Tinder Swindler & tři další neuvěřitelné příběhy reálných podvodníků

Seznamování je v dnešní době těžší a těžší, i proto se čím dál více lidí přihlašuje s nadějí na seznamky, včetně jedné z těch nejznámějších – Tinderu. Pozor ale, do koho vkládáte svůj zájem a důvěru. Jak ukazuje netflixový dokument Tinder Swindler, který momentálně vyvolává mnoho reakcí, z dokonalého muže se může velmi rychle vyklubat podvodník. A Simon Leviev není zdaleka jediný.
Tatiana Urbanová
——
8. února 2022

Foto: Profimedia, ©Netflix/Courtesy Everett Collection

Netflixový dokument o novodobém „sňatkovém podvodníkovi“ aktuálně vévodí žebříčkům sledovanosti na streamovací platformě a vyvolává vlnu rozporuplných reakcí. Rozdělil společnost na dva tábory – jeden, který oběti Shimona Yehuda Hayuta respektive Simona Levieva považuje za hloupé a přehnaně důvěřivé, a druhý, který s nimi soucítí. Ovšem pravdou je, že je to právě společnost, která tyto podvody umožňuje. A kinetická energie romantických příběhů, u kterých ženy sní o pohádkové, občas až absurdní budoucnosti, udává tomuto druhu kriminality směr. Ten nyní nabírá obrátky. Tinder Swindler je pouze špičkou ledovce a z podvodů na naivních ženách je, zdá se, celkem slušný byznys. 

O co vlastně v dokumentu jde? Shimona Yehuda Hayuta, který vystupuje pod mnoha falešnými jmény, je údajný milionář z rodiny, jež obchoduje s diamanty. Každou vteřinu se nachází na jiném místě na světě a jeho lifestyle má punc bohatství a dekadence. Co dělá takový muž na Tinderu? Samozřejmě hledá pravou lásku, kterou nachází v náručí mnoha a mnoha žen, které o sobě navzájem netuší. S těmi se vždy setkává v nejdražších hotelech, bere je na rande soukromým tryskáčem a slibuje jim lásku až za hrob a zářnou budoucnost i rodinu. Co by se mohlo pokazit? Co by čert nechtěl, Shimon je v ohrožení! Někdo po něm jde – byznys s diamanty je zkrátka nebezpečný a nevyzpytatelný – a potřebuje laskavost. Potřebuje peníze, hodně peněz. Jeho hodné a naivní objekty zájmu mu pochopitelně přispěchají na pomoc. Při záchraně svého milého se nebojí sáhnout ani na dno svých kontokorentů a jsou ochotné obětovat i kapitál, který jim nepatří. Půjčky však stále rostou a úroky jsou mnohem větší, než by čekaly…

Můžete kroutit hlavou nad jejich hloupostí, jak chcete, sympatizovat s jejich příběhem, či úlevně vydechnout, že pokud se někdy Shimon znovu objeví v Praze, již ho zvládnete včas identifikovat… Pokud tedy nestihl navštívit některého z populárních českých plastických chirurgů. Avšak já musím říci, že jsem po shlédnutí tohoto dokumentu cítila vděčnost. Proč? Protože jakkoliv se vám zdá tento příběh žen odosobněný, jelikož ho konzumujete prostřednictvím Netflixu, pro mnoho žen kolem vás je bohužel každodenní realitou. A to i pro moji mamku, která se jako značně nervózní uživatel moderních technologií se svou lámanou angličtinou musela na Tinderu jevit jako atraktivní kořist.

Mezi všemi individui, jež byste mohli identifikovat v nedělní repríze Výměny manželek, se jevili Charles, Patrik, Mavis či Ram jako naprosto ideální. Byli pohlední, galantní a projevovali nevtíravý, ale opravdový zájem. Dávali si záležet na každé zprávě a byli velmi trpěliví. Divné jejich příběhy začaly být až v okamžiku, kdy připomínaly děj dramatické telenovely, a v tu chvíli se mamka (ačkoliv miluje Pretty Woman a nějaká romantická pohádka by jí v životě jistě neuškodila) nebála podívat realitě do očí a konverzaci většinou utnula... Není však těžké domyslet si, jak by se asi vyvíjela… Toto jsou opravdové příběhy podvodníků na Tinderu, se kterými se setkala. A nejlepší na tom je, že některé můžete na seznamce stále potkat. 

Charles Miller vs. Patrik Fernandez

Jaké je tajemství podvodníka na Tinderu? Že si bude pamatovat, co komu píše, s důrazem na slovo komu. A když už má více profilů, pamatuje si svá propojení. Ovšem Charles Miller udělal školáckou chybu právě z tohoto soudku. Jakožto vdovec, který přišel o svou rodinu při autonehodě, se živí jako inženýr na Cargo lodi. Je to náročná práce. Dováží palmový olej z Asie do Ameriky, pracuje v blízkosti kapitána a má prakticky celé plavidlo na povel. Je to prostý muž, který nepije a nekouří, ale s přáteli si sklenku dá. Před spaním sleduje filmy a seriály a nemá rád neupřímnost a nedochvilnost. Začíná to dobře, že? Jen je škoda, že se mezitím mamka propojila ještě s Patrikem Fernandezem, který vypadal jako Charlesovo dvojče. A co osud nechtěl, také pracoval na Cargo lodi a po emailu od něj přišla prakticky copy paste slohová práce jako od Charlese… náhoda?

Mavis neboli Carlotte

Nad příběhem Mavise, který v průběhu komunikace změnil jméno na Carlotte, by jeden zatlačil slzu. Tento pohledný Brit má holt v životě opravdu pech. Ačkoliv má krásnou třináctiletou dceru Cherry, nemůže s ní trávit čas kvůli práci, a ona tak žije s jeho matkou v Anglii. Sám Mavis pobývá aktuálně na Ukrajině, kde pracuje jako technický inženýr a opravuje letadla. Přežívá v opravdu krutých podmínkách – prakticky v lágru. Ovšem jako vysvobození z jeho situace přichází nabídka opravit osobní letoun samotného prezidenta Volodymyra Zelenského. Je to práce za neuvěřitelné množství peněz a on na nich doslova spí – schovává je v matraci v nemocnici, kde skončil po útoku na jeho osobu. Při útoku zemřel člen Carlottovy ochranky a on unikl smrti pouze díky štěstí, neprůstřelné vestě! Ano, velké drama!

Se získanými penězi je to však komplikované. Kvůli politické situaci v zemi a převodům měn je nemůže poslat do Anglie, a proto prosí o laskavost. Přál by si je poslat na účet právě mojí mámy a poté by přijel do Prahy. Má to prý brát jako investici do jejich budoucnosti. Jak by se tento příběh dále odvíjel již bohužel nevíme. Mamka totiž odmítla psát podvodníkovi na jeho nové číslo, nechtělo se jí stahovat Telegram, jak ji Carlotte prosil (protože se nedá vysledovat), a proto zde konverzace končí.

Ramco alias Ram Cohen

Bajka o Ramovi a jeho dolech s drahými kameny, které zdědil, má stejné ponaučení jako příběh Simona Levieva z netflixového dokumentu. Ram je pyšný otec jednoho syna, miluje cestování, golf, tenis, tanec a věnuje se salse. Pochází z New Jersey, ale nyní se nachází ve Vídni, aby se staral o svou nemocnou matku, je totiž jediná, kdo mu ještě z rodiny zůstal. Jeho otec zemřel. A protože nepotřebujete příliš bujnou fantazii k tomu, abyste si představili, jak by vypadalo rozuzlení celé konverzace, přikládáme pár jeho sladkých řečí...  

Na Tinderu narazíte na mnoho obdobných historek a možná i vy byste jich mohla nespočetně odvyprávět. Avšak nyní již budete vědět, odkud vítr vane, a zůstanete ve střehu. Řiďte se pravidlem „důvěřuj, ale prověřuj“ a otevřete svá srdce, ne peněženky. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu