Vše, co potřebujete vědět o Met Gala 2023

Role letošních hostitelů Met Gala se ujme Dua Lipa, Michaela Coel, Penélope Cruz, Roger Federer a (pochopitelně) Anna Wintour. Tématem večera a nadcházející výstavy bude Karl Lagerfeld: A Line of Beauty.
Oli Egler
——
20. ledna 2023

Foto: Getty Images

Tradičně první květnové pondělí připadá na největší módní událost roku – galavečer zahajující novou výstavu Institutu kostýmů Metropolitního muzea umění v New Yorku (Metropolitan Museum of Art's Costume Institute). Iniciativa, kterou založila bývalá šéfredaktorka Harper's Bazaar, legendární Diana Vreeland, je rok od roku sledovanější, dokonce i sledovanější než předávání cen Oscar. Bizarní róby povyšující módu na úroveň vizuálního umění, crème de la crème společnosti v podobě hvězd showbusinessu, sportu, lifestyle a fashion průmyslu.

Letošní Met Gala a i následná výstava vzdá hold zesnulému návrháři Karlu Lagerfeldovi a jeho odkazu ve světě módy. Během neuvěřitelných šesti dekád v branži strávil více než 35 let ve funkci kreativního ředitele hned dvou módních domů naráz – Fendi a Chanel, přičemž zároveň vedl svou vlastní značku. V rámci výstavy s názvem Karl Lagerfeld: A Line of Beauty bude vystaveno 150 jeho originálních modelů z doby, kdy pracoval pro značky Balmain, Patou, Chloé, Fendi a Chanel, spolu s jejich původními skicami. Pro veřejnost bude zahájena 5. května letošního roku a potrvá až do 16. července 2023.

„Skicoval všechno. Vždycky říkal, že uměl kreslit dřív než mluvit nebo chodit. V mnoha ohledech to byla jeho primární forma komunikace, ať už je doručoval faxem, nebo iPhonem,“ uvedl na Instagramu kurátor Andrew Bolton. „Ve své podstatě se výstava bude zabývat vývojem Karlových dvourozměrných kreseb až po trojrozměrný oděv,“ dodal.

Hlavním sponzorem výstavy bude značka Chanel, ke které se připojí Fendi, vydavatelství Condé Nast a také Lagerfeldův vlastní brand.

Hostiteli budou tentokrát zpěvačka Dua Lipa, scenáristka Michaela Coel, herečka Penélope Cruz, tenisová legenda Roger Federer a šéfredaktorka amerického Vogue Anna Wintour. Čestnými předsedy galavečera jsou Tom Ford a ředitel Instagramu Adam Mosseri. Byť na první pohled zní tento seznam velmi náhodně, není tomu tak. Federer, blízký přítel Wintour, vloni oficiálně dohrál svůj poslední zápas a odešel ze světa sportu ve velkém – společně s velkou kampaní Moët & Chandon – a letošní hostování gala je jen dalším vzdáním holdu sportovcům. 

Byť Michaela Coel získala světové uznání a svou první sošku Emmy díky seriálu I May Destroy You, který napsala a produkovala (společně s HBO), bylo to loňské pokračování Black Panther: Wakanda Forever, které jí vyneslo status nové Marvel hrdinky, a tím i několik titulek prestižních lifestyle magazínů. Tom Ford si čestné místo vysloužil velkým návratem na New York fashion week a možná i svým novým statusem miliardáře, kterým se stal po úspěšném prodeji své značky konglomerátu Estée Lauder. A Mosseri? Ten coby bývalý výkonný ředitel Facebooku, nyní šéf Instagramu a relativně čerstvý člen Forbes 40 Under 40, zkrátka na takové „Instagram friendly“ události globálního měřítka přece nesmí chybět.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu