Jak nosit černou rtěnku v letošním roce?

Přirozené odstíny jsou již dlouho na vrcholu kosmetických trendů, ale v nadcházející sezóně budou o to populárnější výrazné barvy v líčení. A černá bude jedním z největších trendů!
Yelyzaveta Topukh
——
13. ledna 2023

Foto: Getty Images

Po několika sezónách sotva patrných rtěnek v nude nebo broskvových odstínech se konečně vracíme k barvám! Připravte se na to, že letos budete moci prožít svou tajnou gotickou fantazii, protože černá rtěnka slibuje velký návrat coby jeden z největších trendů letošního roku. Temná fantasy barva ovládla nejen přehlídková mola na posledních týdnech módy, ale také červené koberce a sociální sítě celebrit. Revival gotického líčení se také výrazně projevil po uvedení Netflix seriálu Wednesday, a to hlavně díky Catherine Zeta-Jones, jejíž postava Morticia Addams má na rozdíl od své předchůdkyně (Anjelicy Huston) rty nikoliv karmínově rudé, ale fialově černé. Přestože se černá rtěnka hodí ke každému (večernímu) vzhledu, stále patří k nejnáročnějším produktům ve vaší kosmetické taštičce.

Kůže rtů

Na rozdíl od černých barev oblečení černá rtěnka neodpustí žádné nedostatky a naopak vyzdvihne všechny nedokonalosti. Čím sytější je barva, tím nápadnější jsou praskliny, odlupování a další drobné nedokonalosti. Před nanesením pigmentu je proto nutné používat peelingy, masky a balzámy na rty.  Jakmile jsou rty hladké a dobře hydratované, zvolte neutrální podkladovou bázi pro rtěnku. Přední mezinárodní vizážista Vincent Ford radí: „Začněte nanesením tekutého korektoru přes okraj horního rtu a pod okraj spodního rtu. Pak rty lehce přepudrujte sypkým průsvitným pudrem. Tím dosáhnete jasného obrysu, který zabrání rozmazání make-upu.“

Najděte si svůj vlastní odstín černé i správnou texturu

Není černá jako černá. Totéž platí pro stupeň lesku. Matná textura se sytou barvou se velmi liší od vazelínové textury a třpytivého lesku. Matná rtěnka je nejodolnější ze všech a nejsnáze se nanáší, ale sametová textura se může rozmazat a „přetéct“ přes konturu ohraničující obrys. Podívejte se na tmavě vínové, švestkově fialové a sytě třešňové odstíny, které jsou zcela přijatelnou alternativou k černé.

Dosáhněte lesku a trvanlivosti

Abyste získali tmavou barvu na rtech, potřebujete dobrý podkladový krém. Začněte podkladovou bází (primer), poté naneste požadovaný odstín rtěnky a následně obtáhněte rty černou konturovací tužkou. Poté rty jemně osušte kapesníčkem a lehce naneste matný pudr, aby se barva důkladně zafixovala. Pak znovu naneste rtěnku (tento postup můžete zopakovat i několikrát za sebou), což vám zaručí maximálně dlouhý efekt.

Důraz pouze na rty

Pokud se nejedná o karnevalový look, vyvažte tento výrazný element neutrálním a maximálně přirozeným líčením. Zvolte neutrální odstíny, abyste neodpoutávali pozornost od rtů. Vystačí pouze sjednocení pleti, černá řasenka a/nebo jemné linky. Stínům, konturování a tvářence se ale ve spojení s černou rtěnkou raději vyhněte. 
Dominique Skinner, vedoucí vizážista společnosti MAC, říká: „Podle mého názoru není nic výraznějšího než černé rty. Je však důležité si uvědomit, že jakýkoli jiný akcent na obličeji bude vypadat nepatřičně. Doporučuji proto zapracovat na řasách a obočí a pouze vyvážit rysy obličeje.“

Různé looky 

Pokud chcete dosáhnout velmi matného efektu jako modelky na přehlídce Blumarine, použijte na rtěnku čirý minerální pudr, protože i matné kosmetické produkty mohou vytvářet krémový lesk. Pudr také pomůže zvýšit výdrž barvy na rtech. Dalším neobvyklým formátem použití černé rtěnky je pouze vytvoření stínování rtů. Vzpomeňte si na trendy z 90. let – obtáhněte si rty černou tužkou a vytvořte efekt Missy Elliott nebo Kelly Taylor z Beverly Hills 90210, jako to dělají modelky brandu Annakiki.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu