Známe program festivalu Open House Praha 2021

Oblíbená akce Open House Praha bude zahájena již 2. srpna. Kam se vydáte vy? My máme jasno, všude!
Lucie Švábenská
——
29. července 2021

Foto: archiv pořadatele

Nestátní nezisková organizace a zároveň stejnojmenný festival Open House Praha je součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide (jež vznikla v roce 1992 v Londýně), která sdružuje dohromady 50 měst na 5 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Včetně naší milé Prahy. Od roku 2015, kdy se v Čechách konal poprvé, tento oblíbený festival spadá na květnový víkend, poslední měsíce jsou ale ovlivněny pandemií a toto nebylo výjimkou. I tak se ho ale letos dočkáme!

„Festival se koná letos opět v náhradním termínu a zajištění bezpečnosti akce je naší prioritou. Proto sledujeme vývoj epidemické situace a budeme se řídit aktuálními vládními opatřeními. Prohlídky v budovách budou organizovány v limitovaných skupinách s nasazenými ochrannými prostředky a na základě dokladu o bezinfekčnosti,” říká Andrea Šenkyříková, ředitelka festivalu.

Ačkoliv se hlavního programu dočkáme o víkendu 7. a 8. srpna, festival Open House Praha je navíc plný doprovodného programu, a tak se zahajuje již v pondělí 2. srpna. Komentované procházky městem, plavba na historickém parníku, debaty, projížďky Kotěrovou tramvají i tanec v netradičních prostorech – to je jen výběr z bohatého programu.

Doprovodný program letošního ročníku bude bohatý a neméně zábavný

Pokud se letos na tento festival chystáte, nebo pouze na nějaké části, či se chcete jen dozvědět více, již v pondělí 2. srpna vše odstartuje otevření festivalového infocentra na Malém náměstí 4 v Praze 1, které doporučujeme navštívit jako první. Můžete si tam zakoupit festivalového průvodce, nepostradatelného pomocníka pro naplánování trasy po otevřených budovách a prostorech, a vybrat si, čeho se chcete zúčastnit. Každý den má následně minimálně jednu naplánovanou akci.

V úterý se budete od 17 hodin moci plavit po řece na kolesovém parníku Vltava a dozvědět se více o tom, jak řeka formovala život a podobu hlavního města, ve středu je na programu ale mnohem více. Je libo komentovaná procházka s předsedou představenstva Výstaviště Praha (v 18 hodin), kde zjistíte více o tom, jakými změnami tento rozsáhlý areál aktuálně prochází, nebo od 20 hodin zavítáte na netradiční letní projekci filmu Central Bus Station o jednom z největších autobusových nádraží světa v Izraeli, která se odehraje přímo na tribuně Velkého strahovského stadionu? A pokud vás láká spojení tance a architektury, nenechte si ujít komponovaný večer od 20:30 hodin v Laichterově domě, jedné z klíčových staveb pražské architektonické moderny od Jana Kotěry, jehož 150. výročí narození si letos připomínáme. Jestliže máte čas až ve čtvrtek, tak se můžete od 17 hodin zúčastnit prohlídek nově vznikajícího domu pro umění a kulturu Kunsthalle Praha a následně i diskuze s ředitelkou Kunsthalle Praha a architekty. Na programu, i tom doprovodném, je toho ale mnohem více, a tak neváhejte navštívit oficiání stránky festivalu

Hlavní program plný prohlídek a novinek

Po pestrém doprovodném programu v rámci pracovních dní přichází víkend 7. a 8. srpna, který nabízí návštěvu 80 budov a prostorů a 26 z nich je na seznamu vůbec poprvé, jako například barokní zahrada Černínského paláce na Hradčanech, kaple a vybrané prostory Klárova ústavu slepců na Malé Straně nebo Lowitův vodní mlýn v Libni. Otevřené budou, až na pár výjimek, od 10 hodin do 18 hodin a prohlídky se budou konat průběžně v malých skupinkách. A to ve všech prostorech. Za zmínku stojí například i náhled do tajemného pražského podzemí a protiatomových krytů v Národním zemědělském muzeu. Možnost se tam podívat se vám jen tak nenaskytne, a tak pokud vás tato místa zajímají, nyní máte skvělou příležitost zjistit více. Milovníci originálních designových prostor by zase neměli minout coworking Spaces Albatros v bývalém domě dětské knihy a nakladatelství Albatros na Národní třídě. No a samostatným tematickým okruhem jsou umělecké prostory a ateliéry, který představí například ateliér Olgoj Chorchoj, Šalounův ateliér, budoucí Dům tance nebo Uměleckou zahradu. Je toho zkrátka opravdu hodně a věříme, že si vybere každý. My rozhodně ano!

Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace, ale samozřejmě za dodržení aktuálních bezpečnostních opatření. 

Více informací a celkový seznam otevřených budov naleznete na oficiálních webových stránkách festivalu

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu