Říjnový culture fix: Taková (ne)normální rodinka, revoluční čtení a baletní experiment

Inspirujte se naším doporučením, jak v říjnu trávit volný čas – před obrazovkou, v divadle i s knihou.
Veronika Scattergood
——
7. října 2021

Foto: archiv Baletu Národního divadla

1. Boj o moc

Klan Royových není zrovna šťastná rodinka. Dvě řady mnoha cenami ověnčeného seriálu Boj o moc ukázaly, jak těsno a nebezpečno může být na vrcholových manažerských pozicích. Od 18. října začne HBO uvádět díly třetí řady příběhu rozhádané rodiny, kde je moc a postavení důležitější než pokrevní pouto.

2. Nová Lana

Lana Del Rey vydala letos v březnu kritiky opěvovanou desku s názvem Chemtrails over the Country Club. Už v říjnu si šestatřicetiletá královna melancholie přidá do sbírky svou osmou studiovku, která bude obsahovat nejen už vydané singly Wildflower Wildfire, Blue Banisters a Text Book, ale i dvanáct dalších tracků včetně nejnovějšího singlu Arcadia. Album Blue Banisters vychází 22. října.  

3. Zelená výzva

Mořská bioložka Rachel Carsonová v roce 1962 ve své knize Tiché jaro poprvé poukázala na to, jak ničivé může být pro ekosystémy průmyslové zemědělství. Látka DDT byla po jejích upozorněních rychle zakázána. Kniha se stala hitem mezi čtenáři v USA i Evropě, vyvolala ale také prudký odpor u společností, které v chemickém průmyslu podnikaly, a u zemědělců, kteří na nich byli závislí. Nyní vychází jedna z nejdůležitějších knih enviromentálního hnutí, jejíž poselství zůstává aktuální i dnes, konečně česky u nakladatelství Host.

4. Tak trochu jiný balet

Tři velká jména soudobého baletu, známá pro svou progresivitu a osobitý přístup k taneční technice, pohybu a jeho estetice, se objeví během jedinečného společného večera Baletu Národního divadla v Praze. Triptych z děl Williama Forsytha, Edwarda Cluga a Wayna McGregora zaručuje mimořádný divácký zážitek a vhled do světa, v němž jsou neustále posouvány hranice poznaného a možného. První a druhá premiéra se uskuteční 14. a 15. října 2021 v budově Státní opery.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu