Ich Bin Auch Berliner

#vertigo
Nikola Nováková
——
8. prosince 2022

Foto: Jaroslav Jiřička

V podstatě jezdíme do Berlína každý měsíc, na setkání s našimi novými autory a následně pak na prohlídky atelieru s klienty. Jak říká můj kolega a ředitel galerie Edmund Čučka, je to v podstatě princip sněhové koule. Kdysi nám britská kurátorka Jane Neal, která v Rudolfinu v roce 2017 stála za konceptem Nightfall, doporučila německého autora Martina Edera. Jeho výstavu jsme představili minulé září a to další ji budeme opakovat. Martina Edera si můžete pamatovat podle realistických portrétů nahých dívek a domácích mazlíčků, baví mě ta ironie, se kterou pracuje, a jeho zkoumání, co je pro diváka ještě snesitelné... Martin, kromě svého uměleckého talentu, vyniká i svojí jinakostí. Míra jeho výjimečnosti se rozprostírá do všech jeho netradičních zájmů. Návštěva jeho ateliéru je něco na rozhraní kabinetu kuriozit a vstoupení do přímého natáčení magické show. Třeba velká hlava jednorožce je dílem Damiena Hirsta, protože je Martinovým největším sběratelem a navzájem si mezi sebou vyměňují svá díla, Hirst Ederovi také už po několikáté uspořádal ve své galerii výstavu. Naposled v Heni Gallery v Londýně, hned po tom, co proběhla v našem pražském prostoru.

No a když se povedla Martinovi spolupráce s námi, velkoryse nás seznámil dál se svým okruhem berlínských přátel – umělců. Vloni v listopadu jsme tak poprvé mohli navštívit atelier Anselma Reyleho. Jeho žena, Tanja Lincke, je významná německá architektka a oba dva jsou velcí milovníci brutalistní architektury. Postavili si spolu dům, který nevíte, jestli vznikl v pozdně sedmdesátých letech, anebo včera. Odpověď je rok 2017. Protože Anselm má také rád uměleckou periodu romantismu, zahrada si zachovává celkově syrové vzezření, jsou na ní zachovány ruiny z původní architektury, které obrůstají traviny, a vedle (kromě dokonalé betonové stavby na kuří noze, kde natáčela svoji módní kampaň například Jil Sander) se dál nachází i velkorysá plocha jeho ateliéru a depozitáře. S Anselmem jsme měli tu čest uspořádat samostatnou výstavu letos v květnu a opulentně jsme ji otevřeli společně s Ruinartem a tančili při tom až do ranních hodin. Anselm je tak trochu moje srdeční záležitost. Na jeho tvorbě mě baví právě jednoduchost formy a její efektivní vzezření. Od té doby, co jsme se poznali, mezi námi vzniklo docela hezké přátelství. Dokonce jsme společně s Anselmem a mojí kolegyní Karolínou šli na koncert Nicka Cavea v berlínském Waldbühne. A taky mám to velké štěstí, že jsem ke svým třicátým narozeninám od člověka, který je nejblíž mému srdci, dostala právě jeho dílo. Dívám se na něj, jak mi visí v mém domácím prostoru, a vím, že tahle láska je stvrzená už navždy.

Martin Eder a Anselm Reyle se zase znají s dalším autorem, Jonnasem Burgertem, což je další hvězda na uměleckém nebi. A tomu chystáme v DSC velkou výstavu příští rok v dubnu. Co jsem to říkala o té sněhové kouli? A pak se stane situace, kdy sedíme v německé kultovní restauraci Grill Royal. Hodujeme jak řečtí bohové. Mezi všemi je dobrá nálada, umělci a přátelé – Eder, Reyle a Burgert se potkali po dlouhé době, a na druhé straně pak my, ze strany galerie, kteří se těšíme ze společných plánů. Pravidelně odcházíme na cigaretu s majitelem restaurace. A říkáme si, jestli se to všechno vůbec děje. Děje.

A protože jsme srdcem napůl v Berlíně, neměla bych opominout, že v DSC Gallery právě probíhá výstava Nádech surreálna, dalšího berlínského autora Michaela Kunze společně s českým umělcem Josefem Bolfem, kde oba dva autoři ve svých dílech nostalgicky připomínají doby již minulé, jejich vlastní příbehy jsou ale v dnešním vyznění na hranici fantazie a surreálna. Na výstavu se můžete přijít podívat až do 13. ledna.

#vertigo

Nikola Nováková z pražské DSC Gallery se zaměřuje na prodej umění. Její vášeň se přirozeně promítá i do jejího přirozeného domácího prostoru, kde si postupně vytváří milovanou sbírku, o které mluví jako o zrcadlení jí samotné. Nejlepší investice je podle ní investice do zážitků. Obdivuje krásnou architekturu a ráda se obklopuje lidmi blízkými jejímu srdci. Pokud zábava - tak šampaňské, pokud dlouhá noc - tak jiskřivě, pokud láska - tak vášnivě. Razí heslo méně je více. Miluje vůni zralých jahod a ještě víc jejich chuť.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu