Met Gala 2022 – nejdivočejší red carpet v historii

Letošní ročník měl rozhodně největší grády! Nejen, že extravagance nebrala konce, ale navíc si (skoro) nikdo nedovolil nedodržet dress code! Pozor, spoiler – mezi hříšníky byla i sama Anna Wintour. Rekordní množství celebrit se přetahovalo o „the best of” večera, a výjimečně se vítězem nestala Kim K, byť na sobě měla autentické šaty Marilyn Monroe, v nichž herečka zpívala „Happy birthday Mr. President” Johnu Kennedymu v roce 1962.
Oli Egler
——
2. května 2022

Foto: Getty images

Všechny světové reflektory se první pondělí v květnu obrátily na Metropolitní muzeum v New Yorku, kde se tradičně konal gala večer „módních Oscarů” aka Met Gala 2022. Tématem bylo „In America: An Anthology of Fashion”, a tedy óda na Americký přínos do světové módy. Letošní téma poskytuje historický kontext k loňskému ročníku, nazvaného „In America, Lexicon of Fashion” – první části dvoudílné instalace Costume Institute, kterou oba ročníky gala večerů oslavují.

Na pozvánce jasně stálo: Dress code: „Gilded glamour white tie”.

Ten odkazoval na tzv. Gilded éru New Yorku, nebo také Pozlacený věk – trvající od roku 1870 do konce století, během něhož platilo pravidlo čím více-tím lépe. Průmyslová revoluce byla totiž tou dobou v plném proudu, stejně tak, jako produkce oblečení. Právě to se odrazilo i na letošních róbách, kdy se mnozí hosté rozhodli zvolit upcyklované nebo vintage outfity – Camila Cabello, Emily Ratajkowski nebo Billie Eilish.

Poprvé dorazil také celý klan Kardashian – pozvánku tedy dostala jak Khloé tak i matriarcha Kris Jenner. Tentokrát však stejně jako všichni ostatní musely i ony dodržet dress code, a byť se nesoustředily na téma, zvolily alespoň americké návrháře. Kim, která se na posledním Met Gala s tématem „Americká nezávislost” oblékla do celo-černého outfitu, jehož koncept vůbec nevysvětlila, letos dostala možnost obléci šaty po americkém sex symbolu Marilyn Monroe. Ty nemohly být upraveny na zakázku, a musela tedy splňovat přesné míry herečky. V rámci příprav proto byla nucena zhubnout 8 kilo.

Našli se však tací, pro něž závazky s konkrétní značkou byly silnější, než téma Met Gala, mezi nimiž byl Jared Leto, který s Alessandro Michele vytvořil duo #DoubleTruouble, nebo Emma Stone, která z davu vyčnívala až moc skromnými šaty od Louis Vuitton. Irina Shayk si oblékla zvláštní punkový kostým od Burberry a Ashton Sanders si z nepochopitelného důvodů vzal bílé čočky a upíří tesáky. #WhyTho?

Malého faux pas se ale dopustila i Anna Wintour. Žena s neomezenými možnostmi dala přednost francouzskému domu Chanel, a to i přesto, že večer měl být oslavou amerických návrhářů a jejich vkladu do světového fondu módy. Její dcera, Bee Carrozzini, se navíc ani nenamáhala dodržet dress code, a byť dorazila v krásných šatech od britského domu Alexander McQueen, absolutně neodpovídaly zadání večera. Přitom stačily „jen” vysoké, bílé rukavice.

Pokud však šlo o ostatní hostitele večera, vše proběhlo podle plánu. Hamish Bowles si oblékl frak od Ralph Lauren (stejně jako Ryan Raynolds), a krom povinného klobouku měl na hlavě i tiáru. Blake Lively dorazila v opulentní, broskvové róbě s masivní mašlí, která dodávala vizuální objem na bocích – dle historických referencí. To však nebylo všechno – mašli na schodech červeného koberce rozvázala, čímž ji proměnila na obrovskou vlečku tyrkysové barvy. Odkryla následně i spodní vrstvu svých rukavic, které korespondovaly s barvou vlečky. #ItsMagic!
Hudební skladatel Lin Manuel Miranda – tvůrce jednoho z nejúspěšnějších broadwayských muzikálů Hamilton, jenž získal rekordní množství nominací v historii Tony Awards dorazil s manželkou dle dekóru, a Tom Ford zvolil frak od… Toma Forda. Of course!

Jména kterých návrhářů však byla slyšet nejčastěji? Domilovali pochopitelně američtí tvůrci – Thom Browne, Jeremy Scott (Moschino), Michael Kors, Ralph Lauren, ale také holandská značka Iris Van Herpen, francouzský dům Louis Vuitton, italský Versace (jehož název neuměla poloviny hostů ani správě vyslovit) nebo také italská Elsa Schiaparelli.

Rozhodnout se o tom, kdo byl královou (či králem) večera byl však tentokrát nadlidský úkol. Mezi top looky musíme zařadit ty v podání divadelního producenta Jordana Rotha v goth kostýmu od Thomase Browna, Sarah Jessicy Parker v róbě od Christophera Johna Rogerse (a klobouku od Philipa Treacyho), Emmy Corrin v outfitu od Miu Miu, inspirovaném autentickou, historickou postavou s přezdívkou „King of Dudes” nebo záhadného fashionisty Fredrika Robertssona v Iris Van Herpen. Za zmínku však stojí i modelka Cara Delevingne, jejíž rudý dandy look pod sebou skrýval zlatem pokryté tělo, hvězdu seriálu Bridgeton Nicolu Coughlan v róbě od Richard Quinn, nebo naprosto ohromující PVC kostým Gigi Hadid z ateliéru Versace (ne, Versaci!)

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu