Art

Meet the maker: Milan Pekař

Představujeme speciální videoprojekt Harper's Bazaar ve spolupráci s Artisème, v rámci kterého budete moci nahlédnout do pozadí tvorby českých umělců.
Helena Novotná
——
19. října 2022

Foto: Milan Pekař

Na jeho tvorbu narazíte v českých concept storech i světových galeriích. Nebojí se experimentovat ani spolupracovat s kolegy napříč obory. Designér Milan Pekař patří mezi nejvýznamnější tvůrce na poli současné české keramiky a porcelánu a jeho poznávacím znamením se staly experimentální krystalické glazury.

V roce 2006 dokončil Milan Pekař studia na UMPRUM v Praze, kam se o pár let později vrátil, aby po boku Maxima Velčovského vedl Ateliér keramiky a porcelánu. Mezitím založil vlastní studio a věnoval se experimentování s krystalickými glazurami. Když v roce 2014 představil výsledky pokusů a omylů na Designbloku, zapsal se do povědomí odborné i laické veřejnosti, získal nominaci na ocenění Czech Grand Design a vázy s květinovými krystaly se staly hlavním tématem jeho tvorby.

Pokud zatoužíte po váze od českého designéra, ta s krystalickou glazurou od Milana Pekaře skončí pravděpodobně v tom nejužším výběru. Tvar váz, barevnost a především vzor připomínající květy či abstraktní malbu se staly rozpoznatelnými na první pohled. Designér pracuje se starou technikou glazování, během níž nechává za různých teplot v peci krystalizovat směs glazur s dalšími přísadami. Svrchní vrstva je tak narušena chemikáliemi a proces na glazuře vytváří unikátní malbu, která nikdy není stejná. Váza se tak stává sběratelským kouskem, protože každý kus je jedinečný.

Milan Pekař se nevyhýbá ani experimentování s tvary, materiály a výtvarnými technikami, a tak o sobě mimo krystalické glazury dal před dvěma lety vědět coby člen uskupení M.P.K.J.V.L.J.S. Ne, nejde o jazykolam, ale o skupinu, ve které s Pekařem spojily síly malířka Lucie Jindrák Skřivánková, umělecký truhlář a restaurátor Jakub Vávra a designérka vůní Kateřina Vávrová. Symbióza jednotlivých oborů a technik přivedla na svět kolekci sochařského nábytku, kde nechybí paraván, stůl, kabinet či světla.

Pekař je jedním z nejvýraznějších designérů posledního desetiletí a svědčí o tom i zastoupení v zahraničních galeriích. Mimo české obchody a concept story se jeho tvorba zabydlela také v londýnském Mint Shopu, speciální zakázku vytvořil pro kultovní WallpaperSTORE* a na kolekci váz a komodu Gradient narazíte také u proslulé milánské galeristky Rossany Orlandi. Lepší vizitku si snad ani nelze přát.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu