Fenomén cash-candid dating aneb otevřená debata o financích na prvním rande

Na přední příčku nepsaných pravidel vždy patřilo, že na prvním rande není dobré mluvit o svatbě a dětech, bývalých partnerech a penězích. I přesto, že jsou některá témata stále tabuizovaná, otevřenost ohledně finanční stránky se prolamuje. Co je totiž důležitější než vědět, zda je váš potenciální partner marnotratný, nebo zda dokáže hospodařit s penězi a zabezpečit rodinu?
Linda Svobodová
——
1. září 2022

Foto: Getty Images

Debaty o penězích jsou ve společnosti stále upozaďovány a místy považovány za faux pas. Není však potřeba dlouho spekulovat o tom, že finance jsou jedním z klíčových bodů, které dokáží základy vašeho vztahu udělat silnější, nebo je naopak oslabit. O to více to platí v dnešní nejisté době. Řešit tedy rodinný rozpočet až po svatbě není tím nejlepším nápadem, a proto se zastaralá pravidla mění – mladší generace nastolila fenomén „cash-candid“ dating neboli otevřenou diskusi o financích s novými či potenciálními partnery.  

To mimo jiné potvrdil i nový výzkum seznamovací aplikace Bumble. Téměř každý třetí respondent uvedl, že je v dnešní době důležité mluvit o financích už na prvních schůzkách. Dává to smysl, jelikož krize značně ovlivnila naše životní náklady, mnoho lidí se dostalo do obtížné finanční situace a zatím nic nenapovídá tomu, že by to mohlo být v budoucnu jiné.

Průzkum také zjistil, že každý třetí člověk ve věku 18–34 let s větší pravděpodobností navrhne bezplatnou variantu rande, jako je procházka nebo piknik, jelikož čím dál více mladých lidí dává přednost volným a cenově dostupným schůzkám.

Rande vám tedy může ukázat, jestli je vaše smýšlení stejné, nebo je vaše finanční gramotnost naopak na zcela jiné úrovni. Finanční poradkyně Ellie Austin-Williams věří, že jednou z nejdůležitějších složek šťastného vztahu jsou otevřené a upřímné rozhovory o penězích: „Nedostatek těchto konverzací je důvodem, proč jsou peníze trvale uváděny jako jedna z hlavních příčin neúspěchu vztahů. Nemá to nic společného s tím, kolik vyděláváte – je to pouze špatná komunikace.“  

Ať se nám to tedy líbí, nebo ne, peníze jsou nevyhnutelnou součástí randění, a to od rozhovorů o rozdělení účtu až po rozhodování, jak často si můžete dovolit romantické zájezdy.   

Není žádným tajemstvím, že u svých partnerů hledáme finanční stabilitu. Pokud tedy hned na první schůzce odhalíte své možnosti, a to konkrétně kolik vyděláváte či kolik můžete utratit peněz, dokážete se lépe domluvit na dalších schůzkách, aniž by to ovlivnilo váš rozpočet na daný měsíc.   

Může se však stát, že narazíte i na někoho, kdo v minulosti pochybil a má například dluhy, špatný úvěr nebo nejasné finanční cíle. Pokud je toto jediné viditelné minus u partnera, není důvod rande hned odmítnout. „Naše finance by neměly určovat naši hodnotu ve vztahu. Pochopte cíle a plány druhé osoby a můžete se podílet na zlepšení její finanční situace,“ říká expertka v oblasti financí Esther Bangura.

Let's Talk Some Money   

Atmosféra na prvním rande by se někdy dala krájet, a to se ve většině případů rozhovor točí pouze kolem běžných témat. Začít proto konverzaci o penězích může být těžší, než se zdá. Jak tedy mluvit o financích v rané fázi vztahu, aniž byste se cítili trapně? Jedním z jednoduchých způsobů je začít hovořit o novinkách nebo podcastech, které jste slyšeli a týkají se například hospodaření či investic, a sdílet své myšlenky nebo názory. To vašemu partnerovi signalizuje, že se o toto téma zajímáte a rádi byste to s ním probrali. Následně s každou další schůzkou můžete v konverzaci probírat závažnější podněty. Pokud pak rádi riskujete, můžete nastartovat diskusi i s přímočarými otázkami:   

Jaké jsou jeho/její finanční priority?
Jaké jsou jeho/její výdaje?
Jak se staví k dluhům a úvěrům?
Jakou největší finanční chybu udělal/a?
Na jaký finanční úspěch je nejvíce hrdý/á?

U randění to však teprve začíná, a pokud najdete partnera, se kterým se plánujete v budoucnu sestěhovat, otázky týkající se zaplacení romantické večeře se odsunou na vedlejší kolej. Ve vztahu je tedy potřeba o tomto tématu komunikovat a jasně si stanovit, co kdo bude platit. V tomto aspektu není od věci zajít pro radu k finančnímu poradci, který dokáže oběma partnerům sestavit plány, které se budou navzájem doplňovat, ale budou fungovat i separátně. Díky tomu budete mít přehled o hospodaření s penězi a zároveň si můžete plnit společné sny.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu