Why Would You: Víc lásky, víc anarchie

Diana Vreeland pro Harper’s Bazaar psala sloupek Why Don’t You?, kde čtenářům radila, co mají dělat. Já se ve Why Would You? zamýšlím nad tím, co by šlo udělat lépe, a bez čeho bychom se nejspíš obešli docela.
Martin Váša
——
25. června 2022

Foto: Netflix

Vtipná, chytrá, provokativní. Na Netflixu právě přistála druhá řada švédského seriálu Láska a anarchie a je vším, v co jsme mohli doufat.

Ale na skok do minulosti. Je listopad 2020, seriál má premiéru. Hned začátkem prvního dílu sledujeme Sofii, vdanou matku dvou dětí, jak si něco rychle vyřizuje na gauči, a přitom volá na syna do kuchyně, ať si přestane hrát, protože je čas jít, a pak na dceru, ať si vezme teplou bundu. Nato jí manžel podává espresso, které do sebe kopne a oznámí, že se jde namalovat. V koupelně si nasadí sluchátka, pustí si na telefonu porno a začne masturbovat. „Mami, dneska jdeme bruslit! Kde mám helmu?“ ozve se najednou křik syna. „Je v chodbě! Hned tam budu!“ odpoví Sofie, aniž by přestala. Vzápětí si na rty nanese rtěnku od YSL a vyrazí. Dnes je její první den v novém zaměstnání... V podobném duchu se nese celý seriál.

Osm půlhodinových epizod představovalo během pandemie milosrdný útěk od reality. Kdo chtěl, mohl je zhlédnout na jeden zátah, aniž by si musel vzít v práci volno. A pokud jste si po posledním dílu pustili znovu první, věřte, že jste nebyli jediní.

Romantická komedie vykresluje vztah Sofie s mladičkým Maxem, kolegou z upadajícího nakladatelství. Sofie je konzultantka, která má firmu modernizovat, Max ajťák doufající v pracovní smlouvu. Netrvá dlouho a mezi protagonisty se rozjíždí flirt. Jeden druhému zadávají absurdní, komické úkoly. Ty zpochybňují společenské normy, takže jakmile si otřete oči od slz smíchu, nevyhnutelně se musíte zamyslet, jestli vás mínění druhých taky tak trochu (nebo hodně) neškrtí v pase.

Kdy naposledy jste si smazali post na Instagramu, protože měl málo lajků?

Kdy naposledy jste v taxíku tiše přikyvovali na řidičův verbální průjem o současné politice, přestože jste se ho na názor neptali a hlavně s ním nesouhlasíte?

A, ehm, kdy naposledy jste se zúčastnili společenské události, přestože byste upřímně řečeno daleko raději zůstali doma u Netflixu?

Lisa Langseth, autorka seriálu, v druhé sezóně kromě dramatické eskalace vztahu Sofie a Maxe umně řeší i témata, jako je truchlení, nové začátky, anebo třeba rozkol mezi uměním a komerčností.

A stejně jako první řada, i tato vybízí k otázce: Proč být tím, kým nás chce mít naše okolí? Neměli bychom být především sami sebou, třebaže to někdy znamená udělat, co bychom nikdy dříve neudělali? „Něco, díky čemu to bude jinak,“ abych citoval Maxe. „Něco, co všechno změní.“ Tenhle svět akutně potřebuje víc lásky. A anarchie.

#whywouldyou

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu