Kalorická matematika aneb z nevinného počítání k chorobné závislosti
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Ať už vás vede k počítání vašeho kalorického příjmu cokoliv, je potřeba si předem uvědomit, co vše za tím stojí. Výživová poradkyně Rachel Relkin radí, aby se každý sám sebe zeptal, z jakého důvodu se rozhodl počítat kalorie. Jestli je za záměrem pouze monitoring a regulace jídelníčku, nebo snaha o drastické zhubnutí, které již se zdravým myšlením nemá nic společného.
Jako to platí u všeho, i počítání kalorií je třeba dělat s mírou, jelikož může jednoduše přerůst v nebezpečnou a škodlivou „zálibu“, která negativně ovlivní duševní i fyzické zdraví. Právě tím to většinou začíná. Neustále počítání „hodnot“ nebo „bodů“ navíc poškozuje i váš vztah k jídlu. Místo banánu totiž uvidíte pouze to, kolik kalorií obsahuje, což povede k omezení konzumace prospěšných potravin. Kolikrát totiž mají nezdravé potraviny menší kalorickou hodnotu než jejich zdravé alternativy, avšak na rozdíl od nich organismus nezasytí a nenabijí vitamíny a minerály.
Jedna z mála situací, ve které může být sledování kalorií užitečné, je naopak snaha o dostatečnou konzumaci potravin. To se týká např. lidí, kteří za den podávají velký fyzický výkon a musí udržet krok s tréninkem, což je běžný problém mezi vytrvalostními sportovci.
Pokud nejste vystudovaní odborníci v oblasti výživy, je lepší se k tomuto kroku neodhodlávat na vlastní pěst a raději se poradit s někým, kdo vám dokáže nastavit bezpečný režim počítání kalorií, aniž by to negativně ovlivnilo vaše zdraví. V těchto případech se může jednat o trenéra, lékaře nebo nezávislého specialistu v této oblasti. Podělíte-li se s někým z nich o své cíle, dosáhnete jich rychleji, a především bez zdravotních rizik. Do počítání kalorií se tak vrhnete se zdravým a pozitivním přístupem.
Řídíte-li se pouze vnějšími vodítky, jako je dieta, tak upozaďujete ta vnitřní, jako je intuitivní stravování, kdy se naladíte na své tělo a rozpoznáte rozdíl mezi pocity hladu a mlsnou. Je to sice dlouhá cesta, ale pokud se naučíte všechny tyto principy, vybudujete si zdravý vztah k jídlu.
A proč je pochopení všech aspektů počítání kalorií takovou nutností? Protože nevědomost v této oblasti může vést například k omezení konzumace některých nutričně bohatých potravin, které mají v jídelníčku oprávněně své místo, což platí i o tucích. Zvláště zdravé tuky, které jsou bohaté na živiny a vitamíny, vám poskytnou komplexní výživu a udrží vás syté. Správná strava ovšem není svatý grál a je nutné zahrnout do své rutiny i pohybovou aktivitu. To tvrdí mimo jiné i Relkin: „Je dobré vytvořit konzistentní rutinu, která zahrnuje určitý typ cvičení, a vyváženou stravu.“
Pokud si vy sami nebo někdo z vašeho okolí začne všímat nezdravých stravovacích návyků, včetně nadměrného cvičení, vynechání jídel či záchvatového přejídání, je nutné vyhledat odbornou pomoc, aby se předešlo vzniku chronických chorob psychického i fyzického rázu. Mezi varovné signály může patřit i nepřetržité sledování chytrých hodinek a plnění stanovených aktivit. Pokud nejste schopni vyjít z domu, aniž byste si je vzali s sebou, je potřeba se zamyslet, zda by nebylo od věci jejich využívání omezit. To samé platí i v případě, že nadměrně užíváte jiné aplikace, které počítají kalorie nebo monitorují vaše pohybové aktivity. „Kvantifikace všeho bere spoustu radosti z pohybu i jídla. Cvičení a jídlo pak působí klinicky, jako práce,“ říká osobní trenérka Lauren Pak.