Je k-beauty opravdu zázrak moderní doby?

Je k-beauty opravdu zázrak moderní doby?

… a pokud ano, která séra a tonika stojí za to zkusit.
Kristýna Schafferová
——
8. září 2023

Foto: Getty Images

Jak získat zářivou pleť Korejek? 

Osvojit si korejskou péči o pleť je jako přijmout zdravý životní styl namísto zkoušení náhodných diet. Je promyšlená, efektivní, ale také dlouhodobá a podvádění se při ní nevyplácí. Navíc – nádherná pleť nemusí denně zabrat hodinu času, hravě ji zvládnete během pár minut.  Z jisté části stojí za kvalitní, zářivou pletí Korejek genetické dispozice, lví podíl na ní ale má péče zaměřená na čištění, hydrataci a přírodní ingredience. K-beauty zahrnuje až 12 kroků, což je trochu strašidelné číslo, nutno ale podotknout, že většinu z nich už beztak děláte.

Jak se liší k-beauty od klasické skin care?

Především v tom, že Korejky nezačínají o svou pleť pečovat až tehdy, když to viditelně potřebuje. Soustředí se spíš na prevenci a podporu než na nápravu škod. Zatímco večer pokožku podpoří v tom, aby se mohla přes noc regenerovat, ráno ji ošetří tak, aby byla chráněna před nepříznivými vnějšími vlivy. Svou kůži respektují, vnímají její potřeby a nepodléhají trendům, ale vybírají produkty přímo na míru své vlastní pleti. Což jsou věci, které můžete dělat i vy.

Kolik má k-beauty tedy vlastně kroků?

Někde se uvádí 10 kroků, jinde 12, 7 nebo 5… Žádný oficiální recept neexistuje, protože k-beauty nevymyslel nikdo konkrétní, ani člověk, ani značka. Jednoduše se evolučně vyvinula z tipů a rad přenášejících se z generace na generaci. Jednu indicii ale přece jen máme – bez hydratace, dvojího čištění, tonizace, SPF a pravidelnosti to nepůjde. 

Jak tedy na to? 

Ke krásné a zářivé pleti vede překvapivě snadná cesta krok za krokem. Každý z nich vám přitom nemusí zabrat víc než pár minut času. Které konkrétní produkty Korejky používají?

Čisticí balzámy, a to hned dva druhy

Prvně je pleť potřeba hloubkově vyčistit, a to hned nadvakrát. Korejky nejprve použijí čisticí přípravek na bázi oleje, protože ten z kůže odstraní make-up a kožní maz, tedy všechno, co je postaveno na tucích. Potom sáhnou po čisticím přípravku na vodní bázi, což jsou nejčastěji pěny, kterým z tváře stáhnou i prach a další neolejové nečistoty. 

Peeling

Exfoliací se odstraní odumřelé kožní buňky, což podporuje zářivost pleti. Póry jsou díky ní uvolněné a lépe absorbují aktivní látky z krémů a sér, které na tvář pak nanesete. S peelingem to ale nepřehánějte, ať si nenarušíte kožní bariéru – stačí jednou týdně. 

Toner

Po čištění a peelingu může mít pleť nevyhovující pH, které má být mírně kyselé (od 4,5 do 5,5). A proto přichází na řadu toner, který pH obnoví, navíc podpoří hydrataci pleti a posílí její ochranou bariéru. 

Esence

Tohle je pravděpodobně jediný produkt, který nejspíš nepoužíváte, protože to v našich končinách nebývá zvykem. Esence obsahují fermentované přísady a slouží k hydrataci a ochraně pokožky.

Pleťové sérum

Lehké složení séra obsahuje vysokou koncentraci aktivních látek, které jsou speciálně namíchány pro konkrétní potřeby pleti – od akné až po vrásky. 

Plátýnková maska

Podobně jako peeling nejsou ani plátýnkové masky určené ke každodennímu použití. Pokud nevíte, kterou vybrat, sáhněte po hydratační.

Hydratační krém

Jeden z nejdůležitější produktů celé skin care rutiny. Suchá pleť tíhne k rychlejší tvorbě vrásek, má mdlý tón a je náchylná i ke vzniku akné a dalších kožních nedostatků. 

Oční krém

Pokud vám vyhovuje, můžete na oční okolí použít i klasický hydratační krém, ty oční jsou ale lepší variantou už jen proto, že neobsahují parfemaci, takže oči nedráždí. Navíc v nich najdete látky, které minimalizují otoky a tmavé kruhy. 

SPF krém

A to nejdůležitější na konec. Kvalitní krém s SPF faktorem bychom měli v ideálním případě používat každý den, celý rok. Volte ty neobsahující látku octocrylene, která paradoxně může podporovat vznik melanomu.  Do své beauty rutiny můžete podle vzoru Korejek zařadit také pravidelné obličejové masáže, které podporují cirkulaci krve a při správném provedení mají liftingový efekt, a také pleťové mlhy pro ještě větší hydrataci. 

DIY K-BEAUTY TIP: Korejky nedají dopustit na rýžovou vodu, která je bohatá na kyselinu ferulovou, antioxidant, jenž bojuje proti volným radikálům a chrání tak pleť. Kromě toho stahuje póry a reguluje kožní maz. Obyčejnou rýži vám ale mnoho prospěchu nepřinese, je třeba volit kvalitní, asijskou rýži.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu