New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Katastrofa na jihu Moravy – tragédie s malým zlomkem světla

V minulém článku jsem vás nabádala, abyste si užily léto na maximum, protože po nekonečné zimě v pandemii si ho zasloužíme jako žádné jiné před tím. To jsem nemohla tušit, jaké peklo části naší země letní čas přinese.
Lucie Hrdličková
——
26. června 2021

Foto: archiv iDNES.cz

Tornádo připravilo téměř z minuty na minutu o domovy a majetek stovky lidí. Některým vzalo život. Naše bezpečné Česko se najednou stalo hollywoodským apokalyptickým filmem. Na takové tragédii nic pěkného není. Přesto se v ní ale odráží kousek světla.

Ten záblesk přidává každý z nás, kdo přispěl do jedné ze sbírek, které začaly vznikat na pomoc zasaženým obcím. Nadace Via vybrala za necelý den přes sto milionů korun. Vznikly sbírky i pro konkrétní rodiny, které katastrofa zasáhla nejvíce.

O to světlo na konci tmavého tunelu naplněného nespravedlností se zasadili i všichni dobrovolníci, kteří pomáhají odklízet. Kteří do kraje z celé země svážejí oblečení, deky, prostředky na úklid. Všichni obyvatelé jižní Moravy, kteří teď na sociálních sítích nabízejí lidem bez domova ubytování. Zase jsme to dokázali, semkli jsme se, fungujeme a do tragédie vnášíme to nejpodstatnější, co v sobě máme – naši lidskost.

Víc se radovat z každodenních samozřejmostí

Mít střechu nad hlavou a vlastní postel. Tak samozřejmá věc, která je ale poslední dny vnímána zcela jinak. Mnoha rodinám byla rozmetána na kousky, a to doslova. Jejich základny, bezpečná útočiště, roky práce a budování. To všechno bylo během okamžiku pryč.

Ničivé počasí, které se jižní Moravou přehnalo, nám znovu připomnělo naši malost a krátkost. Ukázalo nám, že některé věci nás přesahují. Jsou to přesně tyto chvíle, které člověku připomenou, jak důležité je radovat se z maličkostí a nikdy nezapomenout na pokoru, solidaritu a lidskost. Díky za každého jednoho člověka, který pomohl, nebo se pomoci chystá.

Život a ženství pohledem novinářky Lucie Hrdličkové. V pravidelných sloupcích najdete jak úvahy, tak reflexi současného dění. A třeba tam někde najdete i samu sebe.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu