Tatiana Kováříková o šatech do Star Dance

Módní návrhářka Tatiana Kováříková má za sebou nejnapínavější část roku. Před Vánocemi je v jejím ateliéru narváno, jelikož kromě práce na vlastní značce navrhuje také všechny kostýmy pro taneční show Star Dance. Právě o téhle módní výzvě se rozpovídala.
Kristýna Mazánková
——
6. ledna 2022

Foto: archiv Tatiana Kovaříková

Kolik šatů jste pro Star Dance navrhla? 

Bylo jich opravdu hodně... Spočítala jsem, že jsem od září nakreslila sedmdesát pět návrhů dámských tanečních šatů. Celkově to bude kolem sto padesáti návrhů.

Jak to funguje od nápadu k finále? 

První dvě kola se dají připravit dopředu, protože nikdo ještě nevypadává. Ve druhém dílu již jeden soutěžní pár vypadává, a tím pádem se nám zrychluje práce. Čas od návrhu po realizaci se zužuje na čtrnáct dní.

Co vše v návrhu šatů zohledňujete? 

Záleží, jaký tanec v daném kole má jaký soutěžní pár. Jestli se tančí standardní tanec, nebo latina. Záleží i na tom, jakou mají tanečníci vymyšlenou choreografii. 

Na šaty se vybírají jiné materiály, než normálně používáme. Tanečníkům musí šaty perfektně sedět, neomezovat je v pohybu. Proto šaty šijeme z elastických a lehkých materiálů, které se používají na sukně. Potom se vše zdobí kameny od Preciosy, třásněmi, krajkou…

Musela jste někdy tanečníky přesvědčovat – třeba k tomu, aby zkusili novou barvu?

Někdy jsme diskutovali, ale nikdy nenutím barvu ani střih. Chci, aby se v šatech cítili dobře a neomezovaly je ve výkonu. Je to hlavně o nich.

Jak vypadají vaše dny, když je Star Dance?

Jsou to dva a půl měsíce velmi intenzivní práce. V pondělí jsme vždy zkoušeli šaty a domlouvala jsem návrhy s tanečníky na další díl, který bude v přímém přenosu v sobotu o čtrnáct dní později. V úterý jsem celý den kreslila návrhy, někdy do středy, a pak je zadávala do výroby. Přes týden jsem konzultovala šaty v ateliéru. Šaty, které se zkoušely v pondělí, se přes týden šily, v sobotu ráno jsme je vyzkoušeli na tanečnících a udělali korektury. Odpoledne byla oblékaná generálka, večer přímý přenos. A tak to šlo až do konce.

Co vás tahle zkušenost ze Star Dance naučila?

Šití tanečních šatů je jiné než šití šatů, které běžně šijeme, takže jsem se naučila hlavně nové technologie.

Na které šaty nejvíce vzpomínáte?

Bavila mne spolupráce se všemi tanečníky, bylo to pro mne velmi inspirativní. Zejména Honza Cina s Adrianou byli velmi otevření a kreativní. Bylo také velmi zajímavé oblékat farářku Martinu Viktorii Kopeckou a zpěvačku Terezu Černochovou a Tomáše Vernera.

A co vy? Tančíte?

Tanec je úžasný! Já osobně moc ráda tančím, i když samozřejmě neumím to, co všichni zúčastnění tanečníci. Bylo úžasné je vidět, jak se postupně zdokonalují. Ale jestli bych se zúčastnila? Ne, raději navrhuji šaty.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu