Pleťové desatero: Prebiotika a probiotika v kosmetice

Proč (a jak) vyživovat kožní mikrobiom, aby byla pleť co nejdéle krásná a zdravá? Objevte 15 nejlepších produktů.
Yelyzaveta Topukh
——
8. března 2023

Foto: Getty Images

Než začneme mluvit o probiotikách a prebiotikách, musíme si ujasnit, co je to mikrobiom. Jedná se o souhrn všech mikroorganismů, které existují v lidském těle. Žijí na všech našich sliznicích, na kůži a samozřejmě jsou přítomny i v trávicím traktu. Právě tyto bakterie zajišťují normální fungování našeho trávení, stabilitu našeho imunitního systému a pokožky a pochopitelně i její zdraví a krásu. 

Do kosmetiky tak lze přidávat probiotika i prebiotika. Prebiotika jsou většinou potravou pro „dobré“ bakterie na naší kůži. Probiotika jsou naopak samotné bakterie – ty je velmi obtížné v kosmetických přípravcích stabilizovat, protože jsou k tomu zapotřebí speciální podmínky.

Co jsou pro- a prebiotika v kosmetice?

Není možné vyjmenovat všechny druhy pro- a prebiotik – existuje jich velké množství a navíc existují složky, přičemž mnohé z nich mají podobné vlastnosti. Každý výrobce si však uzpůsobuje jejich složení podle sebe.

Probiotika jsou živé bakterie, takže se nejprve musí zbavit buněčné membrány, v důsledku čehož odumírají a následně se obsah buněk a organel použije v kosmetice. Tyto zbytky živých bakterií (či esence) se nazývají „lyzáty“. Nejčastějšími lyzáty ve složení kosmetických produktů jsou Lactobacillus Ferment Lysate a Lactobacillus Bifida Ferment Lysate.

Prebiotika jsou v podstatě potravou pro probiotika a kožní mikrobiom. Obvykle se jedná o laktulózu, inulin, oligo a polysacharidy: inulin, alfa-glukan oligosacharid.

Jak se biotika kombinují s dalšími složkami v kosmetice? 

Tuto otázku si zpravidla nemusíte klást v případě hotového výrobku, jelikož jejich kompatibilitu ve výrobku zaručuje výrobce. Další otázkou je, v jaké kombinaci je budete používat, tj. s jakými dalšími výrobky je plánujete kombinovat. Pre- a probiotika by neměla vyvolávat žádné kontraindikace, i když je používáte s kyselinami nebo retinolem, a navíc velmi dobře fungují v kombinaci s peptidy, vitamíny a kyselinou hyaluronovou.

Jak používat kosmetiku s pro- a prebiotiky?

Při používání výrobků s biotiky neexistují žádná zvláštní pravidla. Důležité je pouze to, aby byl výrobek vhodný nejen pro váš typ pleti, ale také pro její aktuální stav. Například pro suchou pleť je třeba zvolit krém, pro mastnou pleť může být vhodnou volbou lehký přípravek ve formě fluida nebo gelu. Séra z této kategorie jsou pak vhodná pro všechny typy pleti. Pokud však máte pleť podrážděnou, reaktivní nebo trpíte například růžovkou, mělo by být na přípravku uvedeno, že je vhodný i pro citlivou pleť. Nezapomínejte vždy dělat patch test, kdy aplikujete malé množství krému na bradu a vyčkáte, zda nevyvolá nějaké nežádoucí reakce.

Jak se taková kosmetika skladuje?

Podmínky skladování této kosmetiky závisí na tom, jaká pro- nebo prebiotika přípravek obsahuje, jaký druh obalu je použit a jaké další složky výrobce do přípravku přidal. Obvykle jsou všechny výrobky baleny v lahvičkách s pumpičkou nebo tubách s úzkým hrdlem, případně se jedná o nádobky s relativně malým objemem, které rychle vypotřebujete. Pokud výrobce nepředepisuje žádné zvláštní podmínky skladování, může kosmetika s probiotiky bezpečně stát s ostatními: v tmavé skříni při pokojové teplotě. Pro takové výrobky je však velmi škodlivé přímé sluneční záření a výrazné výkyvy teplot, proto by krém s probiotiky kategoricky neměl být uchováván v koupelně.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu