporuje vylučování tekutin z těla, a můžete tak cítit dehydrataci.
  • Ve vaně s vodou o teplotě do 40 °C rozpusťte 500 g anglické soli nebo 500 ml bišofitu.
  • Optimální délka tohoto rituálu je 20 minut. Ošetření je však možné podle potřeby prodloužit nebo zkrátit o pět až deset minut. 
  • Je důležité si pamatovat, že tato „hořká sůl“ má silně projímavý účinek, takže milovníci louhování těla by měli být opatrní.
  • Po hořečnaté koupeli se není třeba sprchovat. Stačí se otřít do ručníku a dopřát si horký čaj.

Tip: Můžete tento rituál posunout na vyšší level a přidat svůj oblíbený esenciální olej pro plnohodnotnou aromaterapii, jako to dělá Gwyneth Paltrow. Nezapomeňte ale, že éterické oleje by se neměly přidávat jen tak do vody, jelikož se nerozpustí – zato sůl ano. Napoprvé vám stačí přidat 5 kapek esenciálního oleje do samostatné nádoby, kde jej naředíte s neutrálním podkladem (pěnou do koupele nebo sprchovým gelem). Na stres dobře působí citronová tráva, vanilka nebo levandule. Paltrow dává přednost oleji ze semínek chia a australskému santalovému dřevu.

Zvláštní vlastnosti a kontraindikace 

Hořečnaté koupele jsou určeny jak pro dospělé, tak pro děti. Victoria Beckham v jednom rozhovoru uvedla, že její dcera Harper miluje koupele s anglickou solí. Je však velmi důležité dodržovat délku lázeňské léčby a koncentraci minerálů ve vodě – jinak se nelze vyhnout vedlejším účinkům. Pokud těhotná žena nebo kojící matka nemá žádné obecné kontraindikace pro balneoterapii (léčbu minerální vodou) – směle do toho! Pro osoby s citlivou pokožkou nebo alergiky je vhodné před ošetřením provést test nebo se poradit s lékařem.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu