Značka Dr. Martens představuje kreativní kolekci s odkazem Basquiatova díla

Máte kreativní duši a milujete slavné Martensky? Pak je tato kolekce stvořena přesně pro vás.
Lucie Švábenská
——
9. srpna 2021

Foto: archiv značky

Jistě znáte slavné Martensky. Znáte ale také umělce Jean-Michela Basquiata? Měli byste, a pokud jste se s ním ještě nesetkali, právě nastala skvělá příležitost. Značka Dr. Martens totiž představila již druhou spolupráci s Artesar a nyní vzdává hold Basquiatovi a některým, přesně dvěma, jeho nejslavnějším dílům. 

Boty 1460 a 1461 se na chvíli stanou novými plátny Basquiatových děl „Untitled“ a „Pez Dispenser“. Na páru bot 1460 se objevuje obraz „Untitled“  z roku 1982. Ten doplňuje Basquiatův nesmazatelný znak – koruna, která se objevuje na zadní straně boty. Na botě 1461 pak najdeme dílo „Pez Dispenser“ z roku 1984, které představuje radikální malbu dinosaura se stejným detailem koruny. Ta tuto kolekci dokonale propojuje. Musíme říci, že se toto produktové duo opravdu velmi povedlo! Co myslíte? Pro kreativní duše jako stvořené. 

Kdo je Jean-Michel Basquiat?

Abyste měli z nošení této kolekce ale ještě větší požitek, pojďme si trochu více přiblížit tohoto brooklynského umělce a rebela, jehož díla byla vybrána. 

Jean-Michel Basquiat se stal kulturním fenoménem. Na scéně se objevil na začátku 80. let a díky své tvorbě zaměřené na rasovou problematiku a sociálně-politický kontext si okamžitě si podmanil New York. Velmi brzy se pak stal jedním z nejzajímavějších a také nejprestižnějších umělců. Jeho tvorba ovlivnila celou kulturní éru, ať už v umění, nebo hudbě, a oslovila generace, které přišly dávno po něm.

Jeho revolucionářský přístup i přístup k genderu zpochybňoval vše, co si lidé mysleli, že o umění vědí, a zpochybňuje to i nadále. A právě jeho odkaz a způsob tvorby, jeho vliv na generace i umění samotné a boření hranic jsou totožné s přístupem Dr. Martens.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu