„Doufám, že splňuješ vše, abys stála za můj čas.“ Jak poznat, že jste obětí neggingu?

Seznamovací aplikace zažívají v posledních letech velký boom. Vše má ovšem svá rizika a je potřeba obezřetnosti, abyste se nenachytali. V dnešní době navíc vše pokročilo a na první pohled nemusíte ani zjistit, že jste obětí například neggingu neboli emocionální manipulace, kdy vás někdo urazí pomocí komplimentu.
Linda Svobodová
——
11. září 2022

Foto: Profimedia

Orientovat se ve složitém a neustále se měnícím světě seznamovacích aplikací může být složité. Každým dnem se navíc objevují nové trendy, na které je potřeba si dát pozor. Toto riziko ovšem většina populace opomíjí a snaží se najít na různých platformách svou spřízněnou duši. 

Zahazování partnerů doleva a „matchování“ těch potenciálních doprava se může zdát jako adrenalinová zábava. Hledání někoho, kdo splňuje vaše kritéria a má stejné záliby jako vy, může být ale téměř nekonečné. A pokud si myslíte, že to nejhorší, na co během projíždění můžete narazit, jsou nabídky zahrnující takzvaný one night stand, jste na omylu.

Pod pokličkou seznamovacích aplikací najdete i něco horšího. Něco, na co bychom si měli všichni dávat pozor, a to negging. A co tento termín přesně znamená? Negování je akt emocionální manipulace, kdy vás někdo uráží komplimentem, aby podkopal vaši důvěru a zvýšil si svoji společenskou hodnotu.

Jak rozpoznat negging na seznamovacích aplikací? 

Aby bylo možné zjistit, jestli jste se stali obětí neggingu, nebo ne, zkuste se zaměřit na to, zda máte pocit, že se během psaní necítíte zcela komfortně a nepřipadáte si dost dobří. Příklady mohou být mnohdy zřetelnější, někdy ale narazíte pouze na jemné náznaky. Pokud se ale druhá osoba vždy snaží srazit vaše sebevědomí pichlavou poznámkou, zřejmě jste se s negováním setkali. A jak to vypadá v praxi? „Chci někoho, kdo splňuje všechno a stojí za můj čas.“ nebo „Budu s tebou vycházet jedině, když budeš mít stejný smysl pro humor jako já. Vím ale, že jsem nastavil laťku dost vysoko.“  Další příklad se dá považovat už za tzv. red flag neboli výstražné znamení, že je něco špatně. „Jsem vybíravý, takže se neciť špatně, když neodpovím.“ Tato osoba zjevně chce, abyste věděli, že je náročná a že by pro vás měla být pocta, když si „vybrala“ zrovna vás.

Každý člověk má emoční stránku jinačí a někdo by nad tímto chováním pouze mávl rukou, jiní na něj naopak reagují se zvýšenou citlivostí. To ovšem neospravedlňuje našeho budoucího partnera k tomu, aby se o nás takto vyjadřoval. Pokud si tedy myslíte, že tento akt emoční manipulace skončí ve chvíli, kdy půjdete s danou osobou do vztahu, nemusí tomu tak být a toto chování může být velkým břemenem a problémem v budoucnu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu