Vykročte do nového týdne správnou nohou

Aneb jak získat zdravé návyky a zlepšit svůj životní styl, aniž byste o tom věděli. (A začněte už o víkendu!)
Alice Filatova
——
3. prosince 2022

Foto: Profimedia

Nejste ranní ptáče? Nevadí, to v žádném případě nemusí být překážkou pro to, abyste svůj den nastartovali maximálně efektivně a adaptovali si nové návyky, které vám pomohou k lepšímu a zdravějšímu životnímu stylu. A proč nezačít o víkendu? Alespoň nanečisto!

Naučte se „správně“ vstávat

V tomto případě se musí začít zhurta, a odsud to už bude jenom lehčí! #ISwear! V první řadě se musíme odnaučit lhát sami sobě hned jako první věc po ránu – naše slavné „ještě pět minut“ ve skutečnosti tělu škodí více než okamžitý vztyk z postele. Pakliže máte chuť s prvními zvuky budíku vyhodit přístroj z okna, je čas na změnu. Možná největším benefitem chytrého telefonu jsou jeho schopnosti nastavit si takřka libovolné zvonění. Můžete si tak na ráno nastavit pokaždé jinou píseň, což ve vás ihned vzbudí pozitivní emoce a možná i dobrou náladu, která vás bude provázet celý den. Pakliže máte tento krok zvládnutý, je čas na nový level – nastavte si budík o 15 minut dříve, a svých původních „ještě 5 minut“ (které stejně fakticky trvají celých 15) investujte do probuzení celého těla. Ještě v posteli si protáhněte tělo, promněte končetiny, dopřejte si krátkou obličejovou gymnastiku a udělejte několik dlouhých nádechů a výdechů – to vše vám pomůže probudit tělo i ducha.

Vyčleňte si čas na pleťovou rutinu

Mnozí stále praktikují svou pleťovou rutinu během ranní sprchy – ano, rozhodně to šetří čas, avšak to pro pleť není ani v nejmenším příznivé. Podle skincare guru Caroline Hirons však může tato na první pohled neškodná lenost způsobovat suchost pleti, její nadměrnou citlivost nebo i pupínky. Místo toho doporučuje tyto dva ranní rituály oddělit. Navíc hollywoodské herečky jako Jennifer Aniston nebo Kate Hudson začínají svůj den ledovou lázní: velkou misku naplňují studenou vodou, do které několikrát za sebou ponoří celý obličej na dobu několika sekund (nebo co stačí na jedno nadechnutí). Studená voda pomáhá rozproudit krev po celém obličeji, což zlepšuje distribuci živin do pleti a zbavuje otoků – mimochodem to platí pro celé tělo. Ti odvážnější mohou do vody přidat kostky ledu, jak diktují vyznavači korejských beauty hacků. Pakliže se necítíte na tak radikální krok hned od zítra, vyzkoušejte plynulejší přechod. Bude vám k tomu stačit pleťová nebo raději termální voda, kterou na noc necháte v ledničce. Hned ráno tak do pleti dostanete prospěšné látky, a pokud vydržíte alespoň šest týdnů, dlouhodobý efekt zářivější pleti vás nemine.

Naučte se pít sklenici vody nalačno 

Trik starý jako lidstvo samo – sklenice vody pokojové teploty hned po probuzení nastartuje váš metabolismus a rozhodně svědčí vašemu žaludku více než káva nebo čerstvý džus. Tomuto triku holdují jak slavné modelky, tak i beauty guru jako Gwyneth Paltrow a Jennifer Aniston. Obě do vody navíc přidávají citrón, který vyrovnává hladinu pH v žaludku, a tím spouští jeho chod zdravým a přirozeným způsobem.

(Alespoň malá) ranní rozcvička 

Pro mnohé se jedná o pokárání nejvyššího kalibru, když musí jít ráno běhat, nemluvě již o návštěvě (často přeplněných) fitness center v brzkých hodinách. Už jenom představa, že z teplé postele musíme ven do mínusových teplot a depresivního šera, dokáže zcela zkazit náladu. Existuje však způsob, jak zlomit tento cyklus a pomoci si tak k vypěstování lásky k pohybu i během pracovního týdne. Vyberte si prostředí, které pro vás bude komfortní a kde cviky nebudete vnímat jako sportovní aktivitu. Pakliže nechcete, aby vás viděl partner, můžete cviky vykonat dokonce v koupelně. Vyberte si tři cviky, například dřepy, sklapovačky a (dámské) kliky, a těmi začněte své ráno předtím, než půjdete do sprchy. Klíč spočívá v tom, abyste si hned ze začátku stanovili jednoduchý a zcela splnitelný úkol – začněte proto s číslem 10. Stanovte si, že v pondělí (nebo v den, kdy začnete) uděláte 10 dřepů, 10 sklapovaček a 10 (dámských) kliků. Každý další den pak navyšujte toto číslo o jeden. Vaše tělo si tak postupně začne zvykat na cviky, které pro vás nebudou mít vůbec žádnou zátěž, a postupem času se vypracujete už i k 60 opakováním.

Naučte své tělo na kontrastní sprchu

Stejně tak jako má studená voda dobré účinky na vaši pleť, má je i na celé vaše tělo. Ano, mluvíme o starém dobrém otužování, které nehledě na progres medicíny doktoři stále doporučují všemi deseti. Pochopitelně pokud na chlad nejste zvyklí, neskákejte ihned do zamrzlé Vltavy, ale nejprve své tělo vytrénujte. Kontrastní sprcha funguje na principu změny teplot, kdy střídáte teplou a studenou vodu – tím se vám rozproudí krev a lépe se probudíte. Zároveň tím také nastartujete svůj metabolismus, nemluvě již o viditelných benefitech, které tato procedura přinese vaší pokožce. Pokud však máte problémy se srdcem či tlakem, poraďte se nejprve s lékařem.

Chraňte svou pleť každý den 

Nejen vaše tělo, ale i vaše pleť potřebuje vitamíny, které získá napřímo – nezapomeňte tak zařazovat do své pleťové rutiny séra s antoixidanty, jako je vitamin C a E. Ty chrání vaši pleť před volnými radikály, které způsobují její předčasné stárnutí. O to důležitějším krokem, kterým svou pleť ochráníte o to lépe, je krém s ochranným faktorem. Ano, i v zimě (a při zatažené obloze bez jediné známky slunce) musíte stále využívat SPF – správná každodenní ochrana před UV zářením toho pro vaši pleť totiž mnohdy může udělat více než kyselinový peeling jednou týdně.

Naučte se na kvalitní snídani 

Sladké palačinky, croissanty i ty nejčerstvější koláčky z pekárny odnaproti si rozhodně neodpírejte, ale nechte si je na „cheat day“ – víkend nebo svátky. Jsou skvělé a dokáží dodat energii, ale jenom nakrátko. Endokrinolog Robert Lustig, specializující se na moderní výživu a dětskou obezitu, radí vyřadit syntetické cukry z vaší snídaně úplně. Místo toho si můžete dopřát například rýžové crackery s cottage sýrem nebo vaječné muffiny (ve stylu frittaty), a pokud vás opravdu honí chuť na sladké, vybírejte si ty produkty, které jsou přirozeně sladké – lesní ovoce, banány, datle, mango, hrušky nebo jablka.

Zapomeňte na výtah

Pokud je to pro vás jen trochu možné, eliminujte cesty autem a raději si protáhněte končetiny krátkou procházkou od zastávky směrem do kanceláře nebo domů. Stejně tak škrtněte ze svého života výtah a choďte po schodech. Pokud máte sedavé povolání, tak je to ten nejlepší způsob, jak rozproudit krev v žilách, a navíc zůstat ve formě.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu