Nikola Nováková: Amore disperatamente bello

#vertigo
Nikola Nováková
——
16. května 2022

Foto: Hana Knížová

K uměním mám blízko, vzhledem k orientaci své práce. Pozvání k účasti na benátské Biennale letos ale dávalo mnohem větší smysl, protože umělec a také můj přítel Rony Plesl zde zahajoval svojí výstavu, která byla umístěna do renesančního kostelu Chiesa di Santa Maria della Visitazione. Rony Plesl pokračuje ve své výtvarné práci a navazuje tak na již úspěšnou výstavu, kterou představil před třemi lety v londýnském Victoria and Albert Museum. Opět společně s kurátorkou Lucií Drdovou dokázali, že sklo může mít organické a křehké vzezření i ve své velké hmotě. Zasazením do sakrálního prostoru, tak nechali doslova „stromy růst z nebes“. Čtvrtečním večerem jsme tak společně posvětili ve skupině českých přátel umění, kurátorů a významných sběratelů tento ojedinělý projekt. A já vzdávám Ronymu holt, k vytvoření tak jedinečného konceptu, který je právem zasazen mezi výstavy světových elitních autorů na poli současného umění.

Kieferova monumentální impozantní malba se rozprostírala v původně gotickém Dóžecím paláci a v kontrastu s Tintoretovými alegorickými výjevy. Kapoorova krev, jakožto pozůstatek naší civilizace v Gallerie dell'Accademia. Otisk ženské přítomnosti v podobě maleb jedné z nejvýraznější světových malířek Marlene Dumas v Palazzo Grazzi a nebo kresebná něžná křivka maleb Josepha Beuyse. Mylná představa, že benátské preview bude bez lidí se rozplynula už během prvního dne, a ta zvláštní všudypřítomná vlhkost vzduchu v kombinací se zašlou krásou dávných dob... Ve výsledném uměleckém zážitku jsme se ale plně zahřáli, a mraky doslova rozehnali.

Odpočinek jsme trávili v kouzelném hotelu St. Regis s přímým výhledem na baziliku Santa Maria della Salute a ještě k tomu současně pod jednou střechou s režisérem Christianem Coppolou. Večeřeli jsme po italsku, vraceli se domů ovínění a tanečních kreacích, dlouze snídali a plánovali další...

#vertigo

Nikola Nováková z pražské DSC Gallery se zaměřuje na prodej umění. Její vášeň se přirozeně promítá i do jejího přirozeného domácího prostoru, kde si postupně vytváří milovanou sbírku, o které mluví jako o zrcadlení jí samotné. Nejlepší investice je podle ní investice do zážitků. Obdivuje krásnou architekturu a ráda se obklopuje lidmi blízkými jejímu srdci. Pokud zábava - tak šampaňské, pokud dlouhá noc - tak jiskřivě, pokud láska - tak vášnivě. Razí heslo méně je více. Miluje vůni zralých jahod a ještě víc jejich chuť.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu