Dovolená u moře v roce 2021. Vydat se, či nikoli? A jak je to s možnostmi a podmínkami?
Foto: archiv Invia
Foto: archiv Invia
Mnoho z nás pravděpodobně čím dál více přemýšlí o dovolené u moře, kterých jsme si za poslední rok moc neužili. Nastala již vhodná doba, kdy se opět vydat za hranice naší vlasti? Statistiky ukazují, že už se radovánek u moře nemůžeme dočkat. Potvrzuje to i cestovní agentura Invia. „Prodej letních zájezdů first minute začal pozvolna už v říjnu 2020, do dnešního dne se přes Invia chystá v létě k moři už desítky tisíc Čechů. Zájem každým dnem roste. Je jasné, že Češi se nebojí cestovat a touží si letos v létě vynahradit to, co si během uplynulého roku nemohli dopřát,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.
Velký zájem o dovolené v zahraničí je daný i tím, že cestovní agentury na letošní letní sezónu nabízejí spoustu novinek, aby vám vše usnadnily. Vybrané zájezdy proto poskytují možnost změnit destinaci či celý zájezd i těsně před odletem, případně cestu stornovat bez poplatku. Takže pokud nastane z nějakého důvodu situace, že byste nemohli přece jen na vysněnou dovolenou odletět, nemusíte se bát finanční ztráty. Výhodou jsou také nízké zálohy předem, které začínají už na 990 Kč a zbytek doplatíte až těsně před dovolenou.
Doporučujeme také myslet na připojištěním proti covidu. To vám pokryje případné výdaje na ubytování a dopravu, pokud byste onemocněli v destinaci a museli tam zůstat v karanténě. Získáte tak jistotu, že zájezd bezpečně proběhne a případně nepřijdete o své peníze.
Všichni při zvažování výjezdu za hranice přemýšlíme nad tím, kdy a kde je nutný negativní test na covid, případně jak je to s cestováním po očkování nebo jak fungují tzv. covid pasy. Situace se neustále mění a vyvíjí, zjistili jsme ale, jak je to aktuálně.
Do většiny zemí je potřeba prokázat se negativním PCR nebo antigenním testem. PCR test po pětidenní karanténě je stále potřeba i po návratu do Česka ze zemí označených červenou či oranžovou barvou. Od 4. května tato povinnost ale odpadla pro ty, kdo mají alespoň 14 dní po druhé dávce očkování.
Cestování by pak měly usnadnit také tzv. covid pasy, které začnou v Evropské unii platit pravděpodobně na začátku července. Jejich součástí budou nejen údaje o očkování, ale také výsledky testu, případně informace o protilátkách, respektive prodělané nemoci Covid-19.
Po turismu neprahnou ale pouze návštevníci. Mnoho, ne-li většina zemí o zahraniční turisty velmi stojí, a dbají tak na dodržování bezpečnostních opatření, jako jsou roušky, rozestupy nebo třeba dezinfekce zavazadel a podobně.
Každý Čech má jako dovolenkovou destinaci pravděpodobně zaryté Chorvatsko, kde byl asi každý z nás. A proč taky ne, že? Mezi dalšími oblíbenými destinacemi, které velmi často navštěvujeme, je například Řecko, Egypt a Turecko. Ty byly dlouhodobě nejoblíbenějšími letními destinacemi českých turistů i před covidem, a tak se zdá, že se svět začíná zase vracet do starých kolejí.
Od 1. května se otevřelo také často vyhledávané Bulharsko. Přístupná je i Malta, která dokonce chystá velmi zajímavé lákadlo! Turistům bude rozdávat „kapesné“, a to až ve výši 200 eur na osobu, tedy asi 5 200 Kč.
„Malta chce podpořit turismus tím, že odmění hosty, kteří si zaplatí alespoň tři noci ve tří až pětihvězdičkovém hotelu. Ve tříhvězdičkovém hotelu by se mělo jednat o odměnu ve výši 100 eur, čtyřhvězdičkový hotel dá 150 eur a pětihvězdičkový 200 eur. Zatím to vypadá, že by se výhoda měla týkat prvních 35 000 cestovatelů, kteří si rezervují pobyt po 1. červnu,“ popisuje Řezníčková.
Situace se naštěstí vrací, i když pomalu, ale jistě, do normálního režimu, a tak jsou dovolené u moře přístupnější a reálnější. Jestliže vám tedy cestování chybělo stejně jako nám a chystáte se toto léto již vydat do zahraničí, pořádně si to užijte! Pamatujte ale na své bezpečí a sledujte aktuální dění, situaci a podmínky dané země. Přejeme krásné léto!