Art

Meet the Maker: Eliška MONSPORTOVÁ

Představujeme speciální video projekt Harper's Bazaar ve spolupráci s Artisème v rámci kterého naši čtenáři budou moci nahlédnout do pozadí tvorby českých umělců.
Helena Novotná
——
16. září 2022

Foto: archiv Elišky MONSPORTOVÉ

Přírodní materiály, drobné detaily, rozličné textury a organické tvary. Designérka Eliška Monsportová je podepsaná pod různorodými produkty a zakázkami, spojuje je však jasný rukopis. A také ruční práce, díky které je každý kus originálem. Co ji nejvíce inspiruje? A proč je pro ni sklo nenahraditelným materiálem? 

Ať pracuje s jakýmkoliv materiálem na jakémkoliv projektu, hlavní inspirací zůstává pro Elišku Monsportovou příroda se svými texturami a tvary. Talentovaná sklářská designérka je absolventkou ateliéru skla Ronyho Plesla na pražské UMPRUM. Není tedy divu, že nejčastěji pracuje Eliška právě se sklem. „Pro mne je sklo unikátní tím, jak je živé a svérázné a tvrdé zároveň. Má v sobě hrozně moc vlastností. Dokáže být tvrdé i křehké. Je to neustále se měnící materiál, a to mne na něm baví nejvíce,“ vysvětluje designérka. Jeho hladký povrch však ráda rozbíjí například rytím nebo ho dává do kontrastu s jinými materiály, jako je dřevo či kámen. Záměrně tak narušuje studenou dokonalost skla.

O Elišce je v posledních letech slyšet především díky spolupracím se zajímavými lokálními značkami. Parfémy na míru Scent Roche od Kateřiny Šantrochové povýšila na sběratelský objekt díky flakonu, který rozhodně po poslední voňavé kapce nevyhodíte. A právě to bylo cílem, zamezit zbytečnému odpadu. Po flakonech následovaly vonné vázy, v obou případech doplňuje dokonale hladký skleněný objekt drsný materiál – u flakonů zátka připomínající strukturou kámen, u váz pracovala designérka s opáleným dřevem. Kolekce vonných váz vznikla také ve spolupráci se značkou 27ASCENT šperkařky Lenky Kerlické. Pro svíčky od Apis Candela vytvořila Eliška minimalistické svícny z bronzu a mosazi anebo naopak masivní z křišťálového skla, které připomínají horninu či kus ledu. Organický tvar získaly také šperky pro obchod Beloved – pozlacené brože a náušnice kolekce COR vznikly z rozpadlé sádrové formy.

Jedním z posledních projektů Elišky Monsportové je kolekce rytých zrcadel ABOVE pro prodejní galerii a concept store Artisème a pojí v sobě všechny aspekty Eliščiny tvorby – kontrast materiálů, „rozbití“ hladkých povrchů a asymetrické tvary a linie inspirované přírodou. V kolekci se odráží pocity při pohledu z letadla, ať už při vzletu, či naopak klesání. Stačí pozorovat krajinu pod sebou se všemi detaily, liniemi a tvary, které běžně nevidíme, pouze shůry. A s nadhledem. Zrcadla Above se skládají z různých materiálů. Dřevěný rám drží leštěnou ocel s rytinou, na ní je umístěno zrcadlo a poté vlastnoručně rytý pozrcadlený abstrakt. 

Že propojení komerčních a oficiálních ocenění s mladými českými designéry je win–win situací, dokazují Eliščiny úspěšné návrhy pro J&T banku nebo Ministerstvo kultury. Trofeje pro vítěze golfových turnajů zmíněné banky vznikly ještě za Eliščina studia na UMPRUM. Stejně tak ocenění Artis Bohemiae Amicis, cena udělovaná Ministerstvem kultury za šíření dobrého jména české kultury, získala díky Elišce podobu skleněného rytého erbu. 

Co tedy od Elišky Monsportové můžeme čekat dalšího? Téměř cokoliv, ale jisté je, že to bude stát za to a že to bude krásné a jedinečné.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu