art, artiseme, domaci designer, making of, ceska designerka
Art

Artisème Meet the Maker: Veronika Švábeníková

Její vázy připomínají vesmír či vodní hladinu. A právě element vody tvoří jejich dekor tak nepředvídatelný a vždy jedinečný. Designérka Veronika Švábeníková používá experimentální techniku dekoru na keramické vázy a kombinuje tradiční s netradičním.
Helena Novotná
——
15. listopadu 2022

Foto: archiv umělkyně

Technice mramorování se Veronika věnuje už od svého studia v ateliéru keramiky a porcelánu na pražské UMPRUM pod vedením designérů Maxima Velčovského a Milana Pekaře. Veronika, která je původem z Uničova, se tak pustila do tvorby mramorových váz nazvaných příznačně Marble. Výsledek v sobě spojuje práci s hlínou a abstraktní dekor připomínající expresivní malbu jako z rukou Jacksona Pollocka.

Každá váza je ručně vyráběná a výsledná „malba“ na ní je jedinečná a především nepředvídatelná. Veronika nepracuje s hotovými glazurami, ale s oxidy, které na povrch vázy nanáší z vodní hladiny. Do vody totiž celou vázu ponoří a v mramorovém prokreslení ji doslova obalí. Jde o starou techniku mramorování, se kterou designérka roky experimentuje a díky různým elementům a krokům tohoto procesu dekoru je každá váza jiná než ta předchozí. 

Tvorbu Veroniky Švábeníkové jsme mohli vidět v posledních letech na přehlídkách designu, jako je Designblok či Prague Design Week nebo na společné výstavě s ateliérem keramiky a porcelánu, kterou pořádalo České centrum v Londýně. Její vázy jsou aktuálně k zakoupení například v prodejní galerii Artisème v Praze na Malé Straně.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu