Why Would You: Co na srdci, to na sobě

Diana Vreeland pro Harper’s Bazaar psala sloupek Why Don’t You?, kde čtenářům radila, co mají dělat. Já se ve Why Would You? zamýšlím nad tím, co by šlo udělat lépe, a bez čeho bychom se nejspíš obešli docela.
Martin Váša
——
11. června 2022

Foto: Profimedia

V Česku se toho krásného děje spousta: Vlna solidarity vůči Ukrajině, ta především, ale v posledních dnech třeba i představení vítězného návrhu Vltavské filharmonie, nebo právě probíhající výstava diplomek a bakalářek v Technologickém centru UMPRUM, kterou vřele doporučuji navštívit. Jako blesk z čistého nebe (a zároveň žába na prameni) pak může působit prezident Miloš Zeman, co se vynoří z temnot během měsíce, který civilizovaný svět uznává jako pride month, aby nás oblažil svým názorem na stejnopohlavní svazky, a ten je civilizovaný asi jako kalhotky vykukující z bokovek. „Rodina je svazek muže a ženy. Tečka,“ řekl s tím, že by vetoval novelu občanského zákoníku, podle níž by mohly stejnopohlavní páry uzavírat manželství.

Jistě nejsem jediný, koho tím utvrdil v tom, že Česko je v tento moment jakýmsi módním domem bez kreativního ředitele. 

Když jsem se v rozhovoru pro Esprit Lidovek ptal párového terapeuta Honzy Vojtka, jak by vysvětlil důležitost manželství pro všechny, odpověděl: „Tak, že homosexualita není postižení, ale jedna z variant sexuality, a homosexuálové, vůbec všichni z LGBTI+ komunity, jsou rovnocennými členy společnosti. A fascinuje mě, že to pořád v 21. století někdo musí vysvětlovat. Když nemají stejná práva, společnost jim říká, že rovnocenní nejsou, že jsou horší, a to do moderní demokratické společnosti opravdu nepatří. Je to velmi tmářské a velmi nefér.“ Amen.

Proč být zpátečnický, když máte moc zasadit se o lepší budoucnost?

Mé myšlenky pluly k leaderům, co si zaslouží uznání, ať už mají moc výkonnou nebo symbolickou. K dánské korunní princezně Mary, hlasité advokátce práv LGBTI+ komunity, anebo k finské premiérce Sanně Marin, již dokonce vychovaly dvě matky, a nejenže to přežila, ale horore hororů, dokonce si dnes troufá veřejně tvrdit, že rovnost je „základem všeho“.

V tom mi to došlo. Nesuď knihu podle obalu, říká se, ale možná bychom měli? Náš vzhled za nás mluví ještě dřív, než vůbec sáhneme po prvních slovech. Na politických osobnostech se to pozoruje obzvlášť dobře. A u valné většiny z nich jdou názory se vzhledem ruku v ruce.

Pokud jde o mé preference na politickém spektru, stejně jako v případě spektra módního dávám přednost civilizovanosti. Připadá mi zkrátka krásnější.

#whywouldyou

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu