New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

YSL Beauty rozšiřuje svůj program Abuse Is Not Love bojující proti domácímu násilí

Partnerské násilí je bohužel velmi častý problém, a tak se YSL Beauty ještě více ponořuje do kampaně Abuse Is Not Love, pomocí které proti němu bojuje.
komerční článek
——
27. prosince 2021

Foto: archiv značky

Ačkoliv se to tak nemusí zdát, aktuálně každá třetí žena na světě zažila alespoň jednou v životě partnerské a/nebo sexuální násilí. Proti tomu se značka YSL Beauty snaží již rok bojovat; spustila program Abuse Is Not Love společně s dalšími třemi významnými neziskovými společnostmi ze Spojených Států, Velké Británie a Francie, a významně se tak podílela na vzdělávání více než 100 000 mladých lidí v ohledu násilných vztahů a také na podpoře místních organizací.

Díky úspěšnému prvnímu roku YSL Beauty nyní rozšířila své působení v této problematice a navázala nová partnerství s neziskovými organizacemi v dalších 14 zemích na čtyřech kontinentech (nyní tedy spolupracují s již 17 společnostmi).

Neignorujeme znamení násilí

Program Abuse Is Not Love se zaměřuje na devět klíčových znaků partnerského násilí a na zvyšování povědomí o tom, jak zasáhnout, když se blízká osoba nachází v násilném vztahu. S tímto úkolem pomáhá již více než 100 000 osob v rámci i mimo rámec neziskových organizací (včetně 4 716 osob v rámci týmů společností L'Oréal a Yves Saint Laurent Beauty), ambicí YSL Beaty je ale do roku 2030 proškolit až 2 miliony osob. 

„Toto působivé tempo rozvoje programu dokládá neochvějný závazek naší značky bojovat proti partnerskému násilí v celosvětovém měřítku,“ prohlásil Stephan Bezy, mezinárodní generální ředitel Yves Saint Laurent Beauty. „V Yves Saint Laurent Beauty pevně věříme v podporu svobody a nezávislosti žen. Poznání o všudypřítomné povaze partnerského násilí a o tom, že jeho znaky bývají často našim očím skryté, naši značku více než kdy jindy motivuje k dalšímu rozšiřování programu v podobě podpory neziskových organizací po celém světě.“

Některé věci mohou být znaky, aniž byste si to uvědomovali

YSL Beauty ve spolupráci s českou neziskovou organizací proFem udělali anonymní výzkum mezi lidmi od 16 do 24 let. Všech 944 dotazovaných se ptali, s jakými varovnými signály se setkali a jak tyto signály vnímají, ať už se s nimi setkali, či ne.

S jakými znaky se dotazovaní nejčastěji setkali? 

- Vyčítání, že tráví čas s někým jiným než s partnerem – 50 % dotazovaných
- Ignorování naštvaným partnerem – 38 % dotazovaných
- Vyvolávání hádek ze žárlivosti – 36 % dotazovaných
- Nucení k izolaci od lidí, se kterými si rozumí – 30 % dotazovaných
- Nevyžádaná kontrola mobilního telefonu – 29 % dotazovaných 

Pomoc osobně i online

Aktuální svět je ale také velmi digitální, a tak v rámci projektu fungují i nové webové stránky. Ty byly vytvořeny ve spolupráci s přední vědkyní Beth Livingston, americkou akademičkou zabývající se genderem a diverzitou, která prováděla výzkum v rámci programu Abuse is Not Love. Budou přístupné ve všech zemích a jejich účelem bude poskytovat školení a vzdělávací zdroje obětem násilných partnerů a těm, kteří jim chtějí pomáhat. Dozvíte se tam tedy náznaky násilného partnerského vztahu a jak ho opustit či jak pomoci blízkému člověku, který se v něm nachází. 

Ambasadorka Zoë Kravitz také pomáhá

Do celého programu se zapojila i ambasadorka značky Zoë Kravitz. Objevuje se v kampani a v kampaňovém videu:

Kromě tohoto videa YSL Beauty zveřejní i dalších 9 animovaných videí zaměřujících se na 9 znaků partnerského násilí. 

Tři ženy, tři příběhy...

Amálie

Se svým přítelem jsem se seznámila na střední škole. Mně bylo 17, jemu 19. Byla jsem do něj strašně zamilovaná. Byl tak pozorný – vždycky si našel čas, aby mě vozil do školy a odpoledne mě vyzvedával. Kupoval mi nové oblečení, protože se mu nelíbilo to moje, a všechny kamarádky mi ho záviděly. Chtěl se mnou trávit všechen čas a byl vždycky tak strašně smutný, když jsem odcházela do školy. Často pak se mnou nemluvil, protože jsem mu tím prý ubližovala. Tak jsem začala školu vynechávat. Nakonec mě vyhodili. Já jsem se bála, že neseženu žádnou práci, ale on byl nadšený a ujišťoval mě, že do práce přece chodit nebudu, když on vydělává dost pro nás oba. Teď máme tříletou dceru. Chci pryč, ale nemám žádné přátele ani peníze na to odejít.

Jana

Byl to můj první vztah a myslela jsem si, že je všechno úplně normální. Měli jsme nějaké spory, tak jako všichni ostatní, ale jinak jsme se měli hrozně rádi. Až poslední dobou jsme začali mít problémy. Začalo to malými věcmi, jako: „Tohle si na sebe přece nevezmeš, nechceš, aby tě jiní očumovali,“ nebo: „Zůstaň se mnou doma, kámošky jsi viděla nedávno.“ Bylo mi ho líto, protože to podával tak, že má jen mě, a tak jsem často zůstala doma. Dost jsme se hádali a já potom neměla chuť na žádné intimní věci. Že je něco špatně jsem si uvědomila až po tom, co se sesypal a říkal, že se cítí jako největší hnusák a odporně, protože se ho nechci dotýkat. A tak jsem povolila k sexu. V tu chvíli najednou ožil a mně blesklo hlavou, že to je vydírání. Až později mi došlo, že hádky v průběhu vztahu nebyly kvůli normálním věcem, ale kvůli tomu, že se mě snažil jen využívat k naplnění všech svých potřeb, bez ohledu na ty moje.

Tereza

Chodili jsme spolu na výšku a dali jsme se dohromady při jednom projektu. Nikdy jsem nebyla úplně společenský typ a chození na párty mi nic neříkalo, on byl úplný opak. Pořád mě tahal do různých divných barů za svými kamarády. Když jsem nechtěla jít, říkal mi, že jsem líná a že nemám být tak nudná. Někdy jsem se přemluvit nenechala, a to mě pak celý týden dokázal ignorovat. Pak se vždy omlouval, vysvětloval to tím, že se zlobil, že s ním nechci být. Po nějakém čase se našim přestal líbit a začali mi ho rozmlouvat. Nechtěl, abych se s nimi vídala, protože nás prý chtějí svými lžemi rozeštvat. Říkal, že jestli mě „naočkují“ proti němu, odskáčou si to. Bála jsem se, a tak jsem je začala vídat tajně. Jednoho dne na to přišel, protože mi projížděl telefon, a viděl, že si s mamkou píšu. To bylo poprvé, kdy mě uhodil. Další den za mnou přišel s dárkem a strašně se omlouval. Říkala jsem si, že se to stalo jen jednou a navíc proto, že jsem mu lhala a je to moje chyba. A tak jsem mu odpustila. Jenže je to čím dál horší.

Další informace jsou k dispozici na webových stránkách programu: abuseisnotlove.com.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu