Nikol Nováková STUDIO VISIT #7 Lu Jindrak

#vertigo
Nikola Nováková
——
27. října 2022

Foto: Nikol Zorkler

Rok se s rokem sešel a já sedím s Lucií, opět z důvodu příprav další studio visit. Poslední uskutečněná ale proběhla také u tebe. To jsi se akorát loučila se svým vinohradským ateliérem a zakončila tím tak jedno období. Jak je pro tebe důležité místo pro tvoření?

Je důležité. Jde o místo, které přirozeně ovlivňuje náladu mojí malby. A taky jak dlouho v ateliéru vydržím pracovat. Aktuální ateliér je asi nejhezčí ze všech, na nejhezčím místě, a to především díky umístění – pražský Nový Svět je skrytým světem ve vlastním městě. Navíc se k němu váže zajímavá historie, patřil totiž slavnému sochaři Josefu Nálepovi, díky němuž se v ateliéru objevil Dalí, a ten se nechal Nálepou portrétovat. Je opředen svým vlastním mysterióznem z doby, kdy tady původní majitel a sochař pracoval.

V rámci koncepce našich eventů se snažíme dávat prostor i soukromým akcím. Ta minulá byla ku příležitosti launchování nového magazínu, který vydává Svoboda & Williams. Tehdy jsi speciálně pro tuto příležitost vytvořila obraz, který byl na coveru. Na mojí práci mě baví právě propojování různých subjektů, a tím pádem i možnost nově vzniklých spoluprací. Protože jsi se ale přestěhovala na nové místo a tvůj ateliér sídlí na kouzelném a lidem zapomenutém místě na pražském Novém Světě, rozhodli jsme se akci zopakovat a uspořádat další studio visit. Jak jsi se ocitla zrovna tady? ​

Poté, co jsem se musela odstěhovat z vinohradské vily, kterou jsem velmi milovala, nemohla jsem dalšího půl roku zaboha nic najít. Bylo to pro mě zatím nepoznané období, náročné, tím, že jsem nemohla tvořit. Z počátečního stresu jsem se pak snažila svůj volný čas vyplnit jinak. Odletěla jsem na jógu do Keni, cestovala do Švédska, hledala novou inspiraci a klid. Po tom minulém náročném roce bylo vlastně příjemné se na chvíli zastavit a jen tak být. Pak už mi ale práce chyběla a přibývaly zakázky…. Hledala jsem a hledala, ale jak sama asi víš, výjimečných ateliérů je v Praze poměrně málo. Ateliér mi nakonec našel můj milovaný manžel, přes svého blízkého známého.

Pigmentarium Parfums byli u našeho prvního projektu. Ze spolupráce se stalo přátelství. A oni se svojí jedinečností a smyslem pro netradiční a umělecké zážitky otiskli v našich akcích. Není náhoda, že i tato konkrétní událost přivádí na svět nový produkt…  

Pigmentarium mám dlouho ráda, obzvláště pak jejich vonné tyčinky, ke kterým se mi vážou hezké vzpomínky. Když jsem byla oslovena na vytvoření limitované edice, měla jsem velkou radost. Došlo k tomu v momentě, kdy jsem pracovala na černozlatých obrazech. Když jsem se dozvěděla, že nový produkt s názvem Prague Olibanum má připomínat vůni staré Prahy, zvolila jsem na dekor černou matnou strukturu, takže krabičky jsou příjemně haptické a do toho probleskuje zlato jako oheň ve tmě. Jsem ráda, že tato spolupráce vyjde na světlo světa právě v mém novém ateliéru na pražském Novém Světě. Všechno se to tak hezky spojuje, jak má.

Když se ohlédneš za sebou, co jeden rok dal a vzal? ​

Tento rok byl velmi náročný a hektický. Ale za to krásně plný, plnil se jeden sen za druhým. Vyzkoušela jsem starou techniku – lněného oleje, vejce a pigmentu – a bylo pro mě úžasné zjistit vlastnosti těchto přírodních materiálů. Mám radost z výstavy v galerii GaP ve Znojmě, mám radost ze speciálního eco muralu ve Švédsku. Vstoupila jsem do NFT a společně se svým mužem jsme vytvořili prostorový objekt. V Bruselu v rámci českého předsednictví visel můj motiv na 2metrové vlajce ve společnosti dalších umělců. A získala jsem krásnou zakázku pro hotel Alcrone, na které zrovna pracuji. Úspěchy sklízelo i naše designerské seskupení MPKJVLJS s naším ,,masterpiecem“ Kabinet Kuriozit, který jsme již několikrát zasílali přímo do Hollywoodu. Kromě nových zkušeností jsem získala i krásná nová přátelství.

Kdybys aktuálně měla popsat svůj postoj k umění a vystihnout ho jedním slovem, řekla bys…  

Experiment!

Přátelé, umění, inspirace. Sedmé Studio Visit se konalo již tradičně ve čtvrteční večer 13. října v novém tvůrčím prostoru Lucie Jindrák Skřivánkové. Opět se povedlo vytvořit jedinečnou jiskřivou atmosféru. Příjemně jsme se schovali v tomto večeru obklopeni zahradou, jako u broučků, s ginem Monkey 47 v ruce a za vonného doprovodu Pigmentarium.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu