Daniela Pilná: AFTER-DARK ATTIRE

„Šaty dělají člověka a ženu dvojnásob.“ To je bezpochyby jeden z mých nejoblíbenějších bonmotů odborníka na etiketu Ladislava Špačka. Takže #letsgetpersonal about dress code
Daniela Pilná
——
28. prosince 2022

Foto: Filip Kartous & Anastassiya Vorobyeva

Závěr roku s sebou přináší hojnost společensky významnějších událostí a oslav, kde nám džíny s chelsea boots neobstojí. Díky bohu. Pojďme si projít jejich hierarchii a očekávaný dress code, který byste skutečně neměli podcenit.

CRACKING THE DRESS CODE

Dress code již zdaleka není takové mystérium, jako tomu bylo před lety. Vnímejme ho jako friendly reminder hostitelů/pořadatelů, jak se obléknout, a respektujme ho. Letos jsem se hojně setkávala s označením attire, které klienty se zažitou frází dress code častokrát mate. Mohu vás ujistit, že se jedná jen o „fency šmency“ interpretaci toho samého. Prosím, mějte na paměti, že není nic horšího, než být under-dressed, nehledě na vaše společenské postavení. Úspěch by měl být odrazem sofistikovanosti, která se od vás očekává, ne arogancí a ležérností (kterou někdo bere jako pomyslné pohrdání protokolem). Živě si vybavuji, jak jsem si v létě na závěr operní sezóny nechávala ušít krásnou sametovou róbu LAFORMELA. Bylo jasné, že dříve či později potkám a pozdravím ředitele opery pana Pera Boye Hansena (a tak se i stalo). O několik minut později vedle mě v hledišti zasedl pán v krátkém tričku s potiskem a džínách. Ať se jednalo o zbloudilého turistu, či „self made“ krypto barona, doufám, že podobných pacholků připomínajících instalatéry potkáme v budoucnu jen pomálu.

FESTIVE FANTASY

Lesk a třpyt nejen u štědrovečerní večeře je radost pohledět a módní značky si sílu festive season uvědomují. Od listopadu mám v newsletterech smršť high-shine metalických akcentů, glitrů a překvapivě i latexu (tuto kategorii si nechme do budoucí lekce seduction vs. power dressing). Pokud se necítíte na full glam, ale máte chuť pouze lehce zpestřit sváteční oděv, můžete svůj look pozvednout výraznějším šperkem či členitější halenkou. Zde si jako první vybavím značku Erdem, Dries Van Noten nebo našeho lokálního tvůrce Miro Saba.

00:00 MIDNIGHT MAGIC 

Pokud vás podvečerní čas s rodinou naplnil jako kalich po okraj a láká vás vydat se za dobrodružstvím, nebojte se právě v tomto kouzelném období vyzvat z šatny koktejlky silnějšího kalibru. Ať už zvolíte malé černé, nebo barevně rafinovanější „dancefloor besties“, nezapomeňte je doplnit malou kabelkou či psaníčkem. Lodičky ve vysokém lesku jsou neodmyslitelné. Během svátků skutečně platí „více je více“, ale prosím, kombinujte chytře. Zvolte hlavní roli svého outfitu. Jsou to náušnice, masivní cocktail prsten, šaty, kabelka, nebo lodičky? K nim dále nakombinujte vedlejší role, které nemusí být přehnaně skromné, ale nevadí jim pro jednu noc sehrát druhé housle. Aneb – buď se bude třpytit kabelka, nebo lodičky. Myslete na to, že jedna disco koule se v klubu již pravděpodobně nachází, a to na stropě. Překrásné koktejlové šaty objevíte v kolekcích Magda Butrym, Self-Portrait, Guage81. Pokud preferujete domácí tvůrce, nezklamou vás šaty od dua LAFORMELA nebo od Vandy Jandy.

MODERN — BLACK TIE — MASTERPIECE

Navštěvujete mezi svátky divadlo, blíží se vám z kraje nového roku ples či benefice nebo pouze preferujete honosnější rodinná setkání? Dlouhé sofistikovaně střižené róby přebírají žezlo. Čím jsem starší, tím víc si tuto proměnu do světa black tie užívám. Jen těžko věřit, že podobné odívání a elegance byly před sto lety absolutním a respektovaným standardem. Ženám dlouhé šaty lichotí a při volbě správného střihu a materiálu dokáží pozvednout v podstatě jakýkoliv typ postavy. Zastávám názor, že by každý skutečný gentleman měl mít v šatníku smoking a každá etablovaná dáma „velkou večerní“. Při volbě materiálu se nebojte sáhnout po heavy luxury sametu, hedvábném mouire či šifonu. K celkové dokonalosti dopomůže malé psaníčko a jemné šperky. Kvalitní večerní šaty jsou investice, jedny versatilní ale doporučuji pořídit. Pokud vás pracovní postavení pravidelně vede maratonem událostí a není ve vašich silách pro každou příležitost hledat novou róbu, přesně v tento moment je na čase zvážit pomoc osobního stylisty. Osobní nákupčí a stylista dokáže pro speciální příležitosti róbu zapůjčit nebo jednorázově pronajmout. Taktéž dokážeme zakoupeným versatilním kouskům vymyslet několik zdánlivě odlišných interpretací. Králové večerních šatů a mé vysněné trio jest Peet Dullaert, Elie Saab, Oscar de la Renta. Lokálně této kategorii dominují tvůrci Michael Kováčik, Natálie Dufková a Lukáš Macháček

POZOR: U vysoce formálních příležitostí pozor na volbu plně průhledných večerních šatů na způsob „oblečená-neoblečená“. Ačkoliv proti gustu (a novodobým trendům) žádný dišputát, naked dress na vysoce exponovaných událostech nemá místo, a navíc vyzní neuctivě. Přišla jste si užít večer, nebo se nechat vydražit jako hlavní chod události? Dnešní doba dává prostor k odhalenosti 365 dní v roce, milovnice nahé kůže tedy pro jednou jistě prominou, a nahradí například zdánlivou příbuznou – přiléhavými šaty z hedvábí a saténu. Slip dress silueta získala na oblibě v 90. letech a ačkoliv bych s její volbu byla taktéž opatrnější (a šetřila si ji na soukromou večeři s partnerem), rozhodně jde v kategorii „oblečená-neoblečená“ o šalamounskou volbu.

THE ANTI-DRESS

Při pohledu na krásně střižené sako nebo skvěle padnoucí overal mi pokaždé poskočí tepová frekvence. Pokud milujete vydefinovaná ramena, útlý pas a celkově silnou siluetu bez kompromisů, máte jedinečnou šanci do šatníku propašovat saténový komplet nebo blazer. Udivuje mě, že v kolekcích nacházíme stále pomálu overalů, které byly dávno zbaveny své čistě pracovní funkce a nyní se o nich mluví jako o večerních šatech budoucnosti. Anti-dress designéři mého srdce jsou bezpochyby Saint Laurent, Bottega Veneta nebo Tom Ford. Přenádherná saka najdete taktéž v repertoáru Liběny Rochové.

#LetsGetPersonal

V oblasti módní produkce a stylingu se Daniela Pilná pohybuje více než jednu dekádu. Během deseti let měla možnost vypilovat styling pro přední módní magazíny, stěžejní komerční klienty a mezinárodní reklamy. V posledních letech se primárně věnuje individuálním klientům, kde oceňuje přenesení módních fantazií do nositelné praxe. Vstup do individuálních světů a šatníků klientů následně zvyšuje úroveň oblékání u nás, což považuje za dlouhodobé osobní poslání.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu