Art

Meet the Maker: František Jungvirt

Sklářský výtvarník, designér a malíř skla představuje novou generaci této unikátní profese, jíž vrací prestiž a lesk pro mládež.
Redakce Harper's Bazaar
——
18. září 2023

Foto: archiv umělce

Sklářství je řemeslo, které se dělá srdcem a „jen tak“ k němu nikdo nepřichází. To platí i pro mladého rodáka z Vimperka – krom toho, že ze sklářského města pochází (tamní sklárny si získaly slavnou pověst už v 17. století), jeho dědeček byl brusičem skla. O své profesi tak měl jasno již po základní škole, kdy se rozhodl jít na sklomalbu při SOŠ v Třeboni. Právě zde se však do řemesla zamiloval a po skončení školy putoval na pražskou UMPRUM – tam studoval pod vedením sochaře Ronyho Plesla. 

Tvořil pro Moser a Preciosu a dnes Jungvirt vytváří sklářské objekty pro svou stejnojmennou značku. Od roku 2020 je zároveň uměleckým ředitelem sklářské značky KLIMCHI. Jeho umělecké objekty si již zamilovali lidé po celém světě – Paříž, Londýn, Miláno i New York, tam všude jeho díla putovala na výstavy, nemluvě o mnoha oceněních včetně českého Grand Design.  
Vyznačuje se velmi čistým designem, vycházejícím z tradičních a starých sklářských technik. A byť své objekty nevytváří zcela sám (jedna váza projde až 12 páry rukou), aktivně participuje na každém úkonu a pečlivě sleduje své designy již od zrodu.
Jeho tvorba udržuje naživu řemeslo – často vyžaduje spolupráci s velmi specifickými mistry, kdy je mnohdy na celou republiku jen jeden či maximálně dva. Vytváří tak „mladou poptávku“ po profesi i po výrobcích, které byly zdánlivě zapomenuty.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu