Touha v praxi: nejúčinnější afrodiziaka

10 potravin, u kterých je vědecky dokázáno, že vyvolávají touhu a umocňují pocity potěšení. P. S.: Některé znáte a jiné možná jíte každý den.
Alice Filatova
——
9. února 2023

Foto: Profimedia

Jahody

Klišé č. 1 – Podle legendy vznikly ze slz bohyně Afrodity poté, co se dozvěděla o smrti svého milence Adonise. Z vědeckého hlediska jsou plné vitamínu C – ten je důležitý pro tvorbu pohlavních hormonů a chemických neurotransmiterů v mozku, které zvyšují libido.

Šampaňské

Klišé č. 2 – „Bubliny“ a jahody nemohou chybět v žádné hollywoodské scéně, která směřuje k vyznání lásky, nabídce sňatku nebo romantické noci. Podle biochemika Steva McGougha se však nejedná tolik o afrodiziakální účinky jako o symbolický efekt navozující výjimečnou atmosféru. „Studie prokázaly, že u žen může omezené množství alkoholu zvýšit subjektivní touhu a potenciálně snížit zábrany. Větší množství nebo chronická konzumace může snížit libido a celkový zdravotní stav.“

Ústřice

Existuje větší klišé než ústřice na sv. Valentýna? Nejspíš ne, ale má to svůj důvod. V populární kultuře o jejich účincích víme (z praxe) od legendárního Casanovy, postavy Toma Jonese nebo ze seriálu Sex And The City (kde jsme mimochodem mohli vidět jak jejich povzbuzující efekt, tak i zcela opačný případ, kdy zcela zruinovaly romantický večer). Z vědeckého hlediska obsahují dopamin, chemickou látku v mozku, která zvyšuje touhu. Jsou také bohaté na zinek, který je důležitý pro tvorbu testosteronu – muži tak ocení ústřice o to více.

Rukola

Ano, tato zcela běžná plodina, kterou zřejmě konzumujete v salátech, je ve skutečnosti jedním z nejstarších afrodiziak a má zásadní význam pro sexuální zdraví. Podle studie provedené na univerzitě Al-Nahrain může rukola kromě zvýšení mužské plodnosti pomoci blokovat škodliviny z životního prostředí, které ničí naše libido.

Lanýže

Tato vzácná a drahá plodina je jedním z nejznámějších afrodiziak.  Jejích unikátní vůně (která je pro mnohé nesnesitelná) údajně napodobuje mužský feromon a díky vysokému obsahu bílkovin také podporuje fyzickou výdrž.

Fíky

Na svátek všech zamilovaných jahody nejspíš nenajdete v takové míře jako fíky, které budou naprosto skvělou náhradou. Jsou totiž považovány za sexuální stimulant, a to díky svému vysokému obsahu aminokyselin, které zvyšují sexuální výdrž a libido.

Hořká čokoláda

Čokoláda (nejlépe s více než 75 % kakaa) obsahuje fenyletylamin, což je stimulant, který vyvolává vzrušení a pocit pohody. Společně s přírodním kofeinem tak nabuzuje energii i dobrou náladu a tiší úzkosti.

Maca (nebo také maka) 

Peruánskou kořenovou zeleninu připomínající ředkev nebo malou řepu po staletí využívali lidé v Jižní Americe pro její účinky na plodnost – a přezdívá se jí „peruánská viagra“. Studie naznačují, že maca může pomoci snížit ztrátu libida, která se běžně vyskytuje jako vedlejší účinek některých antidepresiv, a to i v dlouhodobém měřítku. V našich krajinách ji můžete najít v podobě prášku (doplněk stravy), který se dá použít jako koření.

Šafrán

Čnělky květu Crocus sativus jsou jedním z nejdražších světových koření. Kromě toho, že se šafrán využíval v indickém a perském léčitelství po tisíce let, jej pomohla popularizovat Kleopatra. Ta si prý dopřávala koupele s mlékem a šafránem, což pomáhalo nejen docílit její (podle legendy) dokonale hebké a krásné pokožky, ale také (podle některých) vyrovnávat tzv. kořenovou čakru, která vládne důvěře a bezpečí a navozuje pocit sebejistoty a energie. Studie z roku 2019 prokázala, že šafrán může zlepšit sexuální dysfunkci u mužů i žen – zvyšuje podle ní pocity touhy, vzrušení i potěšení, a navíc může také pomoci při zvládání erektilní dysfunkce, protože podporuje krevní oběh a uvolnění těla.

Vanilka

Toto sladké koření se často používá v parfémářství i kulinářství, a to díky své překrásné, omamné vůni, která má podle vědců uklidňující účinek na tělo a mysl. Pakliže se proto chystáte na večeři, nevynechejte voňavý dezert…

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu