Kiss Kiss Bang Bang: Jak se starat o rty v zimě

Není to jen pleť obličeje, která vyžaduje naši denní pozornost – rty jsou o to více citlivé na vnitřní a vnější změny, a proto i ony vyžadují rituály a kvalitní přípravky pro svou krásu a zdraví. #KeepThemJuicy
Linda Svobodová
——
11. ledna 2023

Foto: Getty Images

V první řadě je potřeba si říci, proč jsou rty mnohem náchylnější k vysušování. Jedním z hlavních rozdílů mezi pokožkou rtů a zbytku těla je to, že je mnohem tenčí a citlivější. Navíc rty nejsou plně chráněny před UV zářením a nemají ani vlastní mazové žlázky, které by je chránily před vysušením a popraskáním. Projeví se tak na nich každá změna – špatný pitný režim či celková životospráva, snížená imunita, alergie nebo nízké teploty.

Nemusíte ovšem nutně jezdit do teplých krajin, abyste dopřáli svým rtům teplé slunečné počasí. Úskalí totiž tkví i v několika špatných návycích či nedostatku péče. Přidá-li se k tomu navíc i chladné počasí nebo silné teplotní výkyvy, suchost a nepříjemné pocity nás neminou. Které prohřešky se na našich rtech projevují nejvíce?

Nedostatek vitamínů

Za neduhy může stát deficit vitamínů řady B. Jedná se o komplex osmi vitamínů, přičemž každý má jiný účinek. Za popraskanými rty a bohužel velmi častými „koutky“ ovšem většinou stojí chybějící B2. Mezi potraviny, které ho obsahují ve vysokém množství, patří mléko, luštěniny, vejce, listová zelenina, játra či libové maso. Kromě deficitu „béčka“ se ovšem může jednat i o nedostatek zinku a železa, který může vést k suchým rtům. Železo obsahuje především červené maso a vnitřnosti, ve kterých najdete i zinek. Deficit vitaminů lze doplnit i pomocí doplňků stravy nebo lépe – vyváženou stravou.

Stop licking your lips!

Pokud jste někdy slyšeli, že olizování rtů přispěje k jejich hydrataci, jste na omylu. I přesto, že se jedná mnohdy o nevědomou činnost, olizování rtů bychom se měli vyvarovat. „Když rty olíznete, tak se následně vlhkost z povrchu odpaří a ještě více je vysuší,“ vysvětluje dermatoložka Justine Kluk. Sliny jsou navíc plné enzymů, a jsou tak pro jemné rty dráždivé.

Dehydratace

Rty patří mezi první indikátory toho, že děláme něco špatně. Pokud se vašemu tělu nedostává tekutin, může se dehydratace nepříznivě projevit jak na rtech, tak i na pleti. Pakliže vidíte, že jsou vaše rty abnormálně suché, zkuste zvýšit příjem vody. V závislosti na váze, podnebí a fyzické aktivitě se doporučuje vypít 2–3 litry vody, do které se ale nepočítají čaje, káva ani jiné nápoje.Takže #DrinkYourWater!

Jemný peeling

Názory na používání peelingu se různí stejně jako u používání micelárních vod na pleť. Někteří si bez nich nedokážou představit svoji rutinu, jiní se jim vyhýbají. Jemný peeling rty prokrví, odstraní odumřelé buňky i šupinky a zanechá je příjemně hladké. Většina produktů navíc obsahuje i nejrůznější kombinace olejů, které rty zanechají vyživené a hydratované. Jako to platí u peelingů na obličej a tělo, tak by se ani zde jejich užívání nemělo přehánět. Doporučuje se zařadit peeling do rutiny pouze jednou týdně, aby nedošlo k poškození pleti. Jedná se však o velmi individuální přístup, a tak záleží zcela na vás, zda je tato technika pro vaše rty, nebo ne.

Kvalitní balzám na rty 

Není žádným tajemstvím, že při pocitu suchých rtů saháme po balzámu. Existuje jich ovšem nespočet druhů – na trhu již najdete balzámy s reparačními složkami, ochranné druhy s ceramidy a SPF a hydratační či zabarvené pomády.  Některé mohou být ovšem i parfémované, což není pro citlivé rty prospěšné. „Pokud jsou vaše rty velmi bolavé nebo citlivé, vyhněte se silně aromatizovaným nebo parfémovaným výrobkům, protože to někdy může situaci ještě zhoršit,“ říká Kluk. Jedinci náchylní k alergiím by si měli dát také pozor na bambucké máslo, včelí vosk nebo ricinový olej, které v sobě obsahují časté alergeny. Pokud se jedná o váš případ, můžete vyzkoušet pomády na přírodní bázi nebo vám může postačit i obyčejná vazelína, kterou si v silnější vrstvě namažete večer na rty a necháte ji do rána působit. Zn.: Vyzkoušeno #NaVlastniKuzi!

Špatný zdravotní stav

Navzdory všem snahám starat se o rty s co největší pečlivostí vám ale může co týden naskakovat ekzém nebo jiné vyrážky. V případě takto chronických potíží si nevystačíte ani s tou nejlepší pomádou, jelikož se může jednat o problém zevnitř. Na vině může být krom nedostatků vitamínů kvasinková nebo bakteriální infekce. V tomto případě je na místě navštívit svého praktického lékaře, abyste získali správnou diagnózu a náhodou vlastními silami problému ještě nepřihoršili.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu