4 ingredience, které budete ve své pro-aging rutině milovat!

Co se krásy týče, některé ingredience fungují lépe než jiné. A v případě pro-agingu to platí dvojnásob. V čem je výjimečný retinol a nejrůznější kyseliny?
Kristýna Schafferová
——
20. září 2022

Foto: Getty Images

Možná za to může Gwyneth Paltrow, jedna z nejhlasitějších veřejných propagátorek zdravého přístupu k životu… Anebo je to tím, že jsme jako ženy zaměstnané vlastními kariérami a rodinou a pro nedostatek času neřešíme zbytečnosti. Pravdou ale je, že stárnutí už pro řadu z nás neznamená konec světa. Vrásky dokážou být krásné, ovšem s jednou podmínkou – pleť musí být zdravá. Ideálně ještě odpočatá a uvolněná. Důsledná péče tak přichází ke slovu i v případě, kdy stárneme přiznaně a ve vší hrdosti.

Pojďte si s námi projít 4 zásadní ingredience, které jsou skvělou volbou právě pro zralou pleť. Dodají jí všechno, co potřebuje, a podpoří tak její přirozené funkce.

Kyselina hyaluronová

Prvně je důležité říct, že není vráska jako vráska. Některé z nich jsou zbytečné a dá se jim snadno předejít. Stačí, když budete svou pleť udržovat hydratovanou. Suchá pleť postupem času ztrácí na hutnosti a je náchylná k tvorbě hlubších linek. Nápomocná je v tomto ohledu kyselina hyaluronová, která na sebe dokáže navázat až 1000× více vody, než je její hmotnost, a tu pak vpravuje do kůže. „V kosmetice se používá několik typů velikostí molekul kyseliny hyaluronové. Nejčastěji se setkáváme s vysokomolekulární, středněmolekulární a nízkomolekulární formou. Dle své velikosti se molekuly kyseliny dostávají do různých vrstev kůže. Ty větší zůstávají na povrchu pleti, ty s menší velikostí mají schopnost pronikat do hlubších vrstev pokožky, kde na sebe váží vodu a hydratují pokožku zevnitř,“ objasňuje primářka Kliniky preventivní dermatologie MUDr. Lucie Rajská a dodává, že tato přírodní látka je vhodná pro každý typ pleti, včetně citlivé, atopické a problematické.

Kyselina glykolová

Kyselinu glykolovou, kterou známe jako jednu z AHA kyselin, používáme v rámci exfoliace. Přirozeně se nachází v ovoci a umí efektivně odstranit odumřelé kožní buňky, čímž pleť vyhlazuje a rozjasňuje. „Mimo jiné dokáže také zmírnit jemné mimické vrásky, redukovat pigmentové skvrny a z kožních pórů odstranit nečistoty, čímž bojuje proti černým tečkám. Ze všech AHA kyselin má nejmenší molekulovou hmotnost, dokáže tedy proniknout do hlubších vrstev kůže,“ upřesňuje Lucie Rajská. Z toho důvodu není vhodná pro citlivou pleť, kterou by mohla zbytečně podráždit. Naopak ve své beauty rutině si ji do nebes vychválí pleť suchá, smíšená a aknózní. Do péče ji zavádějte postupně, aby měla pokožka čas si na ni zvyknout.

Kyselina mléčná

Pokud hledáte lehčí variantu kyseliny glykolové, zkuste mléčnou. I ona se řadí mezi AHA kyseliny a má exfoliační účinek. Oproti své sestře je ale jemnější, a tudíž i lépe snášena citlivou kůží. A jaké jsou její největší benefity? Zjemňuje vrásky, podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v kůži, mírní akné, čistí a díky svému hydratačnímu účinku zlepšuje kožní bariéru. „Ve srovnání s kyselinou glykolovou má kyselina mléčná velikost svých molekul mírně větší, což je důvod, proč si na pěkné výsledky počkáme o trochu déle,“ dodává Lucie Rajská.

Retinol

Kdo ho nezkusil, může být vůči tomuto derivátu vitamínu A obezřetný. Jeho pověst ho předchází – na jedné straně se na retinol pějí ódy, na té druhé je pak zdvižený prst jako varování před jeho působením se sluncem a schopností dráždit kůži. Co naplat, obojí je pravda, pokud ale dáte retinolu šanci, budete nadšení. Zvyšuje totiž syntézu kolagenu, díky čemuž je pleť pevnější, rozjasněná a má sjednocený tón. Mizí také drobné vrásky a pigmentové skvrny. „Retinol bychom na pleť měli aplikovat výhradně na noc a přes den ji pak chránit opalovacím krémem. Pravidelné používání retinolu totiž zvyšuje citlivost pleti na sluníčko, což může vést k hyperpigmentaci,“ upozorňuje Lucie Rajská, podle které je vhodné začít s jeho používáním opatrně. Naneste ho na pleť nejprve jednou týdně a počkejte, co s pokožkou udělá. Pokud ho bude snášet dobře, můžete aplikaci každý další týden o jeden den navýšit. 

P. S.: Nezapomeňte, že nejčastěji jsou nové vrásky připisovány na vrub působení slunce. Krém s SPF faktorem by měl být snad ještě důležitější součástí vaší kosmetické taštičky než sérum s retinolem či některou z kyselin.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu