Art

ARTISÈME MEET THE MAKER: Rony Plesl

Řadí se mezi nejuznávanější české designéry, působí jako profesor na pražské UMPRUM a při své tvorbě často vychází z tradic. Ctí historii a kvalitu sklářského řemesla, má rád design s příběhem a miluje noblesu, kterou zrcadlí do svých děl.
Petra Štepánková
——
21. ledna 2023

Foto: archiv designéra

Obrovský talent a mnohostrannost jsou poznávacím znamení Ronyho Plesla. Pokud se bavíme o jeho dílech, zmiňujeme nejen průmyslově vyráběné sklo, ale také sochařství či výrobu dekorativních předmětů. Nadčasovost jeho prací a cit pro estetiku dělají z Ronyho populárního umělce nejen u nás, ale také v zahraničí. To dokazují jeho úspěšné kontrakty v Německu, kde se ujal postu vrchního designera pro Sahm, v Itálii, kde se spojil s Barovier & Toso, a v Turecku zase s Denizli ve firmě Pasabahce.
V roce 2011 byl jmenován designerem roku za svou práci pro Moser a Lasvit a v roce 2016 se stal kreativním ředitelem pro společnost Rückl. Rodinná sklářská značka zažila díky Ronymu dechberoucí renesanci a následoval její velkolepý návrat na českou i mezinárodní scénu.

Tvorbu Ronyho Plesla jsme mohli loni vidět například na 59. ročníku Mezinárodního bienále v Benátkách s instalací „Stromy rostou z nebe“ v kostele Santa Maria della Visitazione, kde se snoubila vznešenost křišťálových plastik spolu s noblesní čistotou raně renesančního prostoru. Konkrétně konstelace tří vertikálních kmenů v nadživotní velikosti byly otiskem živých stromů, z nichž jeden byl horizontálně položený a nahrazený lidskou figurou, přičemž kmen pokrýval reliéf v podobě těla Ježíše Krista. Zároveň zde Plesl představil světovou premiéru technologie Vitrum Vivum, která plynule navazuje na tradici řemeslné výroby českého křišťálu a zvyšuje hodnotu dědictví řemeslných technik o revoluční postupy. Designér také spojil síly s pražským showroomem STOPKA, kde můžete do konce ledna spatřit jeho designovou kolekci s názvem Translucent.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu