Art

Největší výstavy roku 2023

Retrospektiva Yayoi Kusama, pocta Lagerfeldovi, celoživotní dílo Mariny Abramović, zatím největší výstava obrazů Vermeera v historii, expozice děl dua Basquiat & Warhola a výstava Chanel v Londýně.
Oli Egler
——
27. ledna 2023

Foto: M+ Museum

Yayoi Kusama: 1945 to Now
M+ Museum (Hong Kong), 12. listopadu 2022 – 14. května 2023

Yayoi Kusama se za posledních sedm dekád stala nejslavnější žijící umělkyní 21. století, kterou oslavuje nejen umělecký svět, ale také svět módy – díky její již druhé kolaboraci s francouzským domem Louis Vuitton.
Její díla oslovují lidi napříč věkovými kategoriemi i zeměpisnými šířkami – zrcadlí celý magický vesmír umělkyně a vybízí k úvahám o přírodních cyklech regenerace. Kniha Yayoi Kusama: 1945 to Now mapuje její život a kariéru umělkyně a zdůrazňuje její touhu po vzájemném propojení a hluboké otázky o existenci, které ji vedou k tvůrčímu zkoumání. V rámci výstavy budou návštěvníci moci zhlédnout zatím největší množství děl této umělkyně – pohromadě se představí celkem 200 exemplářů včetně maleb, kreseb, soch, instalací a archivních materiálů sesbíraných od jejího mládí až po současnost.

Egon Schiele: Young Genius in Vienna 1900
Tokyo Metropolitan Museum of Art, 26. ledna – 9. dubna 2023

Egon Schiele byl jedním z nejpozoruhodnějších vídeňských malířů konce 19. století. Za svůj velmi krátký život, který trval pouhých 28 let, získal uznání kolegů i přízeň široké veřejnosti. Výstava složená ze sbírky vídeňského Leopoldova muzea bude zahrnovat Schieleho rané manýristické studie, autoportréty odhalující proměnlivou identitu malíře, obrazy matek s dětmi z doby jeho umělecké zralosti a také jeho akty. Dílo bude zasazeno do kontextu malířova uměleckého prostředí a kolegů, kteří jeho tvorbu ovlivnili.

Vermeer 
Rijksmuseum (Amsterdam), 10. února – 4. června 2023

Muzeum získalo 28 z 37 obrazů Johannese Vermeera, a bude se tak jednat o největší retrospektivu děl od roku 1995, kdy bylo ve Washingtonu představeno 21 děl pohromadě. Během uplynulých let proběhl rozsáhlý technický výzkum obrazů, v rámci kterého se znalci dozvěděli nové informace o způsobu a technice jeho práce. To vše budou moci návštěvníci nyní poodhalit (informace budou prezentovány především v katalogu výstavy).
Rijksmuseum také vystaví obrazy, které v Nizozemsku dosud nebyly k vidění, například nedávno restaurovanou Dívku čtoucí u okna z drážďanské Gemäldegalerie Alte Meister.

Célébration Picasso, La Collection prend des couleurs! 
Musée National Picasso-Paris (Paříž), 7. března – 23. srpna 2023

Na 8. dubna 2023 připadá padesáté výročí úmrtí Pabla Picassa, a tak se tento rok ponese ve znamení oslav jeho díla a uměleckého odkazu ve Francii, Španělsku i na mezinárodní úrovni. U příležitosti tohoto jubilejního roku pozvalo Musée national Picasso-Paris britského návrháře Sira Paula Smithe, známého svou prací s barvami, aby se podepsal pod umělecké vedení výjimečné výstavy, mapující téměř celou umělcovu kariéru. Výstava také zahrnuje současná díla mezinárodních umělců Guillerma Kuitca, Obi Okigbo, Mickalene Thomas a Chéri Samba, kteří představují nové vidění Picassova díla.

After Impressionism: Inventing
Modern Art The National Gallery (Londýn), 25. března – 13. srpna 2023

Období mezi rokem 1880 a vypuknutím první světové války v roce 1914 bylo složitým a živým obdobím uměleckého hledání, riskování a inovací. Tato výstava se zabývá umělci, kteří se vymanili ze zavedené tradice a položili základy umění 20. a 21. století. Expozice tak oslaví úspěchy tří velikánů této éry: Paula Cézanna, Vincenta van Gogha a Paula Gauguina včetně jejich vlivu na mladší generace francouzských umělců, na jejich vrstevníky i na širší umělecké kruhy v Evropě – v Barceloně, Berlíně, Bruselu a Vídni. Na více než stovce děl umělců od Klimta po Kokoschku (včetně Matisse, Picassa, Rodina a Camilla Claudela) sleduje výstava vznik nového moderního umění, oproštěného od všech konvencí, v různých po sobě následujících směrech: expresionismus, kubismus a abstrakce. Návštěvníci si budou moci prohlédnout díla, která byla muzeu poskytnuta ze soukromých sbírek i veřejných institucí včetně Muzea moderního umění v New Yorku, Musée d'Orsay v Paříži, Art Institute of Chicago a Museu nacional d'arte de Catalunya v Barceloně.

Manet/Degas
Musée d'Orsay (Paříž), 28. března – 23. července 2023

Édouard Manet (1832–1883) a Edgar Degas (1834–1917) hráli klíčovou roli ve formování malířství v 60.–80. let 19. století. Pařížská expozice představí oba umělce  ve světle jejich protikladů – různorodost a protichůdné aspekty malířské moderny. Odhalí také hodnotu Degasovy sbírky, v níž Manet po jeho smrti zaujal větší místo.

Basquiat X Warhol. Painting 4 Hands 
Fondation Louis Vuitton (Paříž), 5. dubna – 28. srpna 2023

Legendární duo Jean-Michel Basquiat (1960–1988) a Andy Warhol (1928–1987)  společně v letech 1984–1985 vytvořilo přibližně 160 obrazů, z nichž některé patří k nejlepším v jejich kariéře. Představena budou také jednotlivá díla každého z nich a soubor děl dalších významných umělců (Keith Haring, Jenny Holzer, Kenny Scharf, Michael Halsband...), aby tak byla evokována energie newyorského uměleckého downtownu 80. let. 20. století.

Karl Lagerfeld: A Line Of Beauty
The Met Fifth Avenue 5. května – 16. července 2023

Institut kostýmů letos na jaře uctí tvorbu Karla Lagerfelda (1933–2019). Výstava se zaměří na návrhářův stylistický slovník vyjádřený estetickými tématy, která se opakovaně objevují v jeho módních kreacích od 50. let 20. století až po jeho poslední kolekci v roce 2019. Okolo 150 vystavených kusů oděvu bude doplněno Lagerfeldovými skicami, které podtrhují jeho precizní tvůrčí proces. Lagerfeldovy plynulé linie spojily jeho návrhy pro značky Balmain, Patou, Chloé, Fendi, Chanel a jeho stejnojmennou značku Karl Lagerfeld a vytvořily tak rozmanité a plodné dílo, které nemá v historii módy obdoby.

Van Gogh in Auvers: His Final Months
Van Gogh Museum (Amsterdam), 12. května – 3. září 2023
Musée d'Orsay (Paříž), 25. září 2023 – 28. ledna 2024

Musée Van Gogh a Musée d'Orsay oslaví 170. výročí úmrtí Vincenta van Gogha v roce 1853 velkou výstavou o posledních měsících umělcova života, které strávil ve francouzské vesnici Auvers-sur-Oise. 
Během těchto měsíců byl van Gogh mimořádně produktivní a vytvořil velkou část svých nejslavnějších mistrovských děl, včetně Pšeničného pole s havrany a Kořeny stromů. V té době se ho zmocnily pocity neúspěchu, osamělosti a melancholie, ale Van Gogh přesto pokračoval v tvorbě mimořádně silných děl. Návštěvníci uvidí více než 50 obrazů a 20 kreseb a skic Vincenta van Gogha, které dosud nikdy nebyly vystaveny pohromadě.

Marina Abramović
Royal Academy of Art (Londýn), 23. září – 10. prosince 2023

Marina Abramović je po celém světě již desítky let oslavována jako průkopnice performativního umění, která ve své tvorbě testuje hranice vlastní fyzické a psychické odolnosti. Na své první velké výstavě ve Velké Británii, která zahrnuje celou její padesátiletou kariéru, zve Abramović návštěvníky k intenzivnímu fyzickému setkání, jímž je známá. V roce 2010 díla jako The Artist Is Present v Muzeu moderního umění v New Yorku nutila diváky, aby si kladli otázky o svých vlastních emocích, když seděli v tichosti tváří v tvář umělkyni.

Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto
V&A Museum (Londýn), od 16. září 2023

První výstava ve Velké Británii věnovaná tvorbě francouzské návrhářky Gabrielle „Coco“ Chanel, bude mapovat vznik domu CHANEL a vývoj jejího designérského stylu, který dodnes ovlivňuje způsob oblékání žen po celém světě.

Marcel Duchamp and the Lure of the Copy 
Peggy Guggenheim (Benátky), 14. října 2023 – 18. března 2024

Eklektický umělec se snažil zpochybnit tradiční hierarchii mezi originálem a kopií.   Reprodukováním svých děl v různých médiích, v různých velikostech a v limitovaných edicích Duchamp radikálně redefinoval, co představuje umělecké dílo, a tím i identitu samotného umělce. Jádrem benátské expozice bude Box in a Suitcase (1935–1941), mistrovské dílo, které je nyní součástí sbírky Peggy Guggenheim – muzea nesoucího 69 miniaturních replik a reprodukcí Duchampových děl, jež americká mecenáška získala od umělce v roce 1941. Výstava obsahuje významné zápůjčky z prestižních italských a amerických muzeí i z různých soukromých sbírek, včetně přibližně třiceti děl ze soukromé benátské sbírky.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu