Big Questions s parfumérkou Kateřinou Kloudovou: Vůně je komunikace

Aromaterapeutka a parfumérka Kateřina Kloudová ví, že vůně a parfémy mají magickou moc. Poradí, jak díky jemným čichovým vjemům můžeme harmonizovat tělo i mysl.
Redakce Harper's Bazaar
——
24. srpna 2023

Foto: Denisa Szynkaruková

Kateřina Kloudová vede svůj Aroma ateliér, kde se pečlivě věnuje výběrovým ingrediencím pro aromaterapii a botanickým parfémům. Ty tvoří na míru jako soukromým klientům, tak i komerčním subjektům. Kateřina se parfemářskému řemeslu učila například u věhlasné americké parfumérky Mandy Aftel a působí jako lektorka pro Asociaci českých aromaterapeutů. Pár dní před naším rozhovorem umíchala novou vůni s pomerančovými květy a s ylang-ylang. „Ale je to přírodní vůně na olejové bázi, a ta rychle vyprchá. Olejové vůně jsou pro naši duši, ne pro okolí. Zatímco alkoholové vůně jsou spíš pro ostatní,“ říká parfumérka, která své znalosti ráda cizeluje i tak, že vyhledává zajímavé vůně i z minulosti, a tak na aukčních serverech nebo v bazarech shání třeba sto let staré parfémy.

Část svých schopností předává na workshopech, a ráda s klienty míchá osobní vůně. „Vůně tvoří příběh a nese emoce. Formou hlubokých rozhovorů zjistím, s jakou myšlenkou je vhodné osobní vůni propojit, a zda-li má uklidňovat nebo vybudit… Například pokud se chcete cítit jako aristokratka, navoňte se neroli,“ přináší konkrétní příklady vonných účinků Kateřina Kloudová. V první části podcastu prozradí i to, proč už v parfémech není tolik citrusových tónů a jaká vůně v současnosti splňuje touhu po větší jistotě.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu